Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2017., 23:36   #81
Quote:
aaaaaaaa kaže: Pogledaj post
Transakcije po netržišnoj vrijednosti su zabranjene i ilegalne i problem.

Primjer.
D.D. "A" u vlasništvu 70% Čobana Čobankovića, dobro posluje, ima urednu bilancu, nema nikakvih dugova. Odlučuje se prikupiti još kapitala, recimo za 10.000.000 kn izda dionice, 10.000.000 kn uzme kredit od banke i za 10.000.000 kn izda obveznice. Kako dobro posluju, ljudi su voljni uložiti.

Odmah nakon što je tih 30.000.000 kn sjelo na Ž-R, Čoban sa svoje druge firme koja nema zaposlenih i nema nikakvih prihoda, fakturira D.D. "A" 30.000.000 za usluge poslovnog savjetovanja, u opisu fakture "savjetovanje kako pokrasti ljude" i isplati sam sebi 30.000.000 kn. Firma d.d. "A" ide u stečaj i bankrotira..

Prevareni su dioničari, prevareni su vlasnici obveznica, prevareni su kreditori, a Čoban Čobanković na sudu izjavljuje "sude mi zato jer su ljubomorni i jer sam Hrvat, katolik i domoljub".

Kad bi takve transakcije bile dozvoljene, tko bi ikada kupio dionicu ili obveznicu ili dao kredit pravnoj osobi?
Možda red shrike.

U ropotarnici povijesti: 2001 Punto Sporting 1.2 16V LPG, 2008 Alfa Romeo GT 3.2 V6, 2009 Z750, 2009 Civic Type R GT
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 23:47   #82
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Danas ja pričam sa šefom održavanja. I on se ne može načuditi zašto naša firma ima par firmi unutar firme ??
Zato da gazda izvlači novac. Jer nema tehničke ni financijske logike ako imaš svoju bravariju površine 1500 m2, dozvoliš da ti jedan od poslovođa napravi svoju bravarijicu na drugom dijelu firme površine 200 m2.
Poslovođa je u dosluhu sa gazdom osnovao svoj obrt, zaposlio 3-4 radnika. Još mu ide u ispomoć bravar matične firme. Uložio je u par strojeva oko 100 000 eura. Takvo ulaganje bi za matičnu firmu trebalo biti pizdin dim. Ali gazada ipak više voli ovakvog kooperanta. Zašto ?? Zato jer on ugovori sa njim posao za 30 000 eura na mjesec. A posao realno vrijedi 15 000 eura. Poslovođa zadrži 20 000 eura, a gazdi dade u džep 10 000 eura.
Samo mi nije jasno kako poslovođa uspije računovodstveno opravdati kamo mu je nestalo 10 000 eura ?!?
Ima li tko kakvu ideju ?
Pa recimo porez na dobit za pravne i fizičke osobe obveznike poreza na dobit s prihodom do 3.000.000 kn je 12%, dok je na one iznad 18%.

Dakle isplati se prebaciti dobit na manji subjekt, a na većem subjektu biti na nuli. Možda ljudima izgleda smiješno tko bi se s time zamarao, ali da vi možete recimo primati godišnju plaću umjesto 82.000 kn, 88.000kn samo s malo organizacije, onda bi to sigurno i napravili, a ne poklonili državnom proračunu. Tko ne bi povišicu od 500kn?

Može biti još razloga, ali sigurno ne posluju slučajno tako, koliko je to legalno je druga priča. Ali ja bi išao toliko daleko pa ustvrdio da 99% firmi u RH ne posluje posve legalno. Ako nije namjerno, onda je ljudski faktor.

Problem je što da bi se ispoštovale sva pravila, standardi, zakoni, odredbe, koji imaju sto iznimaka, netko, obično voditelj računovodstva i financija bi trebao prvo provesti 5 godina na fakultetu i dobro razumjeti što ga tamo uče, onda još provesti u praksi 5-10 godina, biti freak koji će do detalja izučavati sve standarde, procedure, obveze, zakone itd., a onda nastaviti pratiti promjene na mjesečnoj bazi.

A takav onda ne radi za 5 ili 6.000 kn, jer mu je u tom slučaju bolje slagati police u Lidlu i biti u psihičkom miru. A pola malih i srednjih firmi rađe zaposli nekog da im nešto švrlja, drlja i da naizgled štima, pa kad sjedne prva masna kazna, onda su svi krivi.

A tu su naravno i oni koji namjerno rade ilegalno.. s tim da je tu u nekim slučajevima čak upitan i IQ. Ovo što je recimo Mamić radio, bolji scenarij bi smislio pripravnik u reviziji. Ali dobro, on očito ima zaštitu nekih drugih struktura, pa mu bolji scenarij i ne treba.

Zadnje uređivanje aaaaaaaa : 04.09.2017. at 00:21.
aaaaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 00:31   #83
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
A da li na R1 kupuješ ručak i benzin za obitelj i prijatelje? Ako to nitko neće osporavati onda možeš čitavo selo opskrbljivati. Bitno da je PDV plaćen
Naravno da ne.

Stvar treba biti unutar granica zdrave logike. Naravno da neces castit cijelo selo, kao sto je logicno da si neces pisati putne naloge za 1000km svaki dan.
Forumskaluda is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 00:36   #84
Quote:
Bez uvrede, ali ti si kao "poduzetnik"?
Tvoja poanta je.... ?

Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Možda red shrike.

Naravno da bi shortao takvu dionicu

Inače je glupost to sa "netržišnim cijenama". Ako netko želi od mene kupiti čunga lungu za milijun eura koja u dućanu dođe 50 lipa, to je naš privatni odnos. To što neki ovdje brkaju pranje novca i krađe sa maržama, profitom ili privatnim novcem vlastite firme je druga stvar.
Andrej iz loze Plenkovića, prvi svojeg imena, anemični & vjerodostojan, kralj Hrvata, Hercegovaca i Prvih ljudi, Kralj Jadrana, arhont sredozemlja, zaštitnik katoličanstva, knez 20 županija i otac domoljuba.
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 03:26   #85
Quote:
Transakcije po netržišnoj vrijednosti su zabranjene i ilegalne i problem.

Primjer.
D.D. "A" u vlasništvu 70% Čobana Čobankovića, dobro posluje, ima urednu bilancu, nema nikakvih dugova. Odlučuje se prikupiti još kapitala, recimo za 10.000.000 kn izda dionice, 10.000.000 kn uzme kredit od banke i za 10.000.000 kn izda obveznice. Kako dobro posluju, ljudi su voljni uložiti.

Odmah nakon što je tih 30.000.000 kn sjelo na Ž-R, Čoban sa svoje druge firme koja nema zaposlenih i nema nikakvih prihoda, fakturira D.D. "A" 30.000.000 za usluge poslovnog savjetovanja, u opisu fakture "savjetovanje kako pokrasti ljude" i isplati sam sebi 30.000.000 kn. Firma d.d. "A" ide u stečaj i bankrotira..

Prevareni su dioničari, prevareni su vlasnici obveznica, prevareni su kreditori, a Čoban Čobanković na sudu izjavljuje "sude mi zato jer su ljubomorni i jer sam Hrvat, katolik i domoljub".
Dobar primjer, ali greška ti je s ovom isplatom od 30 milijuna. To ni u teoriji nije moguće jer se prihod firme ne može tek tako isplatiti vlasnicima.
Isplata vlasnicima ide kroz dividende, a da se dođe do dividendi treba i vremena i prije svega-poreza.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 20:16   #86
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Dobar primjer, ali greška ti je s ovom isplatom od 30 milijuna. To ni u teoriji nije moguće jer se prihod firme ne može tek tako isplatiti vlasnicima.
Isplata vlasnicima ide kroz dividende, a da se dođe do dividendi treba i vremena i prije svega-poreza.
Ne razumijem o čemu pričaš, odnosno mislim da ti ne razumiješ o čemu ja pričam. Da kroz dividende se isplaćuje legalna dobit, ali ja navodim primjer što bi se događalo kada bi kao što neki pišu bilo "nekog drugo nema što biti briga kako poduzeće troši svoje novce po kojoj cijeni plaća koje fakture".

Onda jednostavno onaj tko ima kontrolu nad poduzećem ispostavlja fiktivne fakture sam sebi za nepostojeće usluge i izvuče novce i zajebe kreditore i ostale dioničare. I to je to, jebiga.. nikome ništa.

Druga je stvar što to u Hrvatskoj se sve može. Zapravo možeš biti i djelatnik općine i podići milijun kuna sredstava općine, jer je tebe puklo da ti plaćaš na ruke, i nisi u zatvoru, već pametuješ i bahatiš se novinarima.
aaaaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 20:44   #87
Quote:
Ne razumijem o čemu pričaš, odnosno mislim da ti ne razumiješ o čemu ja pričam. Da kroz dividende se isplaćuje legalna dobit, ali ja navodim primjer što bi se događalo kada bi kao što neki pišu bilo "nekog drugo nema što biti briga kako poduzeće troši svoje novce po kojoj cijeni plaća koje fakture".

Onda jednostavno onaj tko ima kontrolu nad poduzećem ispostavlja fiktivne fakture sam sebi za nepostojeće usluge i izvuče novce i zajebe kreditore i ostale dioničare. I to je to, jebiga.. nikome ništa.

Druga je stvar što to u Hrvatskoj se sve može. Zapravo možeš biti i djelatnik općine i podići milijun kuna sredstava općine, jer je tebe puklo da ti plaćaš na ruke, i nisi u zatvoru, već pametuješ i bahatiš se novinarima.
fiktivne failure u svrhu izvlacenja love na stetu radnika i dobavljaca cu naravno ilegalne i tu nema uopce price.

No, postoji li u RH neka agencija koja ce meni reci koliko ja smijem naplatiti svoje usluge ili koliko ja mogu platiti neku uslugu? Ja s time nisam upoznat, mozda ti znas nesto vise o tome ?
Forumskaluda is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:48.