Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2017., 14:44   #41
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
ima još pitanja?
Ima.

Može da napišeš priručnik za svoje kolege koji misle da se djeca rađaju sa znanjem izlaganja?
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 14:52   #42
lol!
recimo, kolegica iz hrvatskog im daje točne parametre kojih se trebaju pridržavati. kako izdvojiti informacije za plakat/prezentaciju, koliko natuknica na jednom slajdu, prilagoditi font količini teksta, svi slajdovi u istom stilu... kako izlaganje treba izgledati (uvod, glavni dio, zaključak, dužina, artikulacija...). vježba to s njima pa se ostali šlepaju na to. mislim da iz informatike rade PPT tek u šestom ili sedmom, nažalost - bilo bi bolje da je već u petom, lakše bi im bilo.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 20:14   #43
Pa klinci se već od prvog razreda potiču da rade plakate. I izlažu ih i obrazlažu. Naravno kako je u njihovoj moći, nećeš od klinca u prvom razredu tražiti usmeno izlaganje o nekoj temi koja mu nije ni bliska, nit mu pomažeš pitanjima, niti tražiš da napravi plakat u PP-u ili na hameru veličine 70*100 cm.

Prilagođeno njihovoj dobi i klinci u prvom mogu raditi plakate.Sve se to uči. Moja mala prvo recimo mora naučiti savladati tremu od govorenja pred razredom. Može savršeno vladati temom,ali trema će je pojesti.

No fora je da roditelji te male projektiće uzimaju strašno ozbiljno i umjesto da puste klinca da radi sam i pomažu mu eventualno tak da mu organiziraju vrijeme kad će raditi (da ne bude sve u zadnji čas), potaknu ga da odabere materijal (slike, odabere što će prikazati crtežom, što će napisati), pomoći kako sve to smjestiti na plakat...oni krenu printat slike, tekstove, klinac maltene samo lijepi (ako i to). I to naravno postane roditeljski projekt o kome klinac, najčešće nakon takvog rada, ne zna ništa reći. S temom ne vlada, zapinje sa svakom rečenicom. Koja je svrha toga? Dobiti 5? Petica roditelju?
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 20:31   #44
Otkad je PP prezentacija primjerena klincima u nižim razredima po bilo kojim kriterijima? Očito je da ih moraju naučiti roditelji jer u školi to još ne uče. A nisu svi roditelji informatički pismeni, čime se klince stavlja u neravnopravni položaj u startu.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 21:42   #45
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Otkad je PP prezentacija primjerena klincima u nižim razredima po bilo kojim kriterijima? Očito je da ih moraju naučiti roditelji jer u školi to još ne uče. A nisu svi roditelji informatički pismeni, čime se klince stavlja u neravnopravni položaj u startu.
Pa tko je tvrdi da je primjerena?
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 11:05   #46
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Pa tko je tvrdi da je primjerena?
Sorry, krivo sam razumjela. Valjda sam pročitala u žurbi i fulala smisao.

U pravu si.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 12:23   #47
Ja moram priznati da svojim srednjoškolcima vrlo rijetko zadajem pp prezenacije.

Inače, što god vi mislili o njima, škole su pune učitelja/profesora s kreativnim idejama koji su voljni uložiti dodatni trud i svoje vrijeme za projekte od kojih bi učenici imali višestruke koristi i koji bi nastavu učinili manje suhoparnom.
Pune su i ravnatelja koji ih odbijaju jer "previše je tih projekata."

Čini se da je u školama, kao i u društvu općenito, najbolje posao odrađivati činovnički, onaj minimum koji moraš, jer za ono što radiš izvan okvira češto dobiješ po nosu.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 15:33   #48
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
Ja moram priznati da svojim srednjoškolcima vrlo rijetko zadajem pp prezenacije.

Inače, što god vi mislili o njima, škole su pune učitelja/profesora s kreativnim idejama koji su voljni uložiti dodatni trud i svoje vrijeme za projekte od kojih bi učenici imali višestruke koristi i koji bi nastavu učinili manje suhoparnom.
Pune su i ravnatelja koji ih odbijaju jer "previše je tih projekata."

Čini se da je u školama, kao i u društvu općenito, najbolje posao odrađivati činovnički, onaj minimum koji moraš, jer za ono što radiš izvan okvira češto dobiješ po nosu.
Dobro, koja je npr. konkretna korist od ppt prezentacije u trećem razredu? Ili petom? Jer u tim razredima klinci NE UČE kako se to radi. Ne znaju. Znači, pola im u najmanju ruku moraju odraditi roditelji. A klinci će dobiti dobru ocjenu ne za trud, znanje, zalaganje itd, nego zato što su im ćaća ili mater informatički pismeni. A onda će zauzeti mjesto na upisima nekom djetetu koje ima kapacitet, ali nije imalo šansu jer mu roditelji nisu znali napraviti prezentaciju.

I kakve to veze ima s onim što ti pišeš? Ja govorim o jednoj određenoj školi i jednoj konkretnoj situaciji, a ti se već propinješ da braniš cijeli prosvjetarski rod. Koji uopće nije niti napadnut...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 15:47   #49
Prezentacijske vjestine su vrlo bitne u zivotu (poslu), kao i govorne i trebalo bi ih vjezbati od najranijih dana, imho. Debate, pitanja, izlaganja, izmjena misljenja kolko znam (iz vlastitog iskustva obrazovanja) u skolama pod redovno gotovo da i nema. Totalno podrzavam.
Nema potrebe za ppt, moze i plakaz/par slika.

Moja je odradila prvu plakat-prezentaciju u vrticu i kazu tete da je bilo odlicno, zanimljivo, (interaktivno prica, pitanja odgovori, jos su nesto gledalo pod povecalom i mjerili). Vele da je djetetu od toga strasno samopouzdanje poraslo...toliko su bile odusevljene da planiraju uvesti u praksu cesce.

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 16:08   #50
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Dobro, koja je npr. konkretna korist od ppt prezentacije u trećem razredu? Ili petom? Jer u tim razredima klinci NE UČE kako se to radi. Ne znaju. Znači, pola im u najmanju ruku moraju odraditi roditelji. A klinci će dobiti dobru ocjenu ne za trud, znanje, zalaganje itd, nego zato što su im ćaća ili mater informatički pismeni. A onda će zauzeti mjesto na upisima nekom djetetu koje ima kapacitet, ali nije imalo šansu jer mu roditelji nisu znali napraviti prezentaciju.

I kakve to veze ima s onim što ti pišeš? Ja govorim o jednoj određenoj školi i jednoj konkretnoj situaciji, a ti se već propinješ da braniš cijeli prosvjetarski rod. Koji uopće nije niti napadnut...
Ja uopće nisam tebe citirala niti se obraćala tebi. Na cijeli razgovor o pp prezentacijama osvrnula sam se samo prvom rečenicom. Ostatak mog posta vezan je uz temu, a ne uz tebe.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 16:42   #51
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
Ja uopće nisam tebe citirala niti se obraćala tebi. Na cijeli razgovor o pp prezentacijama osvrnula sam se samo prvom rečenicom. Ostatak mog posta vezan je uz temu, a ne uz tebe.
Ok, sorry ako sam krivo shvatila tvoj post. Ali svako malo nas netko uvjerava ili podsjeća kako ima divnih prosvjetara koji se zaista trude itd. Fora je da mi to znamo. I nitko nije rekao da ih nema. Ali kad se to stalno nabija na nos, onda ispada da mi, kad spomenemo jednu konkretnu stvar koja nas smeta, napadamo cijelu cjelcatu prosvjetarsku populaciju i sve do jednog trpamo u isti koš.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 18:42   #52
Nevjerovatno mi je da se u današnje doba ima šta prigovarati PP prezentiranju.
To je osnova informatičke pismenosti...ako može pisati dopis u Wordu ( mislim jel i to besmisleno jer se nema računalo ) onda treba znati i kako izraditi Powerpoint prezentaciju.

Postoje par pravila PP prezentacije i toga se treba pridržavati.

Uostalom djeca izgube puno više vremena na izradi plakata, a nije da imaju samo jedan predmet za učenje.
Prezentaciju plakatima je pregazilo vrijeme.

Ovo da roditelji (ne) znaju izradu prezentacije mi je smiješno jer program ne zahtjeva veliko korisničko iskustvo i znanje informatike.
Djeca ga vrlo lako svladaju sama uz par jednostavnih uputa.

Većina se buni da je malo informatike i moderne tehnologije u školama (slažem se), čitam temu i ne mogu se načuditi ovim upisima.
Al gdje bi stigli da se svemu ne prigovara.
BBC drama is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 23:33   #53
Quote:
BBC drama kaže: Pogledaj post
Nevjerovatno mi je da se u današnje doba ima šta prigovarati PP prezentiranju.
To je osnova informatičke pismenosti...ako može pisati dopis u Wordu ( mislim jel i to besmisleno jer se nema računalo ) onda treba znati i kako izraditi Powerpoint prezentaciju.

Postoje par pravila PP prezentacije i toga se treba pridržavati.

Uostalom djeca izgube puno više vremena na izradi plakata, a nije da imaju samo jedan predmet za učenje.
Prezentaciju plakatima je pregazilo vrijeme.

Ovo da roditelji (ne) znaju izradu prezentacije mi je smiješno jer program ne zahtjeva veliko korisničko iskustvo i znanje informatike.
Djeca ga vrlo lako svladaju sama uz par jednostavnih uputa.

Većina se buni da je malo informatike i moderne tehnologije u školama (slažem se), čitam temu i ne mogu se načuditi ovim upisima.
Al gdje bi stigli da se svemu ne prigovara.
izrada PP kod kuce podrazumjeva imanje PC-a, laptopa kod kuce.

mislim da nitko nema nista protiv tehnologije u skolama.

u razrednoj nastavi plakati ostanu i nakon prezentacijena zidu, pa klinci mogu gledat slike, razgledavat, pricat o tome, mogu drugi roditelji vidjet dal je plakat radilo dijete ili roditelj i tako
nije ih nikakvo vrijeme pregazilo.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 01:25   #54
Ni upisi u škole i fakultete se ne vrše bez internet veze, laptopa il mob....pa šta.

Jel bi se od toga trebalo odustat ili kritizirat takav način upisa jer ima ih koji nemaju navedeno.

Ako se već mogu kupiti skupi mobiteli onda ni laptopi ne bi smjeli predstavljat neki problem. Ja ih smatram sastavnim dijelom školske opreme bez kojeg djeca u današnje vrijeme ne mogu pratiti školski program.

Često im se zadaje da kod kuće sami internetski istraže neke podatke u vezi gradiva koje im je u programu.

Uostalom već se i za osnovnoškolsku matematiku koriste programi tipa Geogebra i dr.

Tako da mi je izlika...nema se...presmiješna u tehnološko doba kad ni u WC, kafić ili na godišnji odmor ne ideš bez interneta.

Zadnje uređivanje BBC drama : 13.09.2017. at 01:43.
BBC drama is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 09:12   #55
Quote:
BBC drama kaže: Pogledaj post
Ni upisi u škole i fakultete se ne vrše bez internet veze, laptopa il mob....pa šta.

Jel bi se od toga trebalo odustat ili kritizirat takav način upisa jer ima ih koji nemaju navedeno.

Ako se već mogu kupiti skupi mobiteli onda ni laptopi ne bi smjeli predstavljat neki problem. Ja ih smatram sastavnim dijelom školske opreme bez kojeg djeca u današnje vrijeme ne mogu pratiti školski program.

Često im se zadaje da kod kuće sami internetski istraže neke podatke u vezi gradiva koje im je u programu.

Uostalom već se i za osnovnoškolsku matematiku koriste programi tipa Geogebra i dr.

Tako da mi je izlika...nema se...presmiješna u tehnološko doba kad ni u WC, kafić ili na godišnji odmor ne ideš bez interneta.
Na ovo jedino mogu reći da nema veze sa realnošću.

Informatika je bitna i to nitko ne osporava. Ali to ne znači da zbog toga treba zapostaviti sve ostale vještine, niti da je zbog toga standard i obrazovanost roditelja veća.

Osim toga, elementarno nepismena osoba nema šanse da napravi kvalitetnu prezentaciju. Plakati itekako imaju svoju svrhu, na više načina, i imho treba ih poticati. Vještine treba učiti nekim redom primjerenim djetetu i ne zapostavljati ništa samo zato da budemo ah tako moderni. Pismeno dijete koje zna na papiru zbrojiti 2+2 prije će naučiti napisti nešto u Wordu ili napraviti izračun u Excelu.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 10:05   #56
Quote:
BBC drama kaže: Pogledaj post
Ni upisi u škole i fakultete se ne vrše bez internet veze, laptopa il mob....pa šta.

Jel bi se od toga trebalo odustat ili kritizirat takav način upisa jer ima ih koji nemaju navedeno.

Ako se već mogu kupiti skupi mobiteli onda ni laptopi ne bi smjeli predstavljat neki problem. Ja ih smatram sastavnim dijelom školske opreme bez kojeg djeca u današnje vrijeme ne mogu pratiti školski program.

Često im se zadaje da kod kuće sami internetski istraže neke podatke u vezi gradiva koje im je u programu.

Uostalom već se i za osnovnoškolsku matematiku koriste programi tipa Geogebra i dr.

Tako da mi je izlika...nema se...presmiješna u tehnološko doba kad ni u WC, kafić ili na godišnji odmor ne ideš bez interneta.
Neki ljudi stvarno žive u svom ružičastom balončiću.

Mislim da je rečeno da 1/3 hrvata živi na rubu siromaštva. Znam, teško je za povjerovati da ima okolo onih kojima je hrana maltene luksuz kad si okružen sa ekipom koja ima najnovije mobitele, furaju bijesne automobile i ostalo, ali ima i siromašnih koji krpaju kraj sa krajem i jedva da imaju šta za jesti i čijoj djeci je onaj školski obrok znao biti jedini normalan obrok u dan.

Znam, lakše je okrenuti glavu i pravit se da takvi problemi ne postoje. Ja isto ne volim razmišljati da ima ljudi i djece koji nemaju doslovce šta jesti jer me to rastužuje, al eto postoje ti ljudi. Nisu Jeti.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 10:46   #57
Ako škola traži od djece PP prezentaciju, neka je djeci ustupljen prostor i računalo da bi to napravila u prostoru škole.

leeloo je potpuno u pravu.

Plakat kao formu izražavanja i izvrstan način komunikacije o gradivu ne može ništa pregaziti. A rezanje škaricama i rad na opipljivu materijalu uvijek će biti poželjna aktivnost.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 11:27   #58
Quote:
BBC drama kaže: Pogledaj post
Ni upisi u škole i fakultete se ne vrše bez internet veze, laptopa il mob....pa šta.

Jel bi se od toga trebalo odustat ili kritizirat takav način upisa jer ima ih koji nemaju navedeno.

Ako se već mogu kupiti skupi mobiteli onda ni laptopi ne bi smjeli predstavljat neki problem. Ja ih smatram sastavnim dijelom školske opreme bez kojeg djeca u današnje vrijeme ne mogu pratiti školski program.

Često im se zadaje da kod kuće sami internetski istraže neke podatke u vezi gradiva koje im je u programu.

Uostalom već se i za osnovnoškolsku matematiku koriste programi tipa Geogebra i dr.

Tako da mi je izlika...nema se...presmiješna u tehnološko doba kad ni u WC, kafić ili na godišnji odmor ne ideš bez interneta.
ti ih smatras sastavnim djelom skolske opreme, ja ih smatram nedostiznim luksuzom za vecinu hrvata.
uostalom ako je to sastavni dio skolske opreme, zasto onda u svakoj skoli svaki nastavnik nema laptop za upisivanje ocjena u ednevnike, nego jedno racunalo dijeli njih 20 i vise, ili to rade od kuce.
a neke skole niti nemaju ednevnike. i jos uvijek su u vecini.

ponekad bi dobro bilo izac na ulicu i promotrit svijet oko sebe.
ocekivanja nastavnika od roditelja, pogotovo ak se svedu na imajte doma racunala i naucite ih raditi PP, onda idu u smjeru ka poducavanja kod kuce.

pisanje olovkom, rezanje skaricama, ljepljenje....ima svoju funkciju i itekako je korisno za razvoj mozga.

u svakom slucaju, korisno je djecu nauciti da im je PP ili plakat pomocno sredstvo za rad, a ne da u potpunosti ovise o njemu, pa kada nestane struje ili je netko drugi posudio projektro, padaju u nesvjest, jebu sve po spisku okolini ili odahnu jer danas nisu morali prezentirat ono za sto se nisu spremili.

a mislim da je s plakatom to lakse naucit nego sa PPovima.

usput, masa profesora, koji su moderno poceli koristit PP u nastavi, napravi slajdove i cita,a prezentacije isprinta i podjeli. interakcija ne nula bodova, nego minus.
tak da treba i (neke) nastavnike educirat kako koristit tehnologiju u nastavi, prije nego to trazimo od djece.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 11:36   #59
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Neki ljudi stvarno žive u svom ružičastom balončiću.

Mislim da je rečeno da 1/3 hrvata živi na rubu siromaštva. Znam, teško je za povjerovati da ima okolo onih kojima je hrana maltene luksuz kad si okružen sa ekipom koja ima najnovije mobitele, furaju bijesne automobile i ostalo, ali ima i siromašnih koji krpaju kraj sa krajem i jedva da imaju šta za jesti i čijoj djeci je onaj školski obrok znao biti jedini normalan obrok u dan.

Znam, lakše je okrenuti glavu i pravit se da takvi problemi ne postoje. Ja isto ne volim razmišljati da ima ljudi i djece koji nemaju doslovce šta jesti jer me to rastužuje, al eto postoje ti ljudi. Nisu Jeti.
Skroz promašeno....al eto neka si olakšala dušu.

Mogu i ja nabrajati primjere i komentirat da djeca Splita nemaju besplatne udžbenike i za cijenu školskog kompleta koji djeca u drugim izdašnijim gradovima dobivaju besplatno može se kupiti lijepi laptop ili računalo. Mislim se šta sad...tako je kako je...

Ništa idemo se razvijat po ritmu i standardu učenika lošijeg imovinskog stanja. Ukinimo ekskurzije, izlete, maturalne večeri...

Plakati su kreativna igrarija al u današnje doba preokupiranog osnovnoškolca spor su "medij".
Njihova izrada zahtjeva više vremena, a ionako se koriste internetski izvori...slike, članci.. učenici su skloniji izradi PP prezentacija...bar oni viših razreda.

Ako ćemo secirat troškove i isticat neimaštinu...ni plakat nije jeftin...hamer, kolaž, flomić tanki, debeli....

Inače se slažem da bi škole trebale imati tehnički opremljene učionice u kojim se mogu odraditi takve zadaće....i plakati i PP prezentacije.
BBC drama is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 11:43   #60
Quote:
BBC drama kaže: Pogledaj post
Skroz promašeno....al eto neka si olakšala dušu.

Mogu i ja nabrajati primjere i komentirat da djeca Splita nemaju besplatne udžbenike i za cijenu školskog kompleta koji djeca u drugim izdašnijim gradovima dobivaju besplatno može se kupiti lijepi laptop ili računalo. Mislim se šta sad...tako je kako je...

Ništa idemo se razvijat po ritmu i standardu učenika lošijeg imovinskog stanja. Ukinimo ekskurzije, izlete, maturalne večeri...

Plakati su kreativna igrarija al u današnje doba preokupiranog osnovnoškolca spor su "medij".
Njihova izrada zahtjeva više vremena, a ionako se koriste internetski izvori...slike, članci.. učenici su skloniji izradi PP prezentacija...bar oni viših razreda.

Ako ćemo secirat troškove i isticat neimaštinu...ni plakat nije jeftin...hamer, kolaž, flomić tanki, debeli....

Inače se slažem da bi škole trebale imati tehnički opremljene učionice u kojim se mogu odraditi takve zadaće....i plakati i PP prezentacije.
Naravno da cemo se razvijati po standardu najsiromasnijih, kojih je nezanemariv broj, jer drustvo je onoliko napredno koliko su napredni najslabiji među nama.

Ako se reforma mora dogoditi naustrb maturalnih vecera, potpisujem da se ta parada kica odmah zaustavi.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:07.