Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2013., 14:23   #161
jeste li probali kb dubrava oralna kirurgija ili fakultet, zavod za stom protetiku (dr badel, prof. valentic peruzovic)
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 18:23   #162
treba mi (stručno) mišljenje jer ne želim ići kod stomatologa bezveze s obzirom da mi baš i nije blizu, pa ću ovdje napisati o čemu se radi. (nadam se da nisam fulala temu, ako jesam, moje isprike)

od srednje škole mi vilica "preskače", znači ponekad je znala "puknuti" kao kad osoba pucketa zglobovima. nikad mi to nije predstavljalo neki problem jer mi se dešavalo prosječno jednom u par mjeseci i to isključivo kad bi baš jako zinula (tipa kod zijevanja). kako je to počelo, tako je spontano i prestalo i nikad tome nisam pridodavala neku veliku važnost jer em je bilo rijetko em me nije bolilo em sam bila teenager i nije me bilo briga za stvari poput zdravlja (dobra lekcija za kasnije godina ).
nosila sam mobilni aparatić zbog krivog zagriza, ali on nije riješio problem, odnosno zagriz mi je i dalje kriv.
prije nekoliko tjedana, možda 3 (najviše mjesec dana), javio mi se osjećaj kao da mi se vilica "zakočila" i tada nisam mogla do kraja otvoriti usta, bolilo je dok sam jela i nisam mogla normalno žvakati. kako mi je tada s te strane bio upaljen jedan zub, mislila sam da je to do toga i nisam (opet) tome pridavala neku pažnju. to je trajalo par sati i nakon što sam prespavala tu noć, sve je prestalo. zub sam u međuvremenu sredila do kraja, tj popravila, ali nisam tu "zakočenost" spomenula zubarici*.
neko vrijeme nakon toga je sve bilo ok, ali sada ponekad kada žvačem imam čudan osjećaj u vilici s desne strane (inače je s te strane "pucketalo" u srednjoj i s te strane se "zakočilo", s lijeve strane ništa), jedina usporedba koja mi pada na pamet je da se proizvodi zvuk kao kad se tare kamen o kamen. znači onako kao da se nešto mrvi.


*zašto to nisam spomenula zubarici? iskreno, dok nisam čitala tu po forumu o problemima sa vilicom (ponekad otvorim skroz random teme pa idem čitat) nisam znala da ovo što se meni događa nije "tipično", a također sam mislila da me na daljnje pretrage treba poslati LOM, kako kod njega nisam bila u zadnjih mjesec dana kako se ovo javilo, tako nisam imala ni prilike išta ga pitati.

nisam sigurna dali su moji opisi dovoljno dobri, ali bolje opisati trenutno stanje ne mogu. zanima me dali je ovo što sam opisala normalno ili bi ipak trebala ići na neke daljnje pretrage. hvala unaprijed
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 12:38   #163
Upravo sam se vratila od svog zubara. Osim rasta oba gornja umnjaka u isto vrijeme i bruksizam koji me pati već duže (udlagu nosim već dvije godine), danas mi je rekao da imam problema i sa desnim zglobom. Pokazao mi je vježbu koju trebam raditi svaki dan (onu s jezikom na nepcu) i preporučio da nosim udlagu i preko dana kada god mogu, što zbog umnjaka koji mi pritišću druge zube, ali i zbog zgloba. Postoji li još neko rješenje za to?

Dugo sam mislila da su mi užasne glavobolje, čak i migrene, uzrokovane zbog umnjaka, ali mi je rekao da me glava vjerojatno više rastura zbog zgloba. Jel i vama glavobolja povezana s tim?
raverica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 23:11   #164
Quote:
raverica kaže: Pogledaj post
Upravo sam se vratila od svog zubara. Osim rasta oba gornja umnjaka u isto vrijeme i bruksizam koji me pati već duže (udlagu nosim već dvije godine), danas mi je rekao da imam problema i sa desnim zglobom. Pokazao mi je vježbu koju trebam raditi svaki dan (onu s jezikom na nepcu) i preporučio da nosim udlagu i preko dana kada god mogu, što zbog umnjaka koji mi pritišću druge zube, ali i zbog zgloba. Postoji li još neko rješenje za to?

Dugo sam mislila da su mi užasne glavobolje, čak i migrene, uzrokovane zbog umnjaka, ali mi je rekao da me glava vjerojatno više rastura zbog zgloba. Jel i vama glavobolja povezana s tim?
promijeni stomatologa za pocetak...koliko vidim imas izmedu 20 i 30 godina (rastu ti umnjaci) a vec 2 godine nosis udlagu....potpuno suludo!
a ako ta "udlaga" je zaprvo ona prozirna tanka plastika oko zuba...to ni nije udlaga...
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 23:15   #165
Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
treba mi (stručno) mišljenje jer ne želim ići kod stomatologa bezveze s obzirom da mi baš i nije blizu, pa ću ovdje napisati o čemu se radi. (nadam se da nisam fulala temu, ako jesam, moje isprike)

od srednje škole mi vilica "preskače", znači ponekad je znala "puknuti" kao kad osoba pucketa zglobovima. nikad mi to nije predstavljalo neki problem jer mi se dešavalo prosječno jednom u par mjeseci i to isključivo kad bi baš jako zinula (tipa kod zijevanja). kako je to počelo, tako je spontano i prestalo i nikad tome nisam pridodavala neku veliku važnost jer em je bilo rijetko em me nije bolilo em sam bila teenager i nije me bilo briga za stvari poput zdravlja (dobra lekcija za kasnije godina ).
nosila sam mobilni aparatić zbog krivog zagriza, ali on nije riješio problem, odnosno zagriz mi je i dalje kriv.
prije nekoliko tjedana, možda 3 (najviše mjesec dana), javio mi se osjećaj kao da mi se vilica "zakočila" i tada nisam mogla do kraja otvoriti usta, bolilo je dok sam jela i nisam mogla normalno žvakati. kako mi je tada s te strane bio upaljen jedan zub, mislila sam da je to do toga i nisam (opet) tome pridavala neku pažnju. to je trajalo par sati i nakon što sam prespavala tu noć, sve je prestalo. zub sam u međuvremenu sredila do kraja, tj popravila, ali nisam tu "zakočenost" spomenula zubarici*.
neko vrijeme nakon toga je sve bilo ok, ali sada ponekad kada žvačem imam čudan osjećaj u vilici s desne strane (inače je s te strane "pucketalo" u srednjoj i s te strane se "zakočilo", s lijeve strane ništa), jedina usporedba koja mi pada na pamet je da se proizvodi zvuk kao kad se tare kamen o kamen. znači onako kao da se nešto mrvi.


*zašto to nisam spomenula zubarici? iskreno, dok nisam čitala tu po forumu o problemima sa vilicom (ponekad otvorim skroz random teme pa idem čitat) nisam znala da ovo što se meni događa nije "tipično", a također sam mislila da me na daljnje pretrage treba poslati LOM, kako kod njega nisam bila u zadnjih mjesec dana kako se ovo javilo, tako nisam imala ni prilike išta ga pitati.

nisam sigurna dali su moji opisi dovoljno dobri, ali bolje opisati trenutno stanje ne mogu. zanima me dali je ovo što sam opisala normalno ili bi ipak trebala ići na neke daljnje pretrage. hvala unaprijed
problm koji imas je ozbiljan i trebas detaljan pregled funkcije zglobova i misica...tek onda se odlucuje sta i kako raditi
Chain is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 23:51   #166
Quote:
Chain kaže: Pogledaj post
promijeni stomatologa za pocetak...koliko vidim imas izmedu 20 i 30 godina (rastu ti umnjaci) a vec 2 godine nosis udlagu....potpuno suludo!
a ako ta "udlaga" je zaprvo ona prozirna tanka plastika oko zuba...to ni nije udlaga...
Zašto je suludo?
raverica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2014., 21:51   #167
Bok...pitanje...u zadnjih 7 dana radila sam na lijevoj strani dolje
Popravak 6 koja je imala dubok karijes,stomatog je pokusao
Sacuvat pulpu,dva dana kasnije mjenjam amalgamsku
Plompu na 7 , ispod karijes,al nije do zivca...jos od ove sestice pocinje
Problem. Boli me vec 5 dan vilica skroz do uha ali samo
Navecer!!! Pijem neofen I prode al ne mogu tako dalje.

Danad ipak pristupa se umrtvljivanju 6 , takoder rjesava karijes ma umnjaku.
ali stomatolog
Ne vidi razlog boli lijeve strane. Dakle boli jako,
Nisam otekla I samo navecer7!!! Mogu jest prek dana,ne skloca,mogu
Otvorit usta.


Zasto?komu se obratiti?

Zadnje uređivanje vesela djevojka : 25.03.2014. at 21:57.
vesela djevojka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2014., 15:22   #168
Unhappy poremećaj TMZ-a

molim za informaciju i razmjenu iskustva.
naime, već nekoliko godina imam glavobolje i bol u uhu. bolovi bi dolazili i odlazili i nekako sam to podnosila. bila na razno raznim pretragama ali doktori nisu ustanovili što je.
nakon toga, prije nešto manje od dvije godine bolovi su postali nesnosni i šetala sam od doktora do doktora da bi mi na kraju dijagosticirali poremećaj TMZ-a. imam užasne glavobolje, bolove u čeljusti, licu, zubima, oku, vratu, ramenima. nosim udlagu i bolovi su u manjoj mjeri izraženi ali su i dalje prisutni i sve me to već užasno živcira.
zapravo ne vidim neku svrhu te udlage. da li je netko od vas bio na operaciji čeljusnog zgloba/zglobova i kakva su iskustva? da li postoji rješenje ovog problema?
hvala.
Malena Anica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2014., 16:53   #169
Quote:
Malena Anica kaže: Pogledaj post
molim za informaciju i razmjenu iskustva.
naime, već nekoliko godina imam glavobolje i bol u uhu. bolovi bi dolazili i odlazili i nekako sam to podnosila. bila na razno raznim pretragama ali doktori nisu ustanovili što je.
nakon toga, prije nešto manje od dvije godine bolovi su postali nesnosni i šetala sam od doktora do doktora da bi mi na kraju dijagosticirali poremećaj TMZ-a. imam užasne glavobolje, bolove u čeljusti, licu, zubima, oku, vratu, ramenima. nosim udlagu i bolovi su u manjoj mjeri izraženi ali su i dalje prisutni i sve me to već užasno živcira.
zapravo ne vidim neku svrhu te udlage. da li je netko od vas bio na operaciji čeljusnog zgloba/zglobova i kakva su iskustva? da li postoji rješenje ovog problema?
hvala.
Preporučam prvo dobru dijagnostiku i obradu okluzije na Zavodu za mobilnu protetiku, dr.Badel, Valentić-Peruzović, Illeš ili Dulčić. Druga crta je probati privat dobiti jedinog stomatologa u HR (u penziji) koji je ovo doktorirao i vrlo uspješno primjenjivao duugi niz godina u Njemačkoj
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2014., 20:28   #170
Quote:
Jujigatame kaže: Pogledaj post
Preporučam prvo dobru dijagnostiku i obradu okluzije na Zavodu za mobilnu protetiku, dr.Badel, Valentić-Peruzović, Illeš ili Dulčić. Druga crta je probati privat dobiti jedinog stomatologa u HR (u penziji) koji je ovo doktorirao i vrlo uspješno primjenjivao duugi niz godina u Njemačkoj


Jesam, na obradi sam na Zavodu za moblilnu protetiku. Ipak, ne ostvarujem neke znatne pomake pa me zanima ako postoji još koji način liječenja. Molila bih ako mi možete reći ime stomatologa kojeg spominjete. Zahvaljujem.
Malena Anica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2014., 22:12   #171
Quote:
Malena Anica kaže: Pogledaj post
Jesam, na obradi sam na Zavodu za moblilnu protetiku. Ipak, ne ostvarujem neke znatne pomake pa me zanima ako postoji još koji način liječenja. Molila bih ako mi možete reći ime stomatologa kojeg spominjete. Zahvaljujem.

http://www.inet.hr/ordinacija.kraljevic/
To je doktor Kraljević?
Malena Anica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 01:17   #172
Quote:
Malena Anica kaže: Pogledaj post
Nije. Kraljevic je u penziji, a kcer mu je prof na zavodu na kojem je radio i na kojem se i ti lijecis. Nadam se da si probala kod onih prije navedenih imena. Raspitat cu ti se za ovu opciju pa se javim... Dr.Kašaj je ime
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 23:06   #173
Quote:
Krumpir kaže: Pogledaj post
Odi kod svog stomatologa da ti da uputinicu za odjel gnatologije stomatološkog fakulteta. Nosit češ po noći udlagu i bit će ti bolje.
kakva je to udlaga?
__________________
NEzaSITNA Miss Ya
Zenabr1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 17:00   #174
Quote:
Zenabr1 kaže: Pogledaj post
kakva je to udlaga?
Jesam na stomatološkom fakultetu u Zagrebu. I bolje mi je, ali imam i dalje dosta izražene simptome (bol, otežano otvaranje usta, škljocanje, naticanje, kočenje čeljusti...). To je terapijska udlaga i idem često na naštimavanje te udlage.
Malena Anica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2014., 00:55   #175
Iznenadna bol u temporomandibularnom zglobu

Upravo mi se dogodila jaka bol u temporomandibularnom zglobu jednostrano nakon malo jačeg zagriza pri kraju konzumacije jabuke...
Kakvo je to stanje, što se dogodilo i da li je to trajno stanje ili simptom nečeg drugog?

(nešto kao mikrospazam al ipak više kao bol pri pokretanju čeljusti i otvaranju usta)

U čemu je problematika, mišić, kost ili hrskavica?

Zadnje uređivanje bandijera rosa : 21.05.2014. at 01:01.
bandijera rosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2014., 01:51   #176
operira li se kod nas uopce temporomandibularni zglob? kad mi je doktorica u dubravi predlozila operaciju, rekla je: ne, ne bih vam operirala zglob, vi ste svoj zglob pojeli. dakle, ona bi mi ''samo'' donju celjust izbacila van i gore. ortodont pak kaze da on to ne bi kirurski dirao.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 18:21   #177
Quote:
*jezebel* kaže: Pogledaj post
operira li se kod nas uopce temporomandibularni zglob? kad mi je doktorica u dubravi predlozila operaciju, rekla je: ne, ne bih vam operirala zglob, vi ste svoj zglob pojeli. dakle, ona bi mi ''samo'' donju celjust izbacila van i gore. ortodont pak kaze da on to ne bi kirurski dirao.
Ovisi kakvo je stanje, simptomi, ct itd itd. Teško je ovako reći napamet - to je interdisciplinarna stvar tj zahtjeva više specijalista
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2014., 02:59   #178
samo da ubacim link na temu za one koji imaju muke po zvakanju: https://www.forum.hr/showthread.php?t=829038

zahvaljujem.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 14:06   #179
koliko je uobicajeno da se kod poremecaja temporomandibularnog zgloba osjeti i probadanje u donjoj usnici? najispupceniji dio usnice, ne cijela. to mi se desava sve cesce i kao da i vrh jezika bude umoran.

i ide li se mozda za probleme s temporomandibularnim u onu ambulantu za lijecenje boli? moze li se tu dobiti akupunktura na uputnicu? ne znam vise kako da si pomognem. ibuprofeni bas i nisu pomagali kad sam ih pila udarno deset dana, a vratile su mi se urtikarije. nocna udlaga je nist' koristi, s njom su mi misici cak napetiji. ili nije dobro napravljena.

nedavno mi se pogorsalo, skoro nista ne mogu zvakati, malo manje otvaram usta, asimetrija pri opustenom otvaranju je veca (doduse, one vjezbe jezik-nepce mogu lijepo izvesti, ali ni to ne mogu dugo), a ako skljocne, onda uzrokuje bolove cesce nego prije. i bol je obostrana. nema otekline, ali je napetiji osjecaj. onda sam otisla na konzultacije u dubravu, ali kod drugog maksilofacijalca. vrlo hvaljenog. nit' mi je preporucio slikanje (tako da zakljucujem da se ja s tim zglobom zapravo mogu ''slikati''), nit' je pogledao staru sliku i papire. kaze nek' skupim pare za ortodonta, i to tonom kao da sam si sama kriva i kao da mu je muka od pet minuta moje prisutnosti. kao da je rijec o rizicnom ponasanju ili manjku higijene... sve skupa prilicno degradirajuce. jos mu prsti smrde na cigarete da ti dodje da pobjegnes sa stolice. i na udlagu odmahuje rukom, samo spominje aparatic i da ce biti jos gore. a u protetici tri koraka dalje na aparatic odmahuju rukom, kao, steta je ionako vec napravljena (da, znam, ali ne bi bilo zgorega smanjiti daljnju stetu), i nek' nosim udlagu. lagano imam dojam da se ni oni sami ne mogu dogovoriti oko nekih stvari. osjecam se prepustena sama sebi.

hvala.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil

Zadnje uređivanje *jezebel* : 15.08.2014. at 14:12.
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 15:16   #180
Quote:
Chain kaže: Pogledaj post
problm koji imas je ozbiljan i trebas detaljan pregled funkcije zglobova i misica...tek onda se odlucuje sta i kako raditi
sasvim sam zaboravila na ovu temu, pa tek sad vidim odgovor.
moja zubarica mi je rekla da ce mi dati uputnicu za dalje ako zelim, ali po njoj stanje nije alarmantno. niti tada, niti sad (puno vremena kasnije).
rekla je da tu lijeka nema i da jedino mogu dobit udlagu za po noci ako skripim zubima. rekla sam joj da grizem jezik u snu, ali kako se na jeziku ne vide tragovi rekla je da to nije onda ni za udlagu.
iskreno, ne ide mi se do zagreba "ni za sto", ali tvoj post me malo prepao, iskreno :/.
inace, stanje je sad super, vilica mi "pucketa" samo kad micem donju lijevo-desno, a skripanje se smanjilo.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:20.