Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici

Zatvorena tema

Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2017., 17:49   #81
Fetusima dati poslovnu sposobnost, uključiti ih u društvo i po mogućnosti dati im saborski mandat kako bi HDZ mogao skupljati većinu na n-tim izborima po redu unatoč članstvu od 200 hiljada.
Old 02.03.2017., 17:49   #82
Quote:
luca toni kaže: Pogledaj post
Izgleda će UIO morat lobirati za novi referendum - Jeste li da se u Ustav unese rečenica koja kaže da život počinje začećem, a pravo na život je ljudsko pravo
I popušili bi na referendumu

Jedna stvar su neopipljive stvari kao gej brak, druga stvar je da polovici stanovništa zabraniš raspolaganje svojim tijelm
Old 02.03.2017., 17:53   #83
Svaki čovjek treba imati pravo da sa svojim tijelom radi što ga volja...

Protiv pobačaja kao "sredstva kontracepcije" se treba žestoko boriti edukacijom, ali zabranjivati generalno mi je blesavo...

HR ima pun kufer većih problema od pobačaja, umjesto da radimo na tome kako zaustavti iseljavanje, oni s molitvenim grupama stoje ispred bolnica i lupetaju...

Prvo tu napraviti reda i penalizirati sve medicinske djelatnike koji sudjeluju u tome,onda dalje...

Ovo "hrvatski domoljubi",sljedba notornog HDZ misli o hrvatskoj policiji
McAucliffe is offline  
Old 02.03.2017., 17:54   #84
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Protiv pobačaja kao "sredstva kontracepcije" se treba žestoko boriti edukacijom
Inicijative koje bi zabranile pobačaj su istodobno i protiv spolnog odgoja u školama
Old 02.03.2017., 17:56   #85
Željka Markić je možda zli genije, ali i dalje genije, mislim da nema šanse da će počiniti harakiri i gurnuti pobačaj na referendum. Dovoljna joj je pljuska bila sramoćenje na parlamentarnim izborima i ukupno dva nebodera preferencijalnih glasova. Oni će nastavljati dodavati ugljen u kotao konzervativne revolucije i pritiskati na sve druge načine, a na referendum se odlučiti kad i ako budu doista vjerovali da mogu pobijediti.
Dorian.Gray is offline  
Old 02.03.2017., 18:00   #86
Svi koji se ne slažu sa mnom su zli i treba ih se dehumanizirati, ma bravo! Možeš s tim zaključkom ravno za savjetnika u Pjongjang.
Old 02.03.2017., 18:01   #87
Željka Markić, "moralna veličina" koja dobiva lovu od firmi čiji je proizvd tableta za pobačaj...s druge strane drvi i tupi o abortusu...

Kad treba uzeti lovicu,problema nema...

No,takvi su svi "hrvatski borci" kojima su usta puna hrvatstva...od pobjegulje Hasana koji je zdimio kad je grmilo, do potomaka crvene buržuazije tipa Esih,pa do Markićke...

I tkavi glume domoljube i desničare...

Samo, objasni ti to podkapacitiranoj ekipi koja puši neobrazovane spike iako im realno nije jasno zašto su dva i dva četri...

Ovo "hrvatski domoljubi",sljedba notornog HDZ misli o hrvatskoj policiji
McAucliffe is offline  
Old 02.03.2017., 18:05   #88
Quote:
goran2hr kaže: Pogledaj post
Sa takvom logikom možete opravdati sve loše stvari koje su zabranjene.
Zabranjeno je i provaljivati u bankomate, pa svejedno toga ima.
ne, jer ne možeš otići u Bosnu ili Sloveniju opljačkati bankomat.

Tako da to jedno s drugim nema blage veze.

Quote:
Abortus je i stvar legalnosti, komocije, dostupnosti, cijene.. Pa bi zabrana (uz iznimke) sigurno značila pad broja istih. Pa da je 1% - vrijedilo bi.
A za one najodlučnije - pa nisu daleko ni Bosna, Slovenija....
gle, ženu koja hoće napraviti abortus ništa neće spriječiti u tome. Ni zakon, ni udaljenost koju treba prevaliti do odredišta gdje je taj zahvat dopušten, ni cijena.
Pobačaji u tom slučaju idu u ilegalu ili u inozemstvo i neće ih biti manje.
Jedino se ne bi znalo koliko ih je. A sad, ako je cilj pretvarati se da nečega nema ako za to ne znaš ... ??!?
Old 02.03.2017., 18:06   #89
Quote:
Svi koji se ne slažu sa mnom su zli i treba ih se dehumanizirati, ma bravo! Možeš s tim zaključkom ravno za savjetnika u Pjongjang.
Da, da, ja sam taj koji je posvetio političku karijeru ograničavanju drugih ljudi u stjecanju njihovih prava. Mene u Sjevernu Koreju, bravo toni, sjajno si to izvrtila.

Da se vratim na temu, nisam pravnik pa molim nekog tko jest da mi nešto pojasni: ako bi konzervativci išli na izmjenu zakona po ovom pitanju uz pomoć referenduma, bi li za tako nešto bio potreban jedan referendum ili dva?

Naime, držim da bi bila potrebna dva, jer ako bi odmah išli sa pitanjem zabrane abortusa, Ustavni sud bi pitanje proglasio neustavnim, to se (po meni) jasno vidi iz današnjeg rješenja. Dakle, trebalo bi najprije referendumom promijeniti ustav na način da pitanje zabrane referenduma više ne bude nustavno? Je li to besmislica ili?
Dorian.Gray is offline  
Old 02.03.2017., 18:11   #90
Quote:
zeljko_ri kaže: Pogledaj post
Nemoguće ga je zabraniti jer svaka država za sebe odlučuje o tom problemu. Zabraniti ga u Hrvatskoj, pa prisiliti ženu da zbog toga odlazi u Mađarsku, Sloveniju ili Srbiju, nisi ništa napravio.
Cek, neki su trazili da pobacaj u HR zakonom/Ustavom bude kompetno ilegalan ili sto?

Jer vecinom se to niti trazi i postoje razne regulacije u svezi toga i dosta drzava to regulira na razlicite nacine.

Raspravlja se i onda zakonom regulira do koje odmaknutosti trudnoce pobacaj moze biti legalan, koji razlozi za prekid trudnoce ce se uvaziti, a koji nece... i masu pitanja poveznao oko toga.

Vrlo rijetko ili najrjedje je to ili-ili (u potpunosti ilegalno ili potpuno bez zakonskih regulacija)
Gigi G. is offline  
Old 02.03.2017., 18:12   #91
Nažalost, na ovo pitanje nema jednoznačan odgovor.
Zato, pozdravljam odluku Ustavnog suda, i odluku prepustiti svakoj ženi o svome djetetu. Kako samo dijete ne može odlučiti hoće li biti rođeno ili ne, ne bi trebao niti itko drugi osim same žene.
Eventualno treba drugim mjerama utjecati na odluku svake žene, ali zakonom zabranjivati pobačaj je u najmanju ruku-loš izbor.
Old 02.03.2017., 18:16   #92
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Svaki čovjek treba imati pravo da sa svojim tijelom radi što ga volja...

..
Samo sto uvijek postoje nekakvi zakoni ili regulacije o tome ..tj. nije bas da trudnica moze raditi sto god hoce (jer eto to je njezino tijelo i njezina p***ka lol).

Npr postoji zakoni koji tocmo odredjuju do koliko tjedana trudnce se iit moze legalno pobaciti (u toj i toj drzavi, jer u razlicitim drzava ni to nije isto).

Ako zena je prosla taj termin i dalje zeli pobacaj onda u npr RH o tome odlucuje komisija itd itd.

Znaci nije da bas se moze raditi sto god hoce...pa makar to bilo necije vlastito tijelo. ili moze raditi sto mu prohtije...

Quote:
Prema Zakonu o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece, koji je na snazi u Hrvatskoj, prekid trudnoće se može izvršiti do isteka deset tjedana od dana začeća.

Nakon isteka deset tjedana od dana začeća, prekid trudnoće može se izvršiti samo po odobrenju komisije, a pod uvjetima i po postupku utvrđenima istim zakonom. Prekid trudnoće ne smije se izvršiti kad se utvrdi da bi mogao teže naručiti zdravlje žene. Prekid trudnoće se vrši na zahtjev trudne žene. Uz zahtjev za prekid trudnoće koji podnosi maloljetnica, koja nije navršila 16 godina života, potreban je i pristanak roditelja ili staratelja uz suglasnost organa starateljstva.
Odredjue se do koliko tjedana trudnice ce to biti legalno, pod kojim okolnosti moze,, a pod kojima ne, itd itd....da pobacaj bas bude u potpunosti i kompletno ilegalan je rijetkost.....i praksa u samo pet drzava svijeta plus u drzavi Vatikan kao sestoj.
Gigi G. is offline  
Old 02.03.2017., 18:31   #93
Quote:
Rory Delap kaže: Pogledaj post
Moje osobno mišljenje - iako je kod nas niska stopa abortusa, svaki prekinuti život je tragedija. Dakle i jedan prekinuti život je previše.
Svaki spermij je svet i živ! Nije ga Bog stvorio da ode živo biće niz kanalizaciju! Umjesto populacijske obnove, milijuni svetih živih ljudskih spermija se bacaju!

Quote:
Ja na to gledam s ljudske strane, meni je ljudski život nešto najvažnije, koliko god da je to ovdje možda nepopularno.
Još kad bi ti bio vrijedan i život žene..... a ne izjednačen s nakupinom stanica.
Izjasnio si se za apsolutnu zabranu prekida bilo kojih trudnoća.

I silovanim djevojčicama?
Tu si isti s katoličkom hijerarhijom i Papom na čelu?
Old 02.03.2017., 18:46   #94
Ovakve gadarije meni nemoj pisati jer ja to nigdje nisam napisao. To što radiš je trollanje i ništa više.

Gdje sam napisao da mi nije vrijedan život žene? Ja se na tu razinu komunikacije ne mislim spuštati i ukoliko mi ne kvotaš dio gdje sam pisao da mi život žene nije bitan ili gdje nešto izjednačujem sa nakupinom stanica prijavit ću ti ovaj upis jer je to najniže moguće trollanje.
Rory Delap is offline  
Old 02.03.2017., 19:15   #95
Quote:
A zašto je Ustavni sud tražio očitovanje od medicinskih stručnjaka kada počinje život?
Pravo na život je ljudsko pravo, a medicinski stručnjaci su se usuglasili da život počinje začećem, prema tome?

Ako je to tako jednostavno i logično, zašto se tražilo mišljenje medicinskih struktura kada počinje život?

Izgleda će UIO morat lobirati za novi referendum - Jeste li da se u Ustav unese rečenica koja kaže da život počinje začećem, a pravo na život je ljudsko pravo
Zato sto zabranom se ne dobiva puno kad je u svim okolnim drzavam legalno...
Zabrana jednostavno nema smisla.

Ono sto ima smisla je:
- edukacija i prevencija
- primjeren period razmisljanja
- pomoc siromasnim trudnicama, jer je siromastvo bitan uzrok za odluku
- djelovanje na ostale uzroke
- pobacaj ne smije biti na teret zdravstvenog sustava osim ako je zivot ili opasnost po zdravlje trudnice u pitanju
- priziv savjesti lijecnika
- drustvena osuda i stigma

UIO bi trebao djelovat tim putem da se broj pobacaja priblizi nuli, a nula vjerojatno nikad nece biti, pa makar da je zabranjen u cijeloj Europi.
Ako si slusao intervju Zeljke Markic nakon proslogodisnjeg hoda za zivot, ona je sama nezravno potvrdila da je to upravo put kojim treba ici.
Dakle nije toliko pitanje legalnost, koliko je pitanje zasto se neka trudnica na to odlucuje, i kako djelovati na ta pitanja.

Quote:
Dorian.Gray kaže: Pogledaj post
Da, da, ja sam taj koji je posvetio političku karijeru ograničavanju drugih ljudi u stjecanju njihovih prava. Mene u Sjevernu Koreju, bravo toni, sjajno si to izvrtila.

Da se vratim na temu, nisam pravnik pa molim nekog tko jest da mi nešto pojasni: ako bi konzervativci išli na izmjenu zakona po ovom pitanju uz pomoć referenduma, bi li za tako nešto bio potreban jedan referendum ili dva?

Naime, držim da bi bila potrebna dva, jer ako bi odmah išli sa pitanjem zabrane abortusa, Ustavni sud bi pitanje proglasio neustavnim, to se (po meni) jasno vidi iz današnjeg rješenja. Dakle, trebalo bi najprije referendumom promijeniti ustav na način da pitanje zabrane referenduma više ne bude nustavno? Je li to besmislica ili?
Dovoljan je mislim samo jedan kojim bi se uvelo u ustav da je zivot covjeka pocinje zacecem, i da su izjednaceni nerođeni i rođeni, mislim malo bolja formulacija bi isla, ali to je to, i onda je to ispred prava na privatnost iz clanka 35. Jer svi zakoni stite covjeka, samo je pitanje da li je onaj nerođeni covjek ili ne? Ako jest onda nema sumnje da ga se ne smije ubiti osim mozda iznimno kad je u pitanju zivot drugog covjeka (trudnice) Cini mi se da Irska i Poljska imaju nesto tako u ustavu.
Zakon i sad stiti nerođenog naravno, izuzetak je trudnica, i to je opravdano s tom privatnoscu upravo trudnice. Inace da ne stiti bi svatko mogao ubit nerođenog bez obzira na misljenje majke, a to bi bila vise nego ludost.
Ustav ne stiti pobacaj kao takav, pobacaj se nigdje ni ne spominje, nego stiti pravo na privatnost svih, tako i zene, a iz tog se izvodi pravo na pobacaj.

Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
Nažalost, na ovo pitanje nema jednoznačan odgovor.
Zato, pozdravljam odluku Ustavnog suda, i odluku prepustiti svakoj ženi o svome djetetu. Kako samo dijete ne može odlučiti hoće li biti rođeno ili ne, ne bi trebao niti itko drugi osim same žene.
Eventualno treba drugim mjerama utjecati na odluku svake žene, ali zakonom zabranjivati pobačaj je u najmanju ruku-loš izbor.
Da da. Druge mjere su potrebne ako se misli smanjit broj pobacaja.

Quote:
Gigi G. kaže: Pogledaj post
Samo sto uvijek postoje nekakvi zakoni ili regulacije o tome ..tj. nije bas da trudnica moze raditi sto god hoce (jer eto to je njezino tijelo i njezina p***ka lol).

Npr postoji zakoni koji tocmo odredjuju do koliko tjedana trudnce se iit moze legalno pobaciti (u toj i toj drzavi, jer u razlicitim drzava ni to nije isto).

Ako zena je prosla taj termin i dalje zeli pobacaj onda u npr RH o tome odlucuje komisija itd itd.

Znaci nije da bas se moze raditi sto god hoce...pa makar to bilo necije vlastito tijelo. ili moze raditi sto mu prohtije...

Odredjue se do koliko tjedana trudnice ce to biti legalno, pod kojim okolnosti moze,, a pod kojima ne, itd itd....da pobacaj bas bude u potpunosti i kompletno ilegalan je rijetkost.....i praksa u samo pet drzava svijeta plus u drzavi Vatikan kao sestoj.
Samo 5?
https://en.wikipedia.org/wiki/Aborti...rtion_Laws.svg
Ja ih 5 vidim u latinskoj...
Ako je karta tocna.
Old 02.03.2017., 19:20   #96
U hipotetickoj situaciji prave zabrane abortusa bilo bi poslije toga dobro traziti da se ozakoni prisilno davanje krvi, a i transplantacija tkiva i organa s zive osobe, kao sto ovdje pise (samo bez suglasnosti ):
"Presađivanje sa živih osoba: Organ ili tkivo od živog darivatelja može se uzeti isključivo u svrhu liječenja primatelja ako ne postoji odgovarajući organ ili tkivo umrle osobe te ne postoji druga, približno jednaka metoda liječenja.
O uzimanju organa od živog darivatelja u svrhu presađivanja primatelju odlučuje etičko povjerenstvo zdravstvene ustanove u kojoj će se izvršiti presađivanje.
Primateljeva suglasnost: Presađivanje se smije obaviti jedino ako je primatelj dao pisanu suglasnost. Za primatelja koji nije poslovno sposoban ili nije sposoban za rasuđivanje ili je maloljetan suglasnost daje njegov zakonski zastupnik, odnosno skrbnik."
https://gov.hr/moja-uprava/obitelj-i...nje-organa/508

ja bih prva marsirala ulicama za davanje tih stvari bez kojih se moze prezivjeti, a prijeko su potrebne da drugome spase zivot. nadam se da ovdje ima jos humanih koji se slazu s takvom idejom svestosti zivota i spasavanjem zivucih ljudi, a ne samo nesamostalnih zigota i embrija?

konacno, ako zene ne bi smjele raspolagati svojim tijelim i ako bi morale riskirati smrt i komplikacije zbog iznosenja trudnoce ne vidim zasto bi svi ostali mogli raspolagati svojim tijelima dok toliko ljudi umire. nije da ce ih ubiti da malo neceg podijele sa/iz sebe
mislim da ce se najvise sloziti oni koji su govorili o tome kako je privatnost raspolaganja tijelom iza prava na zivot. dolje privatnost
Laaaa13 is offline  
Old 02.03.2017., 19:27   #97
Quote:
Laaaa13 kaže: Pogledaj post
U hipotetickoj situaciji prave zabrane abortusa bilo bi poslije toga dobro traziti da se ozakoni prisilno davanje krvi, a i transplantacija tkiva i organa s zive osobe, kao sto ovdje pise (samo bez suglasnosti ):
"Presađivanje sa živih osoba: Organ ili tkivo od živog darivatelja može se uzeti isključivo u svrhu liječenja primatelja ako ne postoji odgovarajući organ ili tkivo umrle osobe te ne postoji druga, približno jednaka metoda liječenja.
O uzimanju organa od živog darivatelja u svrhu presađivanja primatelju odlučuje etičko povjerenstvo zdravstvene ustanove u kojoj će se izvršiti presađivanje.
Primateljeva suglasnost: Presađivanje se smije obaviti jedino ako je primatelj dao pisanu suglasnost. Za primatelja koji nije poslovno sposoban ili nije sposoban za rasuđivanje ili je maloljetan suglasnost daje njegov zakonski zastupnik, odnosno skrbnik."
https://gov.hr/moja-uprava/obitelj-i...nje-organa/508

ja bih prva marsirala ulicama za davanje tih stvari bez kojih se moze prezivjeti, a prijeko su potrebne da drugome spase zivot. nadam se da ovdje ima jos humanih koji se slazu s takvom idejom svestosti zivota i spasavanjem zivucih ljudi, a ne samo nesamostalnih zigota i embrija?

konacno, ako zene ne bi smjele raspolagati svojim tijelim i ako bi morale riskirati smrt i komplikacije zbog iznosenja trudnoce ne vidim zasto bi svi ostali mogli raspolagati svojim tijelima dok toliko ljudi umire. nije da ce ih ubiti da malo neceg podijele sa/iz sebe
mislim da ce se najvise sloziti oni koji su govorili o tome kako je privatnost raspolaganja tijelom iza prava na zivot. dolje privatnost
Znači glasala bi za to da te recimo interventi tim pokupi dok trčiš na Jarunu i uzme ti bubreg (jer meni treba) jer je neko povjerenstvo je kroz bazu podataka utvrdilo da mi tvoj najaviše odgovara?
Old 02.03.2017., 19:43   #98
Quote:
Laaaa13 kaže: Pogledaj post
Tvoja teza je logički manjkava i činjenično netočna pošto žena nakon zakonskog roka do kojeg može izvršiti pobačaj osim u iznimnim slučajevima i ne može izvršiti pobačaj. Dakle, žena u recimo 4. mjesecu trudnoće doista tvojom logikom "ne smije raspolagati svojim tijelom", dakle njoj je to pravo uskraćeno. Žena koja otkrije da je u 4. mjesecu trudnoće isto "riskira smrt" prema tome, slijedimo li tvoju logiku, roka za abortus uopće ne bi trebalo biti pošto žena treba imati "pravo na privatnost i odlučivanje o vlastitom tijelu".
Old 02.03.2017., 19:43   #99
Novi233 - nisam ja smisljala pravila o "svetosti zivota", a ako jednog dana zivot ljudi vec bude svet i ispred prava na privatnost raspolaganja tijelom - onda treba biti dosljedan

Imala sam koju stranicu ranije i primjer sa silovanjem moje/tvoje/nase hipoteticke kcerke od strane njenog ujaka ili nekog paravinja tipa koji rezultira trudnocom. Tu bi isto bilo lijepo drzati se dosljednosti o svetosti.

Koji nebulozni primjer je kuliji?
Laaaa13 is offline  
Old 02.03.2017., 19:46   #100
@luca toni - ja razglabam o eventualnoj buducoj zabrani abortusa da provjerim pseudoargument navodne svetosti zivota, a ne o sadasnjosti
Laaaa13 is offline  
Zatvorena tema

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:07.