Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2003., 00:40   #1
Brian De Palma's "The Bonfire of the Vanities"(Vatromet taštine)

Film je snimljen 1990. s Tom Hanksom i Bruce Willisom u glavnim ulogama.
Kritika ga je ispljuvala, u kinima nije posebno dobro prošao, ali ako izuzmemo neke nedostatke, meni je film genijalan.
Možda ne toliko sam film kao film, koliko priča filma.
Zanima me, ima li nekoga kome se svidio, ili sam samo ja shvatila što je pisac htio reći?
Nastassja is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2003., 01:01   #2
Moram priznati da ni meni nije bio toliki shit, s obzirom na to kakvu reputaciju ima. Doduše, film je pretjerivanje, likovi su više-manje karikature, groteske...
Stvar osobnog ukusa - jedna od mojih tajnih strasti je uživanje u kilavim filmovima, "The Bonfire of the Vanities" je jedan od njih.


BTW fala bogu da se De Palma vratio u formu. Femme Fatale je najbolje što je dao od Carolito's Way
__________________
We've all heard that a million monkeys banging on a million typewriters will eventually reproduce the entire works of Shakespeare. Now, thanks to the Internet, we know this is not true.
kozz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2003., 00:11   #3
Da, u pravu si da su likovi iskarikirani, ali u tome i je bit. Da nisu toliko iskarikirani, ne bi bilo naglašeno ono bitno. Jer ljudski principi, stavovi i mane su i sami karikature. Što je pisac želio naglasiti? Sve negativnosti Američkog društva, kao i samog čovjeka. Željelo se naglasiti licemjerje. I po meni je to i uspjelo u tom filmu. Jer mnogi s kojima sam razgovarala o tom filmu, u biti nisu shvatili na koji način se glavni lik Sherman McCoy izvukao na suđenju. Jer to je i licemjerno. Nije bitan sadržaj kazetice, bitno je čija je kazetica. Mislim smiješno. I to je stvarnost zapravo.
Nastassja is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2003., 00:22   #4
Al' karikiranje likove je prvoloptaški. Nakon nekog vremena počinje biti kontraproduktivno.
Npr. onaj lik New York-škog gradonačelnika nakon nekog vremena meni je počeo iči na živce jer je bio predvidljiv ( pogotovo je bio predvidljivo to što je pisac njime htio reći ).

Školski primjer kako iz izvrsnog predloška napraviti loš film.
__________________
We've all heard that a million monkeys banging on a million typewriters will eventually reproduce the entire works of Shakespeare. Now, thanks to the Internet, we know this is not true.
kozz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2003., 00:26   #5
Hm... da, ima istine u tome. Ali priča je izvrsna... a meni je Tom Hanks super kao zbunjeni glavni lik, pogotovo kad policija dođe samo pogledati njegov auto, a on počne petljati i mrljati i na kraju se sam izda. Ili ona scena kad onaj bogataš priča Bruce Willisu kako prevozi Arape avionom, pa da se avion skoro srušio, a Arapi mislili da se tako staje. Zabiješ krilo aviona u zemlju i vrtiš ga dok ne stane.
Nastassja is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2003., 01:28   #6
Quote:
Originally posted by Nastassja
Ili ona scena kad onaj bogataš priča Bruce Willisu kako prevozi Arape avionom, pa da se avion skoro srušio, a Arapi mislili da se tako staje. Zabiješ krilo aviona u zemlju i vrtiš ga dok ne stane.
He, he, priznajem da sam se kidao od smijeha na toj sceni, ali prije svega ideji - jer realizacija je također bila na prvu loptu: bogataš se tako upadljivo smije i kašlja ( na kraju se još i sruši mrtav ).
Dobra ideja, ali loša realizacija.
__________________
We've all heard that a million monkeys banging on a million typewriters will eventually reproduce the entire works of Shakespeare. Now, thanks to the Internet, we know this is not true.
kozz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2003., 11:54   #7
E shit, opet si u pravu!
Da, u biti film je mogao biti puno bolji. Jer prica je genijalna, a realizacija, kad se tako analizira, zbilja ima puno rupa.
Al kad nema bolji, volim i ovaj film.
Nastassja is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2003., 03:59   #8
Jesi čitala knjigu Tom Wolfea prema kojoj je rađen film?
Knjiga je (gotovo) sociološka studija "klasa" i proturječnosti u američkom društvu. Užasno je opsežna, ali tip sjajno piše. Kraj je drugačiji nego u ekraniziranoj verziji.
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2003., 10:32   #9
Potala, na žalost nisam čitala knjigu. Čula sam da je jako dobra, puno bolja od filma ( uostalom, kao gotovo svaka knjiga kad se usporedi sa svojim filmskim predloškom).
Inače, upravo mi se priča najviše i sviđa u filmu, tako da bih sigurno uživala u knjizi.
Nego, kako je kraj drugačiji? Meni je ona fora s kazeticom baš super kraj. Nadam se da nije to drugačije? Ajde mi pliz, ako ti se da, napiši na PM u čemu je drugačiji kraj u knjizi. Zato da ovdje ne otkrijemo kraj, ako netko poželi gledati film.
Thnx.
Nastassja is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2003., 13:49   #10
Meni je film stvarno izvrstan. Možda su mane koje spominjete na mjestu, ali meni je fakat gušt gledat kako likovima-karikaturama autor satirično ismijava suvremeno društvo i ljudsko licemjerje i pokvarenost. A glumci...Bruce Willis mi je zakon, jako ga volim kao glumca i mada nije baš glavni lik uživam ga gledati. Isto i Melanica i Tom Hanks, tri renomirana glumca mislim da daju filmu još veću čar za gledati.
Scene? Veoma snažna scena mi je kad Sherman razgovara s ocem i kad mu otac počne prodiku...a on pokuša sam završiti ali iznenađenje...otac mu daje podršku 'Laži, sine, ako je to jedini način da dokažeš da nisi kriv. Mi te volimo, ti si naš sin!' I onda zagrljaj. Ma nije mi to srcedrapateljno, da me ne bi tko krivo shvatio, nego je poanta ono što ispliva na vidjelo a to je: Tata je tako trebao postupati prije puno puno godina. Sad je kasno...
Volio bih pročitati knjigu - postoji li naš prijevod i znate li gdje se može nabaviti? Može i na engleskom.
 
Odgovori s citatom
Old 03.12.2003., 17:45   #11
Quote:
kozz kaže: BTW fala bogu da se De Palma vratio u formu. Femme Fatale je najbolje što je dao od Carlito's Way
Kakva je onda sranja snimao između Carlito's Way i Femme Fatale, ako je Femme Fatale dobar?
Pa u tom filmu se niš ne događa. Ko epizoda TNG-a. I onda na kraju: It was all a dream.

A boring dream if you ask me.


Anyway, da budem on topic. Meni je "Vatromet taštine" dobar film, mada ga nisam već dugo gledao. Doduše mislim da je scena s UFOima bila previše i da se prerano otkrilo tko je ubojica. Pa ona scna s kolačićima je sve otkrila!!!

Zadnje uređivanje kozz : 04.12.2003. at 01:06.
Nephrite is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2004., 02:08   #12
Bio je večeras na tv-u, pa ga je možda netko gledao i želi komentirati.

Inače, meni je još uvijek dobar.
Nastassja is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2004., 10:27   #13
Quote:
Potala kaže:
Jesi čitala knjigu Tom Wolfea prema kojoj je rađen film?
Knjiga je (gotovo) sociološka studija "klasa" i proturječnosti u američkom društvu. Užasno je opsežna, ali tip sjajno piše. Kraj je drugačiji nego u ekraniziranoj verziji.
Knjiga od Toma wolfea po kojoj je film napravljen je savrseni roman za more: cudoviste od kojih 700 stranica velkog formata (a la gospodar prstenova). Hrpa likova i sve se cijedi od ironije. Pa ko voli, nek izvoli.

Film mi je... okej. mislim, nakon kaj sam procital roman skuzil sam da je puno bolji od filma, ali hej, nije bas n ida su mogli prevec stvari iz knjige prebacit na film. No, slazem se sa kozzom da su likovi malo prevec iskarikirani. Onaj pak govor kaj gasudac drzi na kraju filma bi mi vjerojatno bio neuvjerljiv da ga ne drzi Morgan Freeman.
Glupinickname is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2004., 11:29   #14
Tema se preklapa sa temom na književnosti o tome kako predstaviti knjigu na filmu...

Ali mene ovo zanima upraff kao film u kontekstu De Palminog creda...
Ja njemu zamjeram da kad piše i scenarij, da se izgubi u estetizaciji... Iznimka je "Obsession" i evo sada "Femme Fatale"...

I zato mi se ovaj film svidio, i mislim da je ODLIČNO režiran, jer je priča iz romana ČVRSTA i DOBRA, i da De palma nije imao prostora da ode u neke svoje "ispade"... jer mu je drugi pisao tekst.

Film je za razliku od ostalih De Palminih filmova izrazito moralistički.
Prosto se vidi PORUKA, kako je govorio John Ford, "ja kad želim uputiti poruku, pošaljem brzojav..."

Glumci su kao i uvijek kod De Palme poslušno oruđe i odlični.

Sad, ako nije SVE iz romana preneseno, to nije bitno, bitno je da je dosljedno usnimljena moralna kritika, i bolje nego da se pretjeralo sa svim "slojevima"...

Film je savršen kao NARACIJA...
A kod De Palme uvijek fale one dublje emocije... On je mizantrop.

Uvodni dugi kadar je lijep. Iznenađenje za De Palmu koji odustaje od svojih hitchcockovskih rezova...

Dobar film.
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2004., 11:41   #15
Ja zbilja ne znam tko je dao De Palmi da režira ovo jer to definitivno nije njegov tip filma. Njega uvijek više zanima forma od sadržaja.

Vrlo loš izbor.

Baš kao što loš izbor napravio De Laurentis stavivši Davida Lyncha za kormilo Dine.
__________________
We've all heard that a million monkeys banging on a million typewriters will eventually reproduce the entire works of Shakespeare. Now, thanks to the Internet, we know this is not true.
kozz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2004., 11:46   #16
Rekel bih da je De Palma sam UZEO...
Valjda je htio PRIČU poslije nekoliko promašaja koje je napravio...
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2004., 11:53   #17
Sad mu netko treba podvaliti 'masni' scenarij dok je još u formi nakon Femme Fatale. Imam osjećaj da bi adaptacija Crne Dalije mogla biti to.
__________________
We've all heard that a million monkeys banging on a million typewriters will eventually reproduce the entire works of Shakespeare. Now, thanks to the Internet, we know this is not true.
kozz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2004., 12:17   #18
Uuhh, to bi moglo biti izvrsno! Crna Dalija me oborila s nogu i sjecam se, dok sam je citao, da sam razmisljao kako bi to bio odlican film - da ga se uhvati znalac.
I odabere opaki casting.
__________________
Reggae & Pivo
BladeII is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2004., 12:24   #19
Još uvijek je u fazi predproducije - što znači da nije 100% sigurno.

Prema IMDb-u i tračevima, glumili bi Josh Hartnett, Mark Whalberg, Scarlett Johansson i Eva Green.
__________________
We've all heard that a million monkeys banging on a million typewriters will eventually reproduce the entire works of Shakespeare. Now, thanks to the Internet, we know this is not true.
kozz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2004., 15:40   #20
Quote:
kozz kaže: Sad mu netko treba podvaliti 'masni' scenarij dok je još u formi nakon Femme Fatale.
Da.














Ako pod formom smatraš snimanje dosadnog filma s debilnim twistom i ženskim likom koji s fatalnim ženama ima veze kao i ja sa sinkroniziranim plivanjem onda da. DePalma je u formi.
Nephrite is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:46.