Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.07.2018., 22:41   #5361
Dobila sam i nalaz biopsije. Molim nekoga da mi to sve protumači.

"1. Primljena sluznica želuca-antrum, lamina proprija je blaže hiperemična i prožeta tek pokojim limfocitom. Epitel je uredan. H. pylori negativan.

2. Primljena je sluznica želuca, histološki se nalazi sluznica građena od pravilnog cilindričnog epitela. Mjestimice se unutar epitela nađu vrčaste stanice-parcijalna intestinalna metaplazija. Odvojeno se nađe sluznica jednjaka građena od pravilnog mnogoslojnog pločastog neorožnjelog epitela. Nema displazije epitela.
Nalaz se može uklopiti u sliku Barrettovog jednjaka.

3. Primljena je sluznica korpusa, lamina proprija je blaže hiperemična i prožeta blažom kroničnog upalom. Epitel je uredan. H. pylori negativan."

Znači li sve ovo da imam gastritis, GERB i Barrettov jednjak? Sve to?
Gdje su re metaplazije? U želucu? Jednjaku?
Što govori u prilog Barrettovom jednjaku?
daria9372 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2018., 00:25   #5362
Ja ću više poluditi. Ali , ono stvarno.
Danas mi je 3. dan terapije od njih 10 (amoksicilin + medazol + ipp 2x40mg) i počelo mi je najednom takvo užasno kruljenje u želucu i ne prestaje, traje već nekih 5,6 sati, jučer se tu i tamo pojavljivalo,ali i prestajlo. Ali ono baš full trbuh kruli, jako se čuje i prilično je neugodno.
Trbuh mi je također napuhan i izgledam kao trudnica, a s tim prije nikada nisam imala problema. Pojavljuju se povremeno i vjetrovi koji su bili prestali prije no što sam počela uzimati terapiju.
mine123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2018., 21:58   #5363
Pozdrav.
Pregazila me mononukleoza nedavno, prije oko mjesec dana su nestali jači simptomi. Ostalo je još nešto umora i povremeno "umorniji" dan.
Nedugo nakon prestanka simptoma prestao sam i sa striktnom dijetom, ali više manje pazim šta jedem, iako sad ima i začinjenog, jeftinih ugljikohidrata itd.

Uglavnom, problemi su počeli prije 4 dana. Pojeo ručak i nakon toga dobio neki osjećaj kao težine na želucu (teško za opisat nije kao tipična mučnina) popraćen blagom glavoboljom, vrućinom, slabošću. Pogoršavalo se i počela mi je čini mi se ići lagano kiselina na grlo pa sam probao soda bikarbonu i čaj od kamilice nakon toga da smirim želudac. Mislim da mi je i blago išlo na povraćanje, ali samo sam obavio veliku nuždu i nedugo nakon toga simptomi su se smirili.

Idući dan, ručak. Počelo je opet ali se brzo primirilo bez drame kao nekidan.

Jučer ništa.

Danas se probudim, bio prazan frižider pa sam pojeo voćni jogurt na prazan želudac i popio guc kave, al me nakon toga odma satralo. Nakon nešto vremena i pola šalice kamilice sam ispovraćao sve uključujući i jogurt. Davno sam povraćao prije toga, ali po sjećanju ovaj put mi je kiselina bila jača.

Napominjem da ostale obroke ovih dana nisam imao problema, čak sam jeo razna smeća i šećere i nije bilo ovakve reakcije.

Može mi netko dešifrirati ove simptome?
Sutra idem doktoru ali bolje 10 mišljenja nego jedno. Hvala.

P.S. Ak ikom išta znači, za vrijeme mono sam kljucao lupocet tjedan dana da ubijem temperaturu dok nisam informiran da je to glupa ideja, a ostatak vremena sam pio prilične količine čajeva svaki dan (sjećam se da sam par puta imao osjećaj težine i tupe boli u želucu nakon par čajeva, ne znam jel povezano)
donktard is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2018., 10:30   #5364
Quote:
donktard kaže: Pogledaj post
Pozdrav.
Pregazila me mononukleoza nedavno, prije oko mjesec dana su nestali jači simptomi. Ostalo je još nešto umora i povremeno "umorniji" dan.
Nedugo nakon prestanka simptoma prestao sam i sa striktnom dijetom, ali više manje pazim šta jedem, iako sad ima i začinjenog, jeftinih ugljikohidrata itd.

Uglavnom, problemi su počeli prije 4 dana. Pojeo ručak i nakon toga dobio neki osjećaj kao težine na želucu (teško za opisat nije kao tipična mučnina) popraćen blagom glavoboljom, vrućinom, slabošću. Pogoršavalo se i počela mi je čini mi se ići lagano kiselina na grlo pa sam probao soda bikarbonu i čaj od kamilice nakon toga da smirim želudac. Mislim da mi je i blago išlo na povraćanje, ali samo sam obavio veliku nuždu i nedugo nakon toga simptomi su se smirili.

Idući dan, ručak. Počelo je opet ali se brzo primirilo bez drame kao nekidan.

Jučer ništa.

Danas se probudim, bio prazan frižider pa sam pojeo voćni jogurt na prazan želudac i popio guc kave, al me nakon toga odma satralo. Nakon nešto vremena i pola šalice kamilice sam ispovraćao sve uključujući i jogurt. Davno sam povraćao prije toga, ali po sjećanju ovaj put mi je kiselina bila jača.

Napominjem da ostale obroke ovih dana nisam imao problema, čak sam jeo razna smeća i šećere i nije bilo ovakve reakcije.

Može mi netko dešifrirati ove simptome?
Sutra idem doktoru ali bolje 10 mišljenja nego jedno. Hvala.

P.S. Ak ikom išta znači, za vrijeme mono sam kljucao lupocet tjedan dana da ubijem temperaturu dok nisam informiran da je to glupa ideja, a ostatak vremena sam pio prilične količine čajeva svaki dan (sjećam se da sam par puta imao osjećaj težine i tupe boli u želucu nakon par čajeva, ne znam jel povezano)
Definitivno treba učiniti fizikalni pregled abdomena, svakako kontrola krvi (minimalno KKS/DKS, AST, ALT, GGT, bilirubin...), a moguće i UZV abdomena sa posebnim osvrtom na jetru te gastroskopiju.

Vrati se na strogu dijetu za početak, to je najviše i najbolje što trenutno možeš sam napraviti za sebe
__________________
Apsolutni Pobjednik
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2018., 08:33   #5365
Pozdrav, potpuno sam nova na ovoj temi, trebala bi mi mala pomoc iskusnijih.
Unazad 3 tjedna mi se pojavilo konstatno podrigivanje, doslovno nakon case vode. Nakon neceg mrvicu masnijeg mi se javi i stucanje u kombinaciji s podrigivanjem. Ovo sa stucanjem mi se unazad 10 godina dogadjalo bas kod ekstremno masnih jela ali stvarno rijetko.
Apsolutno nista me ne boli, nemam zgaravicu, ne vraca mi se hrana. Bas kao mjehurici zraka koji moraju van. Ne pijem kavu, alkohol, ne pusim. Prehrana mi nije najbolja, ali unazad mjesec dana se bas trudim jesti “cisto” i malo se smiri, ali i dalje je prisutno.
Doktorica mi je napravila pretragu na Heliobacter pylori iz stolice (negativan nalaz) i dalje ju vise nista ne zabrinjava, a ja googlam danima :/
Na svoju ruku sam pocela piti Controloc 20mg, sto nije bas sjajno, priznajem, ali cekam da vidim hoce bit nekog poboljsanja (tek sam 2 popila).
Da li netko ima slicne simptome, sto bi moglo biti, kamo na pretrage, sto kontrolirati dalje?
anja1808 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2018., 20:16   #5366
Postovanje, nedavno sam radio gastroskopiju radi uzimanja uzorka tkiva za potvrdu/iskljucivanje potencijalne celijakije. Uzeta su 2 uzorka te u nalazu kazu da uzorci nisu dovoljno jasni da bi se iz njih moglo iscitati stanje, ali da su u jednoj resici nadeni brojniji CD3 limfociti.

Ima li tko ideje sto bi to trebalo znaciti?
Reoless is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2018., 13:43   #5367
Quote:
anja1808 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, potpuno sam nova na ovoj temi, trebala bi mi mala pomoc iskusnijih.
Unazad 3 tjedna mi se pojavilo konstatno podrigivanje, doslovno nakon case vode. Nakon neceg mrvicu masnijeg mi se javi i stucanje u kombinaciji s podrigivanjem. Ovo sa stucanjem mi se unazad 10 godina dogadjalo bas kod ekstremno masnih jela ali stvarno rijetko.
Apsolutno nista me ne boli, nemam zgaravicu, ne vraca mi se hrana. Bas kao mjehurici zraka koji moraju van. Ne pijem kavu, alkohol, ne pusim. Prehrana mi nije najbolja, ali unazad mjesec dana se bas trudim jesti “cisto” i malo se smiri, ali i dalje je prisutno.
Doktorica mi je napravila pretragu na Heliobacter pylori iz stolice (negativan nalaz) i dalje ju vise nista ne zabrinjava, a ja googlam danima :/
Na svoju ruku sam pocela piti Controloc 20mg, sto nije bas sjajno, priznajem, ali cekam da vidim hoce bit nekog poboljsanja (tek sam 2 popila).
Da li netko ima slicne simptome, sto bi moglo biti, kamo na pretrage, sto kontrolirati dalje?
Kako jedeš, dovoljno zvačeš hranu? Zvakaće gume često?
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2018., 16:06   #5368
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Kako jedeš, dovoljno zvačeš hranu? Zvakaće gume često?
Nisam vidjela odgovor do sad. Sporo jedem, kaugume ne znam kad sam zadnji put okusila
anja1808 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2018., 18:10   #5369
Ja se u zadnjih godinu dana podrigujem valjda po nekoliko puta u minuti s pauzama od 5,10 min kad ne podrigujem. Dijagnosticirana mi je hiatus hernia, imam potpuno otvoreni misic izmedju zeluca i jednjaka.
Receno mi je da to ima svaka druga osoba i da to nije nis. Ne vraca mi se hrana, nemam zgaravicu nego samo to podrigivanje koje btw.mucno uzas, onaj osjecaj kad ti stoji zrak i ne mozes se podrignut pa se na jedvite jade podrignes i tako cijeli dan.
smilje is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2018., 14:31   #5370
Sto jesti nakon gastroskopije? Imam jako nizak tlak i moram nesto pojesti.
Tonkicab76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2018., 13:39   #5371
Quote:
smilje kaže: Pogledaj post
Ja se u zadnjih godinu dana podrigujem valjda po nekoliko puta u minuti s pauzama od 5,10 min kad ne podrigujem. Dijagnosticirana mi je hiatus hernia, imam potpuno otvoreni misic izmedju zeluca i jednjaka.
Receno mi je da to ima svaka druga osoba i da to nije nis. Ne vraca mi se hrana, nemam zgaravicu nego samo to podrigivanje koje btw.mucno uzas, onaj osjecaj kad ti stoji zrak i ne mozes se podrignut pa se na jedvite jade podrignes i tako cijeli dan.
to se pretpostavljam jedino gastroskopijom moze dokazati? i nema pomoci?
anja1808 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2018., 22:29   #5372
Quote:
anja1808 kaže: Pogledaj post
to se pretpostavljam jedino gastroskopijom moze dokazati? i nema pomoci?
Imas operaciju za teze slucajeve. Nekim cudom, smanjilo mi se podrigivanje na skroz prihvatljivu mjeru otkako sam napisala taj post. Prati da li ti se simptomi vracaju pa odi na gastroskopiju pod narkozom.
smilje is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2018., 22:52   #5373
Quote:
smilje kaže: Pogledaj post
Imas operaciju za teze slucajeve. Nekim cudom, smanjilo mi se podrigivanje na skroz prihvatljivu mjeru otkako sam napisala taj post. Prati da li ti se simptomi vracaju pa odi na gastroskopiju pod narkozom.
Gdje to izvode pod narkozom? I ja imam boljih i losijih dana, ne cini mi se da ima veze s prehranom... Jel moguce da je stres okidac?
anja1808 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2018., 09:22   #5374
Quote:
anja1808 kaže: Pogledaj post
Gdje to izvode pod narkozom? I ja imam boljih i losijih dana, ne cini mi se da ima veze s prehranom... Jel moguce da je stres okidac?
Poliklinika Amruseva, 20 min traje, samo pripremi 1000 kn cca. Meni je nenamjerni veci gubitak na tezini uzrok hernije po doktorici, izgleda da mi je salo drzalo sve organe na mjestu.
I sad ne smijem dizat teske utege (iako planiram pocet s time).
smilje is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2018., 18:29   #5375
Pozdrav svima..
Ne znam vise sta da mislim i nadam se da mi netko moze pomoci..
Probleme sa zelucem imam otkad sam na faksu bila. Redovita povracanja pod stresom, bolovi u zelucu toliko jako da me svaki puta stjeraju na povracanje.

Jedno vrijeme je bio mir.. sve do prije par mjeseci.. Pocelo me boljeti grlo jako.. Pa sam nakon mj dana otisla orl-u i receno mi je da imam reflux i dobila sam zoprax 40mg 5 tjedana. Nakon toga mi je bilo odlicno. Onda su me poslali da radim izdisajni test na helio. Bio je pozitivan, popila sam terapiju, opet napravila test - bio je pozitivan. I tada sam popila terapiju. I sada je dosao test da je negativan.
Medutim.. u petak sam se dobro zaruzila s alkoholom. Toliko da sam povracala cijelu noc jedno 10ak puta. I naravno, poceo me boljeti zeludac u subotu.
I ja uzela Nexium 20mg (to sam dobila uz terapiju za helio). I bilo je malo bolje. Jucer je opet postalo gore.. toliko me boli cijeli abdomen, crijeva.. Doktorica kaze da je od gastritisa (nikada nisam isla na gastroskopiju, ali su pretpostavili da mi je od helio poceo gastritis). Nista ne pomaze, na dijeti sam danima (osim sto jos pusim tu i tamo).. Nexium ne pomaze. Takoder sam uzela i Zoprax = ne pomaze. Stalno me tjera na wc.

Ne znam kaj je to, kaj da radim ili gdje da idem. Znam da sam si sama izazvala ali bih voljela to rijesiti. Ovo nije nacin zivota
Živući cistitis is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2018., 18:51   #5376
[QUOTE=Živući cistitis;71816089]Pozdrav svima..
Ne znam vise sta da mislim i nadam se da mi netko moze pomoci..
Probleme sa zelucem imam otkad sam na faksu bila. Redovita povracanja pod stresom, bolovi u zelucu toliko jako da me svaki puta stjeraju na povracanje.

Jedno vrijeme je bio mir.. sve do prije par mjeseci.. Pocelo me boljeti grlo jako.. Pa sam nakon mj dana otisla orl-u i receno mi je da imam reflux i dobila sam zoprax 40mg 5 tjedana. Nakon toga mi je bilo odlicno. Onda su me poslali da radim izdisajni test na helio. Bio je pozitivan, popila sam terapiju, opet napravila test - bio je pozitivan. I tada sam popila terapiju. I sada je dosao test da je negativan.
Medutim.. u petak sam se dobro zaruzila s alkoholom. Toliko da sam povracala cijelu noc jedno 10ak puta. I naravno, poceo me boljeti zeludac u subotu.
I ja uzela Nexium 20mg (to sam dobila uz terapiju za helio). I bilo je malo bolje. Jucer je opet postalo gore.. toliko me boli cijeli abdomen, crijeva.. Doktorica kaze da je od gastritisa (nikada nisam isla na gastroskopiju, ali su pretpostavili da mi je od helio poceo gastritis). Nista ne pomaze, na dijeti sam danima (osim sto jos pusim tu i tamo).. Nexium ne pomaze. Takoder sam uzela i Zoprax = ne pomaze. Stalno me tjera na wc.

Ne znam kaj je to, kaj da radim ili gdje da idem. Znam da sam si sama izazvala ali bih voljela to rijesiti. Ovo nije nacin zivota[/QUOTE

Proci ce. Meni lijekovi za gastritis nisu pomogli, nexium, controloc i sl. Samo vrijeme....Puno vremena je trebalo proci + radikalna promjena prehrane. Ne jedem nikakve zitarice, krumpir, rizu, secer. Malo voca, nista sto napuhava i popustio me gastritis koji me mucio od helicobactera.
I pusim 3-4 cigarete dnevno i popijem par kava.Alkohola u malim kolicinama.
smilje is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2018., 20:39   #5377
Jos jednan detalj- isla sam po 5-6 puta na wc, ujutro obavezne 3 sracke plus koja poslijepodne onak bezveze. Otkako sam na lcfu, to se smirilo, sad idem 2x dnevno. Ne zelim bit na toj hrani, ali moram.
Znaci, nemoj piti nikakve inhibitore protonske pumpe. Bar su meni bolovi od gastritisa bili toliko jaki da apsolutno nikakav ucinak nisu imali.
smilje is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2018., 20:40   #5378
Jos jednan detalj- isla sam po 5-6 puta na wc, ujutro obavezne 3 sracke plus koja poslijepodne onak bezveze. Otkako sam na lcfu, to se smirilo, sad idem 2x dnevno. Ne zelim bit na toj hrani, ali moram.
Znaci, nemoj piti nikakve inhibitore protonske pumpe. Bar su meni bolovi od gastritisa bili toliko jaki da apsolutno nikakav ucinak nisu imali.
smilje is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2018., 09:28   #5379
Pozdrav,

Trebam preporuku gdje privatno obaviti gastroskopiju i kolonoskopiju u ZG-u, ali da su kvalitetni ... Cijena nije problem.

Hvala
tomtom12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2018., 11:09   #5380
Quote:
tomtom12 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Trebam preporuku gdje privatno obaviti gastroskopiju i kolonoskopiju u ZG-u, ali da su kvalitetni ... Cijena nije problem.

Hvala
Poliklinika Sveta Katarina. Možeš sa i bez anestezije.

Najbolji po meni, brzi i stručni.
Živući cistitis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:55.