Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.06.2004., 19:22   #1
Metropolis (Tezuka's)

Pogledao "Metropolis", konacno..

Ja moram priznati da mi je "sjelo". Stvarno.Vizualno.

Ima nekih drugih stvari koje mi nisu sjele. Onaj dixie i beebop ne sjedne uvijek. Onda, "I can't stop loving you" - pokusao sam, silio sam se uzivati u toj sceni, ali nisam mogao. Jedino na sto sam mislio je bila zadnja scena "Dr Strangelova", zadnja scena "Fight Cluba" i ona animacija Antimulta sa tom Fight Club scenom i "I Saved The World Today" u pozadini... i forspan GITS2

Onda, nije mi sjeo onaj fade out&in tijekom filma, praveci tako od filma pricu sa poglavljima a ne cini mi se da je to (trebala) biti ideja i cini mi se da ne funkcionira. Kao da su cijelu stvar radili na "epizode" i da na kraju nisu spojili u 1 komad filma koji ima tempo kao film a ne kao slijepljene epizode.

Onda, karakteri mi nekako ne funkcioniraju. Ne "osjecam" ih.

No, najte me krivo shvatiti, inace sasvim ozbiljan film...

Zadnje uređivanje potjernik : 12.06.2004. at 22:13.
potjernik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2004., 22:16   #2
Ovo je valjda o japanskom animiranom filmu "Metropolois"?

Ali mene zanima - ima li ovdje filmofila koji vole Langov Metropolis? Ima li tko to futurističko remek-djelo iz 1926., i ako netko od vas to ima - koju verziju, tj. koje izdanje?

A da se možda otvori posebna tema o originalnom Metropolisu? Ako ima interesa...
Lou Norman is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2004., 22:27   #3
Ja, ja! Langov Metropolis me oborio s nogu!

p.s. Nazalost, nemam ga doma.
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2004., 00:06   #4
Quote:
Potjernik> Ima nekih drugih stvari koje mi nisu sjele. Onaj dixie i beebop ne sjedne uvijek.


Manga je nastala 40-ih godina tj. neposredno nakon rata pa stoga i taj dixieland jazz. Da ne spominjemo čitav setting filma koji je također u stilu 40-ih (automobili, odjeća i sl).

Osobno mi OST jedan od boljih koje sam čuo u filmovima.

Quote:
Potjernik> Onda, "I can't stop loving you" - pokusao sam, silio sam se uzivati u toj sceni, ali nisam mogao.


Meni je bila knedla u grlu i uživao sam u svakoj sekundi.

Istina, Dr. Strangelove sam pogledao tek nedavno pa nisam mogao usporediti sa time, ali Fight Club……ma ni blizu.

Quote:
Potjernik> Onda, nije mi sjeo onaj fade out&in tijekom filma, praveci tako od filma pricu sa poglavljima a ne cini mi se da je to (trebala) biti ideja i cini mi se da ne funkcionira. Kao da su cijelu stvar radili na "epizode" i da na kraju nisu spojili u 1 komad filma koji ima tempo kao film a ne kao slijepljene epizode.


Ne…stani…nisi skužio poantu. Ne radi se o poglavljima, niti epizodama, već o “pričama unutar priče”, usudio bih se reči “radnje unutar radnje”.

Šta imamo u filmu…imamo Duke Reda koji želi zavladati svijetom, imamo Rocka, kao obačenog sina, koji želi zaustaviti da “neki robot” sjedi na prijstolje namjenjeno njegovom ocu, imamo Timu i Kenichija koji bježe od Rocka po Zonama, i imamo Mr. Mustachio (Shinkasu Ban ) i Peroa koje traže Kenchija i Timu.

Znači radnja filma je podjeljena na nekoliko kolosijeka, a fade-in ti tu dođe kao neko prevacivanje na drugu radnju, a ne poglavlje.


Quote:
Potjernik> Onda, karakteri mi nekako ne funkcioniraju. Ne "osjecam" ih.


Ufff…

Kao prvo…kako imamo nekoliko priča/radnji tako imamo i nekoliko simbolika samih likova i njihovih postupaka.

Kao prvo, tko su naši protagonisti, točnije koji su to likovi koji su nam važni: Rock, Tima i Duke Red. Kenichi je samo običan klinac koji predstavlja filozofiju, “vse bu dobro, kaj bu dobro”, a Mr. Mustachio je kao neka karika koji povezuje sve te priče.


Evo sad mali copy-paste iz jedne recenzije koju sam davno napisao za taj film a tiče se upravo likova:

Još jedna dobra stvar je karakterizacija likova. Naime, niti jedan lik, osim Rocka, nije prekompleksan da bi gledaoci razbijali svoje glave pokušavajući shvatiti što se odvija u njihovima. Očito dobar potez scenarista jer u trenutku kad ti likovi nose određenu simboliku ne dolazi do konflikta dviju radnji.

Ono što mi se još posebno sviđa je to što nemamo klasičnog 'bad guy'-a. Niti Duke Red niti Rock nisu zli već, manje ili više, gonjeni nekim nagonima i emocijama. Njihovi postupci poprimaju čak i altruističke namjere, tako da na kraju Duke Red nije ništa drugo nego "otac koji je htio svojoj kćeri pružiti svoj svijet na rukama", a Rock "sin kojemu je uskraćena ljubav oca, ali usprkos tomu on ga još uvijek voli". Takvo profiliranje 'negativaca' savršeno paše u priču u kojoj nema nekog nasilja. Tek pokoji upucani robot ili zadobiveni udarac. Nema brutalnih ubojstava i smrti (barem ne prikazanih) niti krvi niti ičega.


OK…sekretara Lampa upucaju…al’ šta sad.


Mislim, nemojmo zaboraviti da se prije svega radi o animiranom filmu i to ni manje ni više nego Tezukinom.

Ne zovu Tezuku za bezveze “kami no manga” (Bog mange)…ima čovjek svoje jako dobre načine da profura ideju filma a da pritom ostane prihvatljiv svima.



Uglavnom, meni osobno najbolji anime film do sad. A već smo se oko njega ja i Duderino prepirali na Nausicaa topicu, čini mi se.


Eh da, jedva čekam da dođem u Zadar. Frend mi ima mangu Metropolis. Kaže da je Tezuka taaaaaaako popljuvao Disneya da je milina čitati. (najezde štakora u kanalizacijama, a svi odrede liče na Mickey Mousea )


Quote:
Lou Norman> Ovo je valjda o japanskom animiranom filmu "Metropolois"?


Tako je.

Quote:
Lou Norman>A da se možda otvori posebna tema o originalnom Metropolisu? Ako ima interesa...


Pa ja bih lijepo molio…a mislim da već i postoji topic.

Quote:
Lou Norman>ako netko od vas to ima - koju verziju, tj. koje izdanje?


Frend mi ima na DVD-u, a brijem da ima po videotekama.
Icepick is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2004., 01:41   #5
Briješ?
Ja brijem samo bradu.

Po videotekama? Ne vjerujem. Jesi li to rekao napamet, ili si čuo da negdje ima?

Koje izdanje DVD-a ti frend ima? Ovo najnovije, ili neko od onih izdanja iz '90-ih?

Ja ga imam na videokazeti, presnimljenog, od tipa s HTV-a. Verzija od Eureka video. Vjerojatno najlošija verzija na svijetu. Ali sretan sam da i to imam.

Ako ima neki filmofil u Splitu kojeg zanima, neka mi se slobodno javi. Pogotovo ako je filmofilka.
Lou Norman is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2004., 01:48   #6
Quote:
Icepick kaže:
Pa ja bih lijepo molio…a mislim da već i postoji topic. [/B]
Sad sam provjerio onaj popis filmova... nema ga. da ga otvorimo? Ako ima još zainteresiranih...
Ja inače obožavam raspravljati o Langu i Metropolisu. Mislim da bih mogao držati katedru na nekakvom fakultetu filmske umjetnosti samo na temu Metropolisa.
Lou Norman is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2004., 09:16   #7
Quote:
Lou Norman kaže:
Briješ?
Ja brijem samo bradu.

Po videotekama? Ne vjerujem. Jesi li to rekao napamet, ili si čuo da negdje ima?
Pretpostavio sam da ima jer mi frend ima baš neko DVD izdanje.

To je on u biti kupio, ne pitaj me gdje jer ne znam, pa sam mislio da možda ima i u nekoj malo boljoj videoteci. *shrugs*
Icepick is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2004., 15:45   #8
Možda nisam u pravu... ali uvjeren sam da Metropolis ne postoji u niti jednoj videoteci u Hrvatskoj, a vjerojatno ni u susjednim nam zemljama.

A kupiti DVD nije problem, postoje mnoga izdanja Metropolisa na DVD-u, VHS-u i Laserdiscu.

Većina izdanja ima raznorazne manjkavosti, a tek prošle godine je po prvi put konačno objavljena puna i prava verzija (restored authorized edition). Za to DVD izdanje korišten je film koji se sve ove godine čuvao u Berlinskom muzeju.

I to želim imati.
Lou Norman is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2004., 23:39   #9
Quote:
Lou Norman kaže:
Sad sam provjerio onaj popis filmova... nema ga. da ga otvorimo? Ako ima još zainteresiranih...
Ja inače obožavam raspravljati o Langu i Metropolisu. Mislim da bih mogao držati katedru na nekakvom fakultetu filmske umjetnosti samo na temu Metropolisa.

Ajde otvori temu o Langovom Metropolisu. Zanimaju me komentari, jer ja sam ga gledala pa da vidim jel nas ima još. Uostalom, o svakom filmu možeš otvoriti temu ako ti se otvara. Ne trebaš pitati jel ima zainteresiranih.
Nastassja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2004., 00:33   #10
OK, za Mrtvu_mrkvu, Nastassju, Lou Normana i sve ostale zainetersirane - otvaram temu o METROPOLISu Fritz Langa.
Lou Norman is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 02:51   #11
Pogledah neki dan. Jako mi se svidio. Dobra priča, animacija, režija i ostale stvari (da sad ne gazimo po stazama tipičnog posta). Ono što mi je upalo u oko je briljantna atmosfera. Nisam mislio da jazz može tako dobro funkcionirati u kombinaciji sa sf-om, a da ne odluta u neke neonoir vode. One ulice, jeka, velegradnost metropole koja je preskočila neke dekade. Izgleda kao najeuropskiji japanski animirani film ikada. Podsjećao me na Pticu i Kralja, ali možda je samo u pitanju trik moje moždane kaše.

Jedini minus mi je ona teatralnost u glumi anime likova (iako ovi ne izgledaju toliko anime), npr. kada lik glumi iznenađenost pa ga nacrtaju sa tako rastegnutim izrazom lica i kapljicama znoja da bi se lako mogao retuširati neki Adabisi zguza i slika bi ispala prirodno.

Ali pričamo o sekundama tako da ne smeta...
__________________
Ya fuking eejit!
Katatonični Dabar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 12:25   #12
Quote:
Katatonični_Dabar kaže: Pogledaj post
Ono što mi je upalo u oko je briljantna atmosfera. Nisam mislio da jazz može tako dobro funkcionirati u kombinaciji sa sf-om, a da ne odluta u neke neonoir vode.
A jesmo li mi gledali ili nismo Jazz Stočara, ha???

Al' dobro, to nije SF to je...pa...žanr za sebe.

Quote:
Katatonični_Dabar kaže: Pogledaj post
Jedini minus mi je ona teatralnost u glumi anime likova (iako ovi ne izgledaju toliko anime), npr. kada lik glumi iznenađenost pa ga nacrtaju sa tako rastegnutim izrazom lica i kapljicama znoja da bi se lako mogao retuširati neki Adabisi zguza i slika bi ispala prirodno.
Je, je...al' meni to ovdje savršeno funkcionira. Na takve scene gledam kao dio onih starih SF-ova, Langov Metropolis među njima, u kojima je teatralnost bila čist normalna stvar.
Icepick is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 10:38   #13
jel ima ko langov metropolis?
yzerman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 17:09   #14
Tezukin Metropolis... Mljac. Ostao mi je u sjecanju soundtrack i neke prekrasne scene. Preveo sam film, ali nemam ni DVD ni timecode. Mislim da jos nije objavljen kod nas.
kaeovo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:31.