Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.03.2003., 13:07   #1
The Pianist

U jebote... Pa jeste li vi gledali ovo? Kako to da se ne priča o ovom filmu?

Za one koje nisu gledali odmah upozorenje: naslov filma NIJE ono što ćete gledati kroz film!

Mislim, naravno da se radi o pijanistu, ali stvar je u tome što sam ja očekivao nešto potpuno drugačije, a kad tamo... Krv, krv, bešćutno ubijanje, pa opet krv, pa bešćutno ubijanje... Jebote, Polanski nije normalan...

Inače, nakon ovog filma, frajer mi se popeo odmah na listi naj redatelja, a o glumi Adriena Brodya ne želim niti pričati... Ako dobije Oscara, bit će to zaista zasluženo!

U svakom slučaju, čekam da netko drugi nešto kaže, pa da vidim da li su dojmovi isti, ili...

P.S. Nekoliko ljudi je i prije polovice filma izašlo iz, inače, pune kino-dvorane, a to sigurno nije bilo zbog dosade...
__________________
Zihuatanejo...
Vajta is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 20:55   #2
Ali naslov zvuci tako jebeno gay....
__________________
I'm
Firearm is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 22:50   #3
Quote:
Firearm kaže:
Ali naslov zvuci tako jebeno gay....

Hahahahahahahahahahahaha, da samo znaš koliko jadno zvuči to što ti koristiš frazu koju si vjerojatno pokupio iz Southparka.
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 01:54   #4
kako bi u southparku rekli: suck my ass
__________________
I'm
Firearm is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 22:35   #5
Vrlo zanimljiv film. Na dijelove se opasno poigrava sa pretjerivanjima i patetikom no osim pri početku, nikada u biti ne prelazi tu tanku liniju. Dakle, početak malo previše liči na propagandni materijal ‘kako je holokaust bio strašan te kako su nijemci zli’. Da, dobro, je to bilo tako ali čemu inzistirati na tome? Ima hrpu filmova koji su se bavili tom tematikom. Na sreću, nakon nekih pola sata stvari se mijenjaju na bolje te do kraja filma dobijamo pravu robinzonijadu. Film koji mi je pao na pamet kao usporedba jest castaway, pitam se zašto. nakon što frajer izbjegne vlak za treblinku, scenarij postaje jako, jako dobar. Naravno da pravoj atmosferi pomažu i brodyeva gluma te pažljiva ali nikako nametljiva režija. (scene kada pijanist promatra što se događa vani, kroz prozor, su mi super.) Također, film uspijeva pokazati strahote bez da ikada postane depresivan, uvijek je tu nekakva nada iza ugla. Sve u svemu, jedno prilično lijepo iznenađenje.

inače, što nedostaje naslovu???
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2003., 00:14   #6
Quote:
Firearm kaže:
kako bi u southparku rekli: suck my ass

Pa, i osmijeh je nešto, hahaha
Kesten is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2003., 12:53   #7
Quote:
el Duderino kaže:
inače, što nedostaje naslovu???
Ja bi ga nazvo drukcije. ovo "the pianist" zvuci kao pravi chick-flick.
bas je gay
__________________
I'm
Firearm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2003., 22:27   #8
Film je zaslužio ****1/2 zvjezdice, ali nije remek djelo.
__________________
Sve je predviđeno, a sloboda izbora je data, i po dobroti se sudi Svijetu, ali sve prema veličini djela
Alen/Haganah is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2003., 19:56   #9
Briljantan film.
Jedan od onih za koje se odmah nakon gledanja može reći da je antologijski. Filmovi kakvi se rijetko vidjaju. I, po meni, veliki favorit za Oscara za naj film. Takodjer i sjajni A.Brody kao Wladek za glavnu mušku ulogu. Možda i za filmsku fotografiju.
Dakle, Polanski se vratio u formu. Njegova Rosemaryna beba mi je medju 10 najboljih svih vremena a sa Pijanistom je pokazao da je stvarno velik.
Vrhunski scenarij, nevjerojatno dobar A.Brody u glavnoj ulozi(koja u ovom filmu znači i više nego u velikoj većini filmova, Brody nosi film), sjajna filmska fotografija(sa 1000 nijansi sive boje), potresan, emocionalno snažan, nikad patetičan. Sa bar 5 scena koja nikad neću zaboravit(kad on bježi iz bolnice i preskače onaj zid i ulazi u Varšavsku ulicu sa POTPUNO uništenim zgradama, sviranje onom njem. časniku u srušenoj kući, kad njem. časnik hladnokrvno ubije mladu ženu koja ga pita:A kuda nas to vodite?, ...).
Remek- djelo, Oscar, 5/5.
Spielberg se sad sigurno pita: "Jebote, a kad ću ja snimit ovako genijalan film."
Nikad, Stevene, nikad.
__________________
"Težak rad isplatit će se jednog dana. Lijenčarenje se isplati odmah. "
Ed Wood is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2003., 23:39   #10
Kako to misliš? Zar nije Spilbergova "Šindlerova lista" dobar film na temu holokausta?! Mislim da su i jedan i drugi dobro pokazali tu zahtjevnu temu, jer konačno obadvojica su židovskog porijekla. Kod nas je nekoć snimljen film "Deveti krug" od Zore Dirnbach na tu temu, nažalost nisam ga gledao, bio sam premlad u doba kad se prikazivao.
Alen/Haganah is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2003., 13:08   #11
Spielbergova Schindlerova lista za dvije je klase slabiji film od Pijanista. Ne kažem da je loš, nego da je Pijanist puno bolji i na kvalitativnom nivou film koji Spielberg ni slučajno ne može dosegnuti.
To je, naravno, samo moje mišljenje.
__________________
"Težak rad isplatit će se jednog dana. Lijenčarenje se isplati odmah. "
Ed Wood is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2003., 16:30   #12
Quote:
Zar nije Spilbergova "Šindlerova lista" dobar film na temu holokausta?!
Sindlerova lista je dobro ismijana u Gloomy Sunday.
galjego is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2003., 04:55   #13
Ma Spilberg je seljo beljo. A vidi se da pokušava, npr. sa onim filmom A.I., taj scenarij je htio snimiti Stanley Kubrick, ali on je otišao u visine, a scenarija se dočepao mali Stevica. Kako je to dobar film mogao biti! Pijanista idem gledati sutra.
shipka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2003., 15:11   #14
moram priznat - kad sam cula naslov filma, pomislila sam - polanski?!
mislim, nakon hrpe odlicnih bolesnih filmova, polanski ide snimat neke tralalade o sviracu klavira?
a sada ste mi ulili nade da se stari dobri polanski ipak nije prodao (hvala sotoni, he he )
pogledat cu film.
sumski duh is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2003., 14:29   #15
Quote:
Ed Wood kaže:
Spielbergova Schindlerova lista za dvije je klase slabiji film od Pijanista. Ne kažem da je loš, nego da je Pijanist puno bolji i na kvalitativnom nivou film koji Spielberg ni slučajno ne može dosegnuti.
Uuuuu, malo si se zaletio dečko... Schindlerova lista jedan je od najboljih filmova koji su napravljeni i nikakav Pijanist mu nije niti do koljena po prikazivanju holokausta... Zašto? Zato što je Polanski išao NAMJERNO na izazivanje osjećaja kod publike: bacanje staraca kroz prozor, ubijanje mlade žene kao odgovor na njezino pitanje ("Where are you taking us?") itd... Kada malo bolje promisliš, te scene nemaju nekakvu veliku važnost u filmu, zar ne? Jer, na pijanista to ne ostavlja nikakvog utjecaja... On se skriva i na kraju se spasi i nastavi svirati klavir ostatak života na koncertima...

U Schindlerovoj listi imali smo jednog lika (Ralph Finnes) koji je iz užitka ubijao ljude (sjetimo se one jadne djevojke koja je predložila da moraju srušiti barake, jer će se temelji s vremenom urušiti - ili njegovih ispada sa snajperom prije jutarnje kave)... Dakle, tu je Spielberg opisao samo život u logorima, pod vodstvom bolesnika... Spielbergu za prikaz holokausta nisu trebali pucnjevi u glavu nevinim ljudima ili bacanje staraca kroz balkone... U Schindlerovoj listi bilo je dovoljno da vidimo istjerivanje Židova iz njihovih kuća i bacanje njihovih stvari iz kovčega da zapravo vidimo koliko je sve to strašno bilo (mislim, kao da i prije to nismo znali)...
__________________
Zihuatanejo...
Vajta is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2003., 19:34   #16
Bit ću dosadan i ponovit ono što sam već rekao: to je moje mišljenje.
I nitko mi ga ne može promijenit. Pijanist mi je bolji film od Schindlerove liste i to je to. Sviđalo se to tebi ili ne.
I Polanski mi je draži redatelj od Spielberga.
I to je to.
Nigdje se ja nisam zaletio.
__________________
"Težak rad isplatit će se jednog dana. Lijenčarenje se isplati odmah. "
Ed Wood is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2003., 02:22   #17
Exclamation

Ja gledao film upravo. Mislim, dobar mi je film sada. Ali sada, dok sam ga gledao nije mi se nimalo sviđao sav onaj masakr. Jel Polanski židov? Poljak valjda je. Ali on kao da je svima htio reći "Bilo je grozno! kako se usuđujete pljuvat po židovima, imaju oni temelja za svoja zanovjetanja!" I to je rekao na način da ti se unese u lice i pokaže taj film. Zaista groznih scena ima. I ne bih rekao bezrazložnih, zato što ih je previše, on je njima definitivno želio nešto reći.

Ili to ili je pročitao knjigu tog pijanista koja ga je tako uzdrmala da je morao napravit film kojim će uzdrmati nas kako je i njega.

Ne bih nikome predložio ovaj film. Onima koji imaju senzibilitet za tako nešto je prebrutalan, a za one koji vole brutalno je presenzibilan. Pored mene je sjedila neka cura, i toliko ju je sve to užasavalo da je sjedila u stolici uspravno i stalno se smijala iz očaja, i upitkivala dečka: oće doći ameri? oće doći sada? kad će doći? Grozno, em me ometala dok gledam, em mi je bilo jasno zašto je takva.

A opet, film je dobar dovraga, nije antologijski kako netko kaže, ali je dobar. Ali dovraga i Polanski kad mora takvim metodama postizati dobre filmove.

Mislim da mi je film dobar zbog tog glumca, tako je miran i human kroz cijeli film, niti jednog časa nije glumatao, nikakva patetika na licu, nikakvi pogledi u daljinu, samo čovječnost, čovječnost i čovječnost. Možda je film i tako grozan, zbog tog kontrasta između rata i njega. Jedini veći izrazi na njegovom licu su bili užas i prestravljenost.

Još jedna stvar koja me je uvukla u film je sam grad, koji je tako sličan Zagrebu, fasade, kuće, ulice. I kad se na kraju pretvori u onu pustinju...

I kada je onaj glazbenik na kraju psovao one vojnike, oh kako sam si i ja htio dati oduška! SmrdljiviNjemci!! AA kako ste mogli!! Grozno..
shipka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2003., 22:31   #18
Quote:
Vajta kaže:
U Schindlerovoj listi imali smo jednog lika (Ralph Finnes) koji je iz užitka ubijao ljude (sjetimo se one jadne djevojke koja je predložila da moraju srušiti barake, jer će se temelji s vremenom urušiti - ili njegovih ispada sa snajperom prije jutarnje kave)... Dakle, tu je Spielberg opisao samo život u logorima, pod vodstvom bolesnika... Spielbergu za prikaz holokausta nisu trebali pucnjevi u glavu nevinim ljudima ili bacanje staraca kroz balkone... U Schindlerovoj listi bilo je dovoljno da vidimo istjerivanje Židova iz njihovih kuća i bacanje njihovih stvari iz kovčega da zapravo vidimo koliko je sve to strašno bilo (mislim, kao da i prije to nismo znali)...
Dvije stvari koje se meni kod tog filma nisu svidjele: trenutak kada Schindler bjezi i Zidovi mu poklanjaju prsten - njegov monolog je presao u patetiku. Drugi je dio kad, nakon citavog niza prezivjelih i njihovih potomaka (a zahvaljujuci Schindleru), film zavrsava Spielbergovim polaganjem cvijeta na S. grob. Inace
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2003., 21:15   #19
Quote:
rambi kaže:
Dvije stvari koje se meni kod tog filma nisu svidjele: trenutak kada Schindler bjezi i Zidovi mu poklanjaju prsten - njegov monolog je presao u patetiku. Drugi je dio kad, nakon citavog niza prezivjelih i njihovih potomaka (a zahvaljujuci Schindleru), film zavrsava Spielbergovim polaganjem cvijeta na S. grob. Inace


bez tog ljigavog kraja, film bi bio remek djelo

btw, nije Spielberg polozio cvijece na grob, nego Liam Neeson
 
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 17:17   #20
Kad uporedim utiske posle oba filma, pa jos analiziram backgournd stories vezane za nastajanja istih namece mi se nedvosmislen zakljucak: Pijanista je jednostavno BOLJI od Schindlera.
le coq sportif is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:48.