Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.10.2004., 17:26   #1
Rondo

Ono po čemu će Berković ostati zabilježen u svim povijestima hrvatskog, jugoslavenskog, pa i europskog filma svakako je njegov igrani opus, a posebice jedan film iz tog opusa.

Naravno, radi se o čuvenom, danas već kultnom Rondu (1966).

Snimajući po jedno igrano ostvarenje u svakoj dekadi od šezdesetih do devedesetih, Berković se filmu redateljski vraćao tek da bi uobličio djelić svojih intimnih preokupacija, prelazeći iz drugih medija u, ipak, svoju omiljenu umjetnost filma. Svaki od četiri igrana filma njegova opusa nosi prepoznatljiva obilježja svojega tvorca, pa se Berković s pravom može označiti kao samosvojna autorska osobnost.

Rondo je priča o klasičnom ljubavnom trokutu, koji ovdje čine mladi bračni par, umjetnik i dizajner Feđa (Relja Bašić) i njegova supruga Neda (Milena Dravić) te usamljeni neženja Mladen (Stevo Žigon), sudac okružnoga suda.

Glazbenu pozadinu filma boji Mozartov Rondo u a-molu. Kao glazbena forma u kojoj se tema neprestano ponavlja, ali u stalno drugom tonu i varijacijama, muzički se motiv pretvara u znakovito ozračje cijeloga filma.

Sve se ponavlja. Sve je isto, ali uvijek nekako drukčije.

Naravno, razvijanje teme vezano je uz rast privlačnosti između Nede i Mladena.

Rondo je suptilna karakterološka studija ljubavnog trokuta u kojoj na kraju svi gube partiju. Nakon što Neda, nezadovoljena od Feđe u želji da imaju dijete, popusti strasti i počini preljub s Mladenom, sve se vraća na isto, ali ipak sasvim drukčije.

Nastavljaju se nedjeljne partije šaha, no svi su protagonisti izmijenjeni.

Svi su krajnje životno kažnjeni zbog žudnje da imaju više od već postignute harmonije. Potraga za srećom pretvara se u razbijenu iluziju o drukčijem životu.

Rondo je maestralno vizualno uobličio Tomislav Pinter, tako da njegov snimateljski opus obuhvaća možda dva najbolja hrvatska filma u okviru jugoslavenske kinematografije šezdesetih: Rondo i Babajinu Brezu.



Sve je u ovome filmu savršeno uobličeno. Od dramaturške preciznosti preko dojmljivih kompozicija kadrova do sjajno uobličene scenografske i glazbene pozadine, te uvjerljivih glumačkih interpretacija — Rondo ostaje jednim od ultimativnih filmskih dosega s ovih prostora. Jedno od nekolicine remek-djela jugoslavenskog filma šezdesetih.

Premda Berković nije baš Orson Welles, nameće se usporedba glede značenja njihovih prvijenaca za ovdašnju, odnosno svjetsku kinematografiju.

Niti Berković kasnije više nije stvorio djelo barem približno dosegu prvog filma.
Cool is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2004., 19:59   #2
Exclamation

da


super je film
mislim da je to i jedini domaći film koji valja i koji je gledljiv.

i netipičan je za ove prostore i za tadašnji sistem..

da su bar svi domaći filmovi upola ovako dobri, bili bi na konju



najviše me je dojmilo što se u filmu obraćaju sa Vi... čega nema u domaćim filmovima koji obiluju sa psovkama , silovanjima, premlaćivanjima, vrijeđanjima, povraćanjima, uriniranjima, krvarenjima, fizičkim i mentalnim krepilima... itd
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2004., 00:23   #3
Quote:
Cro Fag kaže:

super je film
mislim da je to i jedini domaći film koji valja i koji je gledljiv.
Znam da je to dijelom stvar osobnih preferencija, ali mislim da si ipak malo prenaglio u ocijeni ... ipak ima gledljivih domaćih filmova ... primjerice H8 Nikole Tanhofera ...
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2004., 07:30   #4
Berković je snimio još jedan film na istu temu bračne nevjere - "Ljubavna pisma s predumišljajem". Neskromno podsjećam da sam oba filma pohvaio i spomenuo još prošle godine u zaboravljenom topicu "Osobna povijest hrvatskog filma"...

Da, filmovi spadaju u ono najbolje u hrvatskoj kinematografiji.

Da li si sam napisao gornju kritiku?
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2004., 10:52   #5
ljubavna pisma imaju odličan početak i završetak...ovo između je ispunjeno gnjavatorskom limunadom

meni i dalje najbolji hrvatski izgubljeni zavičaj od babaje
čika gliša is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2004., 14:43   #6
Quote:
Flemming kaže:


Da li si sam napisao gornju kritiku?
to sam i ja mislila pitati

"ljubavna pisma ..." nisam gledala, ali "Rondo" jesam i jako mi se svidio

a i H8 je zakon
__________________
"Zbog slabog interesa bolje sutra se otkazuje"
žirafica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:00.