Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici

Zatvorena tema

Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2017., 15:39   #41
Quote:
the edge kaže: Pogledaj post
Nadam se da to dopire i do sakristije.
Nadam se i ja.

Previše tu mješate KC. Zajebi stav KC o abortusu, barem se nitko ne bi trebao time voditi i na to pozivati. Svatko o ovoj temi treba odlučiti na temelju vlastite savjesti. Sve religije ovog svijeta su zanemarive u odnosu na ljudski život.
Rory Delap is offline  
Old 02.03.2017., 15:39   #42
Batarelo na presici odluku Ustavnog suda naziva fiškalskim sofizmima...
Old 02.03.2017., 15:40   #43
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
Volio bih da tzv pro life ekipa krene u otvorenu kampanju za zabranu pobačaja, da se čak o tome raspiše referendum na kojem će se vidjeti kako doista razmišlja većinsko stanovništvo, ali neće se oni usuditi, jer znaju kako bi prošli.

Baš bih to volio! Krenite u totalnu ofenzivu!

To bi bila najveća mobilizacija antiklerikalne Hrvatske u cijeloj povijesti, jer danas pobačaj na udaru, sutra nešto drugo. Mi nismo Poljska s njihovim lažnim katoličanstvom i odvratnim antisemitizmom.
jasna stvar, ako je u nas više od 86% katolika, pobačaj bi trebao biti jako rijetka pojava.

Nisu toliko glupi da na temelju toga ne bi shvatili kako bi prošli na jednom takvom referendumu.
Old 02.03.2017., 15:42   #44
Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
jasna stvar, ako je u nas više od 86% katolika, pobačaj bi trebao biti jako rijetka pojava.

Nisu toliko glupi da na temelju toga ne bi shvatili kako bi prošli na jednom takvom referendumu.
Pa pobačaj kod nas i je rijetka pojava, barem u odnosu na ostale zemlje u Europi.
Rory Delap is offline  
Old 02.03.2017., 15:42   #45
Tek sad sam uspio proletjeti kroz sažetak rješenja Ustavnog suda (https://www.scribd.com/document/3406...u#from_embed):

Quote:
Na zakonodavcu je, stoga, da uz nužne zakonodavne promjene iz naprijed navedenih razloga, u novom Zakonu odredi edukativne i preventivne mjere tako da
prekid trudnoće bude izuzetak.
U okviru svoje široke slobode procjene zakonodavac je slobodan odrediti mjere koje smatra svrhovitima da se kroz edukativne i preventivne programe, primjerice uključivanjem reproduktivnog i spolnog obrazovanja, promovira spolno odgovorno ponašanje te odgovornost i muškarca i žene u prevenciji neželjene trudnoće. Zakonodavac također može, kako bi ženi omogućio da njezino određenje prema trudnoći i majčinstvu bude slobodno, odrediti primjereno razdoblje razmišljanja prije donošenja odluke o prekidu ili nastavku trudnoće u kojem bi joj bile pružene sve informacije o trudnoći i uslugama koje joj stoje na raspolaganju (primjerice, o savjetodavnim centrima i zdravstvenoj zaštititi za vrijeme trudnoće i poroda, o radnim pravima trudnica i majki, o dostupnosti jaslica, o centrima koji osiguravaju odgovarajuću kontracepciju i informacije o sigurnom seksu, te o centrima u kojima se savjetovanje može obaviti prije i nakon trudnoće).
Zanimljivo mi je ovo.
Naime, kroz prve novinske tekstove sam mislio da je Ustavni sud ostavio prostor zakonodavcu da pobačaj nekako oteža (prisilnim dugim savjetovanjima ili nečim sličnim), ali sada ovdje vidim da se pozivanje na educiranost spominje prvenstveno kao preventivno mjeru (dakle, zdravstveni odgoj), a da savjetovanje za žene koje već jesu trudne spominje samo kao na raspoloživo.
Dorian.Gray is offline  
Old 02.03.2017., 15:45   #46
Slazem se sa odlukom ustavnog suda, međutim postoji jedna vrlo problematicna recenica, koja je i u konfuziji sa dijelom izglaganja. a to je:
Naveo je i da nakon ove odluke Hrvatski sabor ne može donijeti zakon kojim bi se zabranio prekid trudnoće.
i to je dijelom u konfuziji sa ovim:
Istaknuo je i kako ocjena ustavnosti zakona ovisi o tome je li zakonodavac uspostavio ravnotežu između suprotstavljenih prava i interesa, a to nije u nadležnosti Ustavnog suda, već zakonodavca.

http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/u...---468514.html

Bez obzira sto se slazem sa odlukom, Sabor kao najvise tijelo u RH ima pravo mjenjati Ustav, ustavne zakone (npr. ustavni zakon o ustavnom sudu), zakone, ima pravo mijenjati, ukidati i osnivati sudove, tako Sabor ako skupi dovoljnu vecinu moze ukinuti i sam ustavni sud, a kamoli zabranit pobacaj (kao npr. sto je zabranjen u Irskoj, i to se unutar EU smatra unutarnjim pitanjem svake drzave u koji europska politika ne zalazi).

Dakle ustavni sud je napravio ok posao, ali mu ova recenica o tome sto sabor moze, a sto ne, nije trebala jer se time ustavni sud stavlja iznad sabora, a to jednostavno ne moze bit, sabor izravno biraju građani, i iznad volje sabora je samo volja naroda izrazena npr. na referendumu.
Na kraju Sabor moze ne samo mjenjati ustav, u skladu s kojim djeluje ustavni sud, nego moze ukinuti i sam ustavni sud. Ne kazem da bi zbilja trebao, to ne bi bio dobar potez, ali sabor ima tu ovlast kao vrhovno tijelo iznad kojeg nije ni jedno drugo tijelo, samo narod, tocnije receno svi stariji od 18 sa pravom glasa su kao skupina iznad sabora, na kraju ti isti biraju sabor.

Dakle ono sto je prijeci Sabor da zabrani pobacaj (a ako pritom treba Sabor moze mjenjati i ustav) je zdrav razum (ne postoje ni nikakve međunarodne obveze u tom pogledu, makar i takve ugovore Sabor po proceduri navedenoj u njima moze povuci svoje odobrenje ili stavit rezerve na pojedine dijelove) a ne zabrana ustavnog suda, koja ne moze postojati prema saboru u tom smislu. Tako da ne znam sto je Separovicu trebala ta recenica i u kojem kontekstu ju je izrekao. Eventualno moze reci dok je ovakav ustav na snazi, ne moze se zabranit pobacaj, ali Sabor, kao i narod na referendumu mogu mjenjat ustav ako to zele.
Old 02.03.2017., 15:52   #47
Quote:
Rory Delap kaže: Pogledaj post
Pa pobačaj kod nas i je rijetka pojava, barem u odnosu na ostale zemlje u Europi.
čemu onda tolika hajka?
Old 02.03.2017., 15:57   #48
Quote:
Pa, svakako nije na razini Bugarske i Rumunjske, gdje skoro svaka treća trudnoća završava pobačajem, ali je npr. češći nego u Irskoj, trostruko češći nego u Austriji i sedmerostruko češći nego u Poljskoj.

http://www.johnstonsarchive.net/poli...wrjp336pd.html

U svakom slučaju, moram priznati da se i ja nadam da će Vigilare ustrajati u svojoj inicijativi pa da zaključimo tu priču više. Malo koja žena u plodnoj dobi će potpisati peticiju za zabranu pobačaja, čak i ako mu se osobno protivi. No, zna da se i njoj može svašta dogoditi u životu.
KLCCLK is offline  
Old 02.03.2017., 15:58   #49
Quote:
čemu onda tolika hajka?
Pa i nije neka hajka. Malo po malo se to kreće, prvo rasprava, hod za život, malo pritisak na US... Nema neke velike hajke. Ne treba je ni biti jer je ova vlast još "mlada". Neka velika hajka bi bila kontraproduktivna u ovom trenu.

Moje osobno mišljenje - iako je kod nas niska stopa abortusa, svaki prekinuti život je tragedija. Dakle i jedan prekinuti život je previše.

Ja na to gledam s ljudske strane, meni je ljudski život nešto najvažnije, koliko god da je to ovdje možda nepopularno.
Rory Delap is offline  
Old 02.03.2017., 15:59   #50
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
Volio bih da tzv pro life ekipa krene u otvorenu kampanju za zabranu pobačaja, da se čak o tome raspiše referendum na kojem će se vidjeti kako doista razmišlja većinsko stanovništvo, ali neće se oni usuditi, jer znaju kako bi prošli.

Baš bih to volio! Krenite u totalnu ofenzivu!

To bi bila najveća mobilizacija antiklerikalne Hrvatske u cijeloj povijesti, jer danas pobačaj na udaru, sutra nešto drugo. Mi nismo Poljska s njihovim lažnim katoličanstvom i odvratnim antisemitizmom.
Po meni ne mogu više raspisati referendum bez mijenjanja ustava. Pitanje koje bi ograničavalo pravo na pobačaj bi bilo u suprotnosti s ustavom. Ne vidim koji bi se pravni manevar mogao izvesti da referendumsko pitanje prođe ocjenu ustavnosti ali ljudi su "pronicljivi" pa nikad ne reci nikad.
Oberon1 is offline  
Old 02.03.2017., 16:01   #51
Quote:
plus.nesto kaže: Pogledaj post
Slazem se sa odlukom ustavnog suda, međutim postoji jedna vrlo problematicna recenica, koja je i u konfuziji sa dijelom izglaganja. a to je:
Naveo je i da nakon ove odluke Hrvatski sabor ne može donijeti zakon kojim bi se zabranio prekid trudnoće.
i to je dijelom u konfuziji sa ovim:
Istaknuo je i kako ocjena ustavnosti zakona ovisi o tome je li zakonodavac uspostavio ravnotežu između suprotstavljenih prava i interesa, a to nije u nadležnosti Ustavnog suda, već zakonodavca.

http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/u...---468514.html

Bez obzira sto se slazem sa odlukom, Sabor kao najvise tijelo u RH ima pravo mjenjati Ustav, ustavne zakone (npr. ustavni zakon o ustavnom sudu), zakone, ima pravo mijenjati, ukidati i osnivati sudove, tako Sabor ako skupi dovoljnu vecinu moze ukinuti i sam ustavni sud, a kamoli zabranit pobacaj (kao npr. sto je zabranjen u Irskoj, i to se unutar EU smatra unutarnjim pitanjem svake drzave u koji europska politika ne zalazi).

Dakle ustavni sud je napravio ok posao, ali mu ova recenica o tome sto sabor moze, a sto ne, nije trebala jer se time ustavni sud stavlja iznad sabora, a to jednostavno ne moze bit, sabor izravno biraju građani, i iznad volje sabora je samo volja naroda izrazena npr. na referendumu.
Na kraju Sabor moze ne samo mjenjati ustav, u skladu s kojim djeluje ustavni sud, nego moze ukinuti i sam ustavni sud. Ne kazem da bi zbilja trebao, to ne bi bio dobar potez, ali sabor ima tu ovlast kao vrhovno tijelo iznad kojeg nije ni jedno drugo tijelo, samo narod, tocnije receno svi stariji od 18 sa pravom glasa su kao skupina iznad sabora, na kraju ti isti biraju sabor.

Dakle ono sto je prijeci Sabor da zabrani pobacaj (a ako pritom treba Sabor moze mjenjati i ustav) je zdrav razum (ne postoje ni nikakve međunarodne obveze u tom pogledu, makar i takve ugovore Sabor po proceduri navedenoj u njima moze povuci svoje odobrenje ili stavit rezerve na pojedine dijelove) a ne zabrana ustavnog suda, koja ne moze postojati prema saboru u tom smislu. Tako da ne znam sto je Separovicu trebala ta recenica i u kojem kontekstu ju je izrekao. Eventualno moze reci dok je ovakav ustav na snazi, ne moze se zabranit pobacaj, ali Sabor, kao i narod na referendumu mogu mjenjat ustav ako to zele.
Odluka znači da Sabor ne može ZAKONOM (većinom glasova) zabraniti pobačaj u RH jer bi to bilo protivno Ustavu RH. Naravno, Sabor RH, kao nositelj suvereniteta RH uvijek može izmijeniti Ustav RH i USTAVNOM izmjenom zabraniti pobačaj. Naravno za to bi trebala dvotrećinska većina u Saboru. Drugi način izmjene ustava je referendum. Očito, nakon ove odluke, ići će se zakonski da se uvede obvezno savjetovanje, pokušaj prevencije, reguliranje priziva savjesti, uvjeta u kojima se može obavit pobačaj nakon 10. tjedna itd, ali do 10. tjedna se ne može (zasad) zabranit. Isto tako, kako ja razumijem ovu odluku, ukoliko bi u budućnosti u znanosti nastane konsenzus, tj. da se pokaže da ljudsko biće postaje osoba(postaje svjesno) prije 10. tjedna, tada bi se ta granica zabrane pobačaja pomjerila prema dolje.
boske94 is offline  
Old 02.03.2017., 16:02   #52
Quote:
KLCCLK kaže: Pogledaj post
Pa, svakako nije na razini Bugarske i Rumunjske, gdje skoro svaka treća trudnoća završava pobačajem, ali je npr. češći nego u Irskoj, trostruko češći nego u Austriji i sedmerostruko češći nego u Poljskoj.

http://www.johnstonsarchive.net/poli...wrjp336pd.html

U svakom slučaju, moram priznati da se i ja nadam da će Vigilare ustrajati u svojoj inicijativi pa da zaključimo tu priču više. Malo koja žena u plodnoj dobi će potpisati peticiju za zabranu pobačaja, čak i ako mu se osobno protivi. No, zna da se i njoj može svašta dogoditi u životu.
A OK, negdje sam danas čitao da imamo najmanju stopu abortusa. Onda je to vjerojatno krivo.
Rory Delap is offline  
Old 02.03.2017., 16:07   #53
Quote:
čemu onda tolika hajka?
Hajka da se zabrani ili hajka da se ne zabrani?
Old 02.03.2017., 16:08   #54
+ Meni nikad nije postalo jasno kako referendumsko pitanje o promjeni ustava može biti protuustavno. Pa zar ono nije samo po svojoj definiciji takvo? Ta odredba je načelno smiješna. Logičnije bi bilo da je se u Ustav stavilo da nijedna promjena Ustava ne smije biti u suprotnosti s Općom konvencijom UNa o ljudskim pravima i protiv Europske konvencije o ljudskim pravima, a ostalo sve može. Onda ukinimo referendum uopće, a ne da Ustavni sud, ispunjen sumnjivim tipovima, može spriječiti narodnu volju (usklađenu s UN I EU konvencijom o LJP).
boske94 is offline  
Old 02.03.2017., 16:10   #55
Quote:
A OK, negdje sam danas čitao da imamo najmanju stopu abortusa. Onda je to vjerojatno krivo.
Pa ako se gleda samo Europa i jesmo relativno nisko.

Po ovoj tablici su ispod nas: BiH, Albanija, Irska, Kosovo, Farski Otoci, Austrija, Gibraltar, Malta i Poljska.
KLCCLK is offline  
Old 02.03.2017., 16:11   #56
Quote:
Pa ako se gleda samo Europa i jesmo relativno nisko.

Po ovoj tablici su ispod nas: BiH, Albanija, Irska, Kosovo, Farski Otoci, Austrija, Gibraltar, Malta i Poljska.
BiH ne računaj, tu nema točnih podataka.
boske94 is offline  
Old 02.03.2017., 16:12   #57
Na stranici 3. jos jedan donekle "problematican" dio

Polazi od toga da
"nerođeni" počinju dobivati određenu zaštitu u svjetlu znanstvenog napretka i potencijalnih rezultata istraživanja u području genetičkog inženjerstva,
medicinski potpomognute oplodnje, te eksperimentiranja s embrijem, ali se zadržava
na utvrđenju

da se u najboljem slučaju zajedničkom osnovom među državama može smatrati da embrij/fetus pripada ljudskoj rasi.

Ljudi, odnosno covjek kao jednina, su vrsta homo sapiens, a ne rasa! Tako ih biologija karakterizira, unutar vrste postoje podvrste, a rase su utemeljene na neformalnim razlikama unutar jedne vrste (tako su psi vrsta, a njemacki ovcar ili labrador je rasa ili kako neki nazivaju pasmina).
Zar nisu mogli odluku bolje napisati na osnovama biologije, nego pisati svasta. Ali kad znas tko je sve ustavni sudac...

na stranici 5.
Ustavni sudovi jedinstveni su i dosljedni u stajalištu da je odgovor na pitanje kada
počinje život
u nadležnosti zakonodavca, ako zakonodavac odgovor na njega smatra
nužnim ili svrhovitim za dopustivost ili nedopustivost prekida trudnoće
. Drugim
riječima, da odgovor na to pitanje ulazi u područje
zakonodavca, a ne ustavnog suda
kao čuvara ustava i vrijednosti koje se njime štite
(zakonodavni rezervat)

I nakon sto ovo napise u odluci, kako moze Separovic izjavit da je zabranio Saboru da ukine pobacaj? Sto mu je to trebalo? Da je rekao da je zabrana pobacaja protivna zdravom razumu, to bi bilo ok, ali ovo ne ide, jednostavno ne moze ustavni sud propisati saboru sto sve moze sabor, jer sabor moze izmjenit ustav i ukinuti ustavni sud, a ne obrnuto.
Old 02.03.2017., 16:12   #58
Quote:
boske94 kaže: Pogledaj post
+ Meni nikad nije postalo jasno kako referendumsko pitanje o promjeni ustava može biti protuustavno.
Pa postoje ustavne odredbe koje priječe određene stvari. Da odemo u ekstrem, valjda je jasno da se ne može pokrenut peticija za referendum o tome da ubijemo sve Mađare u Hrvatskoj.
KLCCLK is offline  
Old 02.03.2017., 16:14   #59
Quote:
Pa postoje ustavne odredbe koje priječe određene stvari. Da odemo u ekstrem, valjda je jasno da se ne može pokrenut peticija za referendum o tome da ubijemo sve Mađare u Hrvatskoj.
Zbog političkih kompromisa pri ulasku u EU se nije uspjelo dogovoriti nešto što bi svakako trebalo, a to je: što se uopće smije odlučivati na referendumu, a što ne. Da to naprave, raznim inicijativama koje žele koristiti mehanizam referenduma bi bilo puno lakše, a mi bismo u javnosti imali manje besmislenih natezanja. Bio bih jako sretan da to pitanje urede, a onda, u istom paketu promjena, olakšaju potrebne kriterije za održavanje referenduma.
Dorian.Gray is offline  
Old 02.03.2017., 16:15   #60
Quote:
boske94 kaže: Pogledaj post
Odluka znači da Sabor ne može ZAKONOM (većinom glasova) zabraniti pobačaj u RH jer bi to bilo protivno Ustavu RH. Naravno, Sabor RH, kao nositelj suvereniteta RH uvijek može izmijeniti Ustav RH i USTAVNOM izmjenom zabraniti pobačaj. Naravno za to bi trebala dvotrećinska većina u Saboru. Drugi način izmjene ustava je referendum. Očito, nakon ove odluke, ići će se zakonski da se uvede obvezno savjetovanje, pokušaj prevencije, reguliranje priziva savjesti, uvjeta u kojima se može obavit pobačaj nakon 10. tjedna itd, ali do 10. tjedna se ne može (zasad) zabranit. Isto tako, kako ja razumijem ovu odluku, ukoliko bi u budućnosti u znanosti nastane konsenzus, tj. da se pokaže da ljudsko biće postaje osoba(postaje svjesno) prije 10. tjedna, tada bi se ta granica zabrane pobačaja pomjerila prema dolje.
S tom izjavom je trebao biti malo pazljiviji, jer ovo tvoje objasnjenje sasvim je u redu, a isto sam i ja napisao.
Trebao je reci da dok je ovakvo stanje stvari u ustavu ne moze se zabranit pobacaj. Ali sabor moze mjenjat ustav i naravno da ne postoji zabrana za sabor ako bas zeli da to i napravi, pod uvjetima naravno vecine koja vrijedi za promjenu, i to sam naveo.
A moguce da su mediji to sve izvrnuli, poznato je kakvi su mediji.
Zatvorena tema

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:03.