Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2021., 11:35   #4141
Orban formalizirao suradnju s Vučićem:
https://www.euractiv.com/section/enl...-relationship/

Hrvatska desnica na aparatima.
__________________
il vento soffia ancora, ma il tempo è gentiluomo
Delvecchio is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2021., 15:43   #4142
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Dakle mediji su prvo tvrdili da se papa ne sastaje s Orbanom.
Nakon sto je to opovrgnuto, sada tvrde da je kratko trajanje posjeta "pljuska Orbanu".

Orban je inace protestant, kao i 20% Madjara.
Da.
Od kraja XIX. stoljeća do danas Mađarskoj ide dobro kad je premijer/predsjednik Kalvinist (Tisza, Horthy, Bethlen, Orbán). Uvijek oni izvode zemlju iz krize, oni stabiliziraju Mađarsku.
Za vrijeme Horthyja Rimokatolici dobivaju ministarstvo obrazovanja i za vjere, ali premijer i ministar finincija su većinom Kalvinisti. Kod Orbána također. Uz Orbána, Kalvinist je i ministar financija Mihály Varga. Jednostavno Kalvinisti bolje znaju kako voditi državu (gospodarstvo, politika), Katolici su dobri u obrazovanju i sl.

Mađarska povijest je pun slavnih protestanata:
obitelj Rákóczi (erdeljski knezovi), obitelj Bethlen (erdeljski knezovi, mađarski premijeri), Mihály Apafi (erdeljski knez), Lajos Kossuth, Miklós Horthy, Viktor Orbán, obitelj Teleki (grofovska obitelj iz Erdelja, mađarski premijer), István Bocskai (erdeljski knez, neslužbeni mađarski kralj), obitelj Báthory (erdeljski knezovi, mada najpoznatiji Báthory je Katolik, on je bio erdeljski knez i poljski kralj), obitelj Tisza (mađarski premijeri), pisci, glumci, znanstvenici, autor mađarske nacionalne himne također protestant itd.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2021., 09:45   #4143
Quote:
Delvecchio kaže: Pogledaj post
Orban formalizirao suradnju s Vučićem:
https://www.euractiv.com/section/enl...-relationship/

Hrvatska desnica na aparatima.
Danas se i Angela Merkel susreće sa svojim favoritom Vučićem.
(Na srpskim temama praktički svi srpski forumaši tvrde da Vučić već godinama ima (i) njenu čvrstu podršku.)

Navodno smo i mi s njom dobri , mogli bismo to iskoristiti da ona utječe na Vučića da on utječe na Orbana, kako bi ispravio to (što god to bilo) što nam smeta u mađarskoj politici.

A i naš papa je u posjetu Mađarskoj. Mogli bismo i to iskoristiti da papa utječe na Orbana, kako bi ispravio na samo što papi smeta, nego i to što nama tako dugo smeta u mađarskoj politici. Samo kad bi se TO dalo logično objasniti, a ove novije stvari poput bliske mađarske suradnje sa Slovenijom i Srbijom su naravno jasne.
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2021., 11:53   #4144
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Danas se i Angela Merkel susreće sa svojim favoritom Vučićem.
(Na srpskim temama praktički svi srpski forumaši tvrde da Vučić već godinama ima (i) njenu čvrstu podršku.)

Navodno smo i mi s njom dobri , mogli bismo to iskoristiti da ona utječe na Vučića da on utječe na Orbana, kako bi ispravio to (što god to bilo) što nam smeta u mađarskoj politici.

A i naš papa je u posjetu Mađarskoj. Mogli bismo i to iskoristiti da papa utječe na Orbana, kako bi ispravio na samo što papi smeta, nego i to što nama tako dugo smeta u mađarskoj politici. Samo kad bi se TO dalo logično objasniti, a ove novije stvari poput bliske mađarske suradnje sa Slovenijom i Srbijom su naravno jasne.


"nego i to što nama tako dugo smeta u mađarskoj politici"

Konkretno,šta smeta?
oskdel is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2021., 13:50   #4145
Quote:
oskdel kaže: Pogledaj post
"nego i to što nama tako dugo smeta u mađarskoj politici"

Konkretno,šta smeta?
JA osobno nemam pojma što je to zapravo. Pa vidiš da sam u prethodnom postu napisao: "Samo kad bi se TO dalo logično objasniti".

Naravno, isto tako ne navijam za Mađarsku i Orbana protiv Hrvatske, nego samo bih volio da netko Hrvatsku bar toliko uspješno vodi kao Orban Mađarsku.

Ali evo mnogi forumaši očito imaju velike zamjerke, evo gore Delvecchio, na prethodnoj stranici marko.27 i Grinch24, na starijim bi se ih našlo još ... i istini za volju, nije samo forum, jer forumaši koliko vidim samo prenose iz mas-medija te neke nejasne i neobrazložene zamjerke. Naši mediji su zapravo nevažni, ali kao što sam već negdje napisao, utjecajnim zapadnoevropski mediji su Orbana proglašavali opasnim autoritarcem još tamo od 2010. ili 2011, kad nije bilo na pr. ovih problema s migracijama (nego samo s bankama ) ... I sjećam se da su zato mnogi pametni (hoću reći - u svojim intelektualnim profesijama etablirani) ljudi izražavali zabrinutost još 2011, iako nikad nisam dobio suvislo obrazloženje u čemu je zapravo problem. Pa zaključujem da su im mediji to nasugerirali.

OK, vidim da bi Mađarska u principu mogla i puno bolje (iako je Orbanova era bila znatni napredak u odnosu na Đurčanijevu), ali iz pozicije Hrvatske je čudno i to isticati, kad bismo mi mogli i trebali NEIZMJERNO bolje, a i EU bi nas "trebao" tretirati bar toliko dobro kao Mađarsku. Tako da nam i ta Mađarska, iako jako nesavršena, može biti uzor. (Kad smo već propustili logičniji i "komforniji" vlak da nam Slovenija bude uzor.)
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2021., 15:38   #4146
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
JA osobno nemam pojma što je to zapravo. Pa vidiš da sam u prethodnom postu napisao: "Samo kad bi se TO dalo logično objasniti".

Naravno, isto tako ne navijam za Mađarsku i Orbana protiv Hrvatske, nego samo bih volio da netko Hrvatsku bar toliko uspješno vodi kao Orban Mađarsku.

Ali evo mnogi forumaši očito imaju velike zamjerke, evo gore Delvecchio, na prethodnoj stranici marko.27 i Grinch24, na starijim bi se ih našlo još ... i istini za volju, nije samo forum, jer forumaši koliko vidim samo prenose iz mas-medija te neke nejasne i neobrazložene zamjerke. Naši mediji su zapravo nevažni, ali kao što sam već negdje napisao, utjecajnim zapadnoevropski mediji su Orbana proglašavali opasnim autoritarcem još tamo od 2010. ili 2011, kad nije bilo na pr. ovih problema s migracijama (nego samo s bankama ) ... I sjećam se da su zato mnogi pametni (hoću reći - u svojim intelektualnim profesijama etablirani) ljudi izražavali zabrinutost još 2011, iako nikad nisam dobio suvislo obrazloženje u čemu je zapravo problem. Pa zaključujem da su im mediji to nasugerirali.

OK, vidim da bi Mađarska u principu mogla i puno bolje (iako je Orbanova era bila znatni napredak u odnosu na Đurčanijevu), ali iz pozicije Hrvatske je čudno i to isticati, kad bismo mi mogli i trebali NEIZMJERNO bolje, a i EU bi nas "trebao" tretirati bar toliko dobro kao Mađarsku. Tako da nam i ta Mađarska, iako jako nesavršena, može biti uzor. (Kad smo već propustili logičniji i "komforniji" vlak da nam Slovenija bude uzor.)


To je sve zbog toga,što sa zapada ne mogu da mu komanduju(Orbanu).Zato ga napadaju.

"zapadnoevropski mediji su Orbana proglašavali opasnim autoritarcem"

Pa, ne znam.U Mađarskoj svako govori šta hoće,piše šta hoće.U parlamentu ga napadaju,gađaju krompirima itd.Čudna mi je ta "diktatura".

A da li ima napretka,kakav je životni standard,neka napišu drugi(pošta ja ne živim tamo).
oskdel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2021., 13:13   #4147
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Ali evo mnogi forumaši očito imaju velike zamjerke, evo gore Delvecchio
Ja sam se rugao domaćim desničarima koji su opčinjeni Orbanom, jer im je Orban upravo formalizirao suradnju s njihovim najvećim neprijateljom. To je ujedno i jedino što sam ikad napisao na ovom topiku o Orbanu.
__________________
il vento soffia ancora, ma il tempo è gentiluomo
Delvecchio is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2021., 08:46   #4148
Quote:
Delvecchio kaže: Pogledaj post
Ja sam se rugao domaćim desničarima koji su opčinjeni Orbanom, jer im je Orban upravo formalizirao suradnju s njihovim najvećim neprijateljom. To je ujedno i jedino što sam ikad napisao na ovom topiku o Orbanu.
Od kada su nama desničarima Srbi "najveći neprijatelji"?

Ozbiljno te pitam. Više ružnih riječi o Srbima na ovom forumu čitam od ljevičara.
goodvibes is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2021., 21:13   #4149
Mađarska podržala odluku poljskog Ustavnog suda o EU

Mađarska vlada poziva institucije EU-a da poštuju suverenitet zemalja evropskog bloka.


https://balkans.aljazeera.net/news/w...vnog-suda-o-eu
korenat is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2021., 19:28   #4150
Sutra je 23. listopada, mađarski nacionalni praznik, Dan revolucije 1956.

Održava se miting desničarskih snaga, desničarski marš, vjerojatno oko 200.000 ljudi u Budimpešti. Za slobodu Europe, za nezavisne nacionalne države, protiv liberalnog fašizma, protiv neoboljševizma. Očekuje se tisuće desničara i iz Poljske i Italije. Drži govor i Viktor Orbán.

Evo, tradicionalni desničarski marš u Budimpešti iz 2018. (200.000 ljudi):
video (26:13) /dolaze u Budimpeštu tisuće Poljaka, mađarsko-poljsko prijateljstvo/

Iz 2014.:
video (0:41)

talijanska spomen pjesma za mađarsku revoluciju (SS Lazio) / Avanti Ragazzi Di Buda:
video (1:57)

originalna talijanska pjesma (Avanti Ragazzi Di Buda):
video (3:33)
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2021., 20:23   #4151
UDAR NA FIDESZ
Čovjek koji bi mogao srušiti Orbana: On je homofob, ne voli Rome, ali iza sebe nema afera

Šest opozicijskih i sasvim različitih stranaka u Mađarskoj se udružilo. Imaju samo jedan zajednički cilj

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svij...afera-15112486
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2021., 10:28   #4152
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Sutra je 23. listopada, mađarski nacionalni praznik, Dan revolucije 1956.

Održava se miting desničarskih snaga, desničarski marš, vjerojatno oko 200.000 ljudi u Budimpešti. Za slobodu Europe, za nezavisne nacionalne države, protiv liberalnog fašizma, protiv neoboljševizma. Očekuje se tisuće desničara i iz Poljske i Italije. Drži govor i Viktor Orbán.

Evo, tradicionalni desničarski marš u Budimpešti iz 2018. (200.000 ljudi):
video (26:13) /dolaze u Budimpeštu tisuće Poljaka, mađarsko-poljsko prijateljstvo/

Iz 2014.:
video (0:41)

talijanska spomen pjesma za mađarsku revoluciju (SS Lazio) / Avanti Ragazzi Di Buda:
video (1:57)

originalna talijanska pjesma (Avanti Ragazzi Di Buda):
video (3:33)
Ja se osjecam vrlo slobodno u irskoj a vjerujem i drugi ljudi u zapadnoj europi tako da nema potrebe za nikakvim marsevima za slobodu Europe a ako se zeli nezavisne nacionalne drzave postoji opcija exita kao sto je i GB napravila i to je to.
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2021., 01:55   #4153
Marine Le Pen došla dati podršku Orbanu.
Sastat će se u utorak i nakon toga dati izjavu novinarima.https://hungarytoday.hu/orban-le-pen...ational-front/
__________________
Svemu izgubljenom ili propuštenom ljepota je trajna, jer je satkana od vječne nedostižnosti. (Nikola Šop)
Cerelie Aurelie is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2021., 09:23   #4154
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
UDAR NA FIDESZ
Čovjek koji bi mogao srušiti Orbana: On je homofob, ne voli Rome, ali iza sebe nema afera

Šest opozicijskih i sasvim različitih stranaka u Mađarskoj se udružilo. Imaju samo jedan zajednički cilj

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svij...afera-15112486
Čisto sumnjam da će ga srušiti ali vidjet ćemo.
Naravno da čovjek poput Orbana je trn u oku mnogima i logično je da se njegove protivnike dosta ''optimistično'' predstavlja u medijima.
__________________
Sve što ja rukom dotaknem ili povredim ili porušim
shamelesss is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2021., 11:39   #4155
Kakva je situacija s koronom? Usporedba s drugim zemljama?

Na samom početku ovog Szijjártóvog (mađarski ministar vanjskih poslova) interviewa za FRANCE 24 English,
novinarka mu postavlja vrlo zanimljivo pitanje o situaciji s koronom:
Kako to da je Mađarska u svjetskom vrhu po broju COVID-smrti po glavi stanovnika? (I zaista, skoro 50% više i od prilično loših Hrvatske, Slovenije ...)

Szijjártóv odgovor je vrlo zanimljiv, ali nedorečen, a ni novinarka nije dalje pitala.
On samo kaže da je Mađarska "stavila sva jaja u jednu košaru", budući da se potpuno oslonila na cijepljenje jer da se pazi da se bolnički kapaciteti :
https://www.youtube.com/watch?v=xiyR4YKrldY
No što to znači?
(i) Priznaje li on grešku s obzirom na do sada lošije epidemiološke rezultate od drugih država?
(ii) Da li to znači da u Mađarskoj nema (ili slabo ima) ostalih protuepidemijskih mjera?
A što mu uz toliku smrtnost znači kad kaže da Mađarska pazi da se bolnički kapaciteti ne preopterete?
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2021., 20:57   #4156
Magore, molim te posjeti izložbu, grijeh je ne vidjeti

imaš i TV prilog:

https://magazin.hrt.hr/kultura/ars-e...mpesti-3906849
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2021., 21:24   #4157
Kakve su trenutno COVID mjere u Mađarskoj?
Planiram 27.12. otići s curom na 2 dana u Budimpeštu na Advent.
Zanima me ako ima kavih bitnijih restrikcija nego kod nas u Hrvatskoj? Kafići, trgovine rade normalno?
Oboje imamo COVID potvrdu (ona cijepljena jednom dozom prije tjedan dana, ja prebolio prije mjesec dana)
joker404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2021., 13:51   #4158
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Na samom početku ovog Szijjártóvog (mađarski ministar vanjskih poslova) interviewa za FRANCE 24 English,
novinarka mu postavlja vrlo zanimljivo pitanje o situaciji s koronom:
Kako to da je Mađarska u svjetskom vrhu po broju COVID-smrti po glavi stanovnika? (I zaista, skoro 50% više i od prilično loših Hrvatske, Slovenije ...)

Szijjártóv odgovor je vrlo zanimljiv, ali nedorečen, a ni novinarka nije dalje pitala.
On samo kaže da je Mađarska "stavila sva jaja u jednu košaru", budući da se potpuno oslonila na cijepljenje jer da se pazi da se bolnički kapaciteti :
https://www.youtube.com/watch?v=xiyR4YKrldY
No što to znači?
(i) Priznaje li on grešku s obzirom na do sada lošije epidemiološke rezultate od drugih država?
(ii) Da li to znači da u Mađarskoj nema (ili slabo ima) ostalih protuepidemijskih mjera?
A što mu uz toliku smrtnost znači kad kaže da Mađarska pazi da se bolnički kapaciteti ne preopterete?
Mađarska nema lošije rezultate od Slovenije ili Hrvatske, samo ima drugu metodologiju u statistikama. Kod nas u statistikama sve su Covid žrtve koje u trenutku smrti imaju virus u tijelu, dakle i onaj koji je umro u prometnoj nesreći, od raka, od infarkta itd. To je ogromna razlika. Zbog razne metodologije trebamo gledati višak smrti (period prije Covida vs Covid period). Odmah se vidi da Mađarska nije u svjetskom vrhu, nego na sredini tabele u EU, zajedno s Hrvatskom i Slovenijom.

Mađarska nema probleme s bolničkim kapacitetima. Imamo ogromne rezerve, ima mjesta i za Covid pacijente iz susjednih zemalja (npr. Rumunjska). Trenutno 6.500 Mađara leže u bolnicama od Covida, ima mjesto za 17.000 ljudi (u ekstremnoj situaciji za 30.000). Oko 560 Mađara leže na intenzivnim odjelima, ima mjesto za 1.585 osoba (u ekstremnoj situaciji za 1.800 osoba).

Podaci o cijepljenju:
1. doza: 6.200.000 osoba
1. i 2. doza: 5.800.000 osoba
1., 2. i 3. doza: 3.100.000 osoba

Danas počinje cijepljenje djece od 5 do 11 godina.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2021., 13:54   #4159
Quote:
joker404 kaže: Pogledaj post
Kakve su trenutno COVID mjere u Mađarskoj?
Planiram 27.12. otići s curom na 2 dana u Budimpeštu na Advent.
Zanima me ako ima kavih bitnijih restrikcija nego kod nas u Hrvatskoj? Kafići, trgovine rade normalno?
Oboje imamo COVID potvrdu (ona cijepljena jednom dozom prije tjedan dana, ja prebolio prije mjesec dana)
Nema bitnijih restrikcija. Kafići, restorani, trgovine, muzeji, kazališta rade normalno, ali treba nositi masku. Treba nositi masku i na autobusima. Za sportske događaje, u kinima, u kazalištima, u termalnim kupalištima itd. treba imati Covid potvrdu. Trenutno na ulicama ne treba nositi masku, samo u zatvorenim prostorima.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2021., 21:22   #4160
Thumbs up

Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Nema bitnijih restrikcija. Kafići, restorani, trgovine, muzeji, kazališta rade normalno, ali treba nositi masku. Treba nositi masku i na autobusima. Za sportske događaje, u kinima, u kazalištima, u termalnim kupalištima itd. treba imati Covid potvrdu. Trenutno na ulicama ne treba nositi masku, samo u zatvorenim prostorima.
Super, hvala na info
joker404 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:47.