Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2011., 23:54   #1
Thumbs up Astrofotografija

Ova tema će sigurno mnoge zanimati - zvijezde je istovremeno i lako i teško kvalitetno fotografirati. Lako jer je to moguće bilo kakvim fotoaparatom - teško jer je potrebno pogoditi pravi trenutak i uvjete. Kad imate bijesnu opremu lako je snimiti galaksije i maglice sa puno boja i detalja - ali i teško jer je za korištenje te opreme potrebno jako puno iskustva.

Da počnemo sa lako-lako verzijom Ovu fotku sam snimio jučer (21.11.2011.) sa Sljemena. Digitalni fotoaparat Nikon D5100 montiran na stativu, objektiv 24-85 namješten na 24mm i f/4, ISO 1600 i 30s ekspozicije:



Snimljeno sa Medvednice, vidikovac koji gleda prema ZG-u. Treba potrefiti kad je dolje magla koja blokira svjetlosno onečišćenje dok je na Sljemenu vedro. Na lijevom dijelu fotke se vidi zviježđe Oriona, a prepoznaje se i maglica M42.

Ako imate koju svoju fotku, stavite ovdje link ili thumb! Ako treba pomoć, pokušati ću komentirati da vidimo što (ne)valja i kako se može poboljšati fotka
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 00:01   #2
Da se nadovežem na ovu fotku - ako imate sreće možete u kadru uhvatiti i poneki meteor kako proleti nebom. Na ovoj fotki možete vidjeti jedan leonid kako je proletio blizu Oriona. Sudeći po sjajnom tragu, taj je bio nevjerojatno sjajan!!! Leonidi udaraju u atmosferu brzinom od 70km/s, što znači da je ovaj izgorio u roku 1-2 sekunde i ostavio trag sjaniji nego bilo to drugo...to je bila vatrena kugla sigurno barem dvostruko sjajnija od Venere!
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 00:19   #3
Thumbs up

Odličan topik.

Željno očekujem slike planeta.
Bojan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 07:39   #4
Quote:
Bojan kaže: Pogledaj post
Odličan topik.

Željno očekujem slike planeta.
Eh kad bi bilo vremena snimiti nešto novo..a i montaža mi je krepala

Nešto malo ima na mom webu...i sad primjećujem da nisam stavio snimku Venere
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 09:32   #5
Odlično, budem ja probao ovaj vikend nešto uslikati sa mojim fotićem. Nemam nikakve specijalne montaže već samo aparat i stativ
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 10:49   #6
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Odlično, budem ja probao ovaj vikend nešto uslikati sa mojim fotićem. Nemam nikakve specijalne montaže već samo aparat i stativ
Za početak ti ni ne treba. Nađi neki fini pejzaž i neka ekspozicija bude kratka, do 30s kako zvijezde ne bi bile previše izdužene. Probaj koristiti noise reduction.

Ako snimaš negdje visoko na nebu pokušaj snimiti nekoliko ekspozicija (10-20, što više to bolje) i stackirati ih u Deep Sky Stackeru kako bi ubio šum i dobio više detalja. Nemoj koristiti noise reduction od fotoaparata nego snimi nekoliko dark frameova - isti elementi ekspozicije, ali sa poklopcem na objektivu. Tako snimaš samo digitalni šum koji se kasnije uprosječi i oduzme od snimki zvijezda.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 13:15   #7
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
[...]
Da počnemo sa lako-lako verzijom Ovu fotku sam snimio jučer (21.11.2011.) sa Sljemena. Digitalni fotoaparat Nikon D5100 montiran na stativu, objektiv 24-85 namješten na 24mm i f/4, ISO 1600 i 30s ekspozicije:



[...]
Što je ova iscrtkana linija na slici gore desno, avion, satelit?
__________________
Kad nestane snage argumenta, ostaje argument snage...
Logičke pogreške u dokazivanju - pročitati bar jednom tjedno
betelac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 15:33   #8
Quote:
betelac kaže: Pogledaj post
Što je ova iscrtkana linija na slici gore desno, avion, satelit?
Avion, sateliti nemaju lampice.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 15:56   #9
Evo i jedne moje, fotkano 29.10. ove godine iz Krasnog na Velebitu, Canon 7D, 17 mm, f/2.8, 20s ekspozicije, ISO3200



Fotkano je u smjeru jugoistoka, u sredini fotke je Orion, dole na dnu Sirius.
Adama is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 01:24   #10
Ok, evo, ništa posebno, izašao sam pred kućom i pokušao sam za probu nešto uslikati i malo se upoznati sa programom DeepSkyStacker.

Okružen sam kućama, pored je prometna cesta tako da ništa od pejzaža a bogami i ta svjetla od auta su mi smetala jer ima dio ceste gdje svjetla taman odu u nebo .

Orion

Sutra, ako stignem, idem malo dalje od grada i pokušati ću uloviti malo više detalja

(Canon EOS 450D, 8 slika, 20 sek ekspozicija, f/8.0, ISO800, 24mm, kit objektiv )
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes

Zadnje uređivanje Baphomet : 27.11.2011. at 01:29.
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 23:46   #11
Bogami, nije lako to slikavat, ali praksa čini majstora. Evo drugi pokušaj

Orion 2
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2011., 06:48   #12
Quote:
Adama kaže: Pogledaj post
Evo i jedne moje, fotkano 29.10. ove godine iz Krasnog na Velebitu, Canon 7D, 17 mm, f/2.8, 20s ekspozicije, ISO3200
Odlično!

Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Bogami, nije lako to slikavat, ali praksa čini majstora. Evo drugi pokušaj
Je, treba malo prakse Nije loše, sljedeći puta probaj otvoriti objektiv bar na f/5.6, ekspozicija 30s, a probaj i ISO 1600. Kad već radiš tako kratke ekspozicije onda pukni 20tak fotki da se ispegla šum.

Inače, napisao sam na svom webu jedan post o tim početnim koracima u astrofotografiji, mislim da će biti korisno: jednostavna astrofotografija.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 07:16   #13
Evo da se pohvalim, jedna od ovih mojih "jednostavnih" fotki se našla nekidan na APODU.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 09:27   #14
Odlično

Nego, imam neku staru montažu (došla je davno sa nesretnim teleskopom od proluxa) koju bih iskoristio kad (ako) uskoro uzmem ED80.
Ne znam da li se radi oe EQ1, EQ2 ili EQ3. Bitno mi je ako idem kupovati motor za praćenje. Jel postoji neki univerzalni način indetificiranja ili da zaljepim koju sliku?
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 15:59   #15
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Jel postoji neki univerzalni način indetificiranja ili da zaljepim koju sliku?
Jedino da se uspoređuje slika Ali ta montaža ti neće biti upotrebljiva. Za fotkanje kroz teleskop ti treba nešto što ćeš moći precizno usjeveriti plus raditi korekcije. To znači da treba moći držati na sebi još jedan teleskop sa kamerom koja snima zvijezdu i automatski radi potrebne korekcije.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 10:06   #16
Na svoj web stavio sam jedan opširniji tekst za početnike u astrofotografiji. Trudio sam se ne pisati previše tehničkim rječnikom, tako da i oni manje iskusniji u "običnoj" fotografiji mogu probati fotkati zvijezde.

S vremenom se nadam da ću stići napisati još koji tekst, a u međuvremenu pročitajte prvi dio jednostavne astrofotografije.

Pitanja i sugestije su dobrodošli!
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 19:10   #17
Dodao sam i tekst o snimanju zvjezdanih tragova. Nadam se da će biti koristan, a vremenom budem ga još malo ispolirao.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 20:22   #18


Nažalost, zbog nepredviđenih troškova otpao je moj ED80. Pričekati će proljeće. Ostaje mi stativ i fotić.

Čim se proljepša vrijeme ide se u noćno slikanje
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 20:40   #19
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Nažalost, zbog nepredviđenih troškova otpao je moj ED80. Pričekati će proljeće. Ostaje mi stativ i fotić.

Čim se proljepša vrijeme ide se u noćno slikanje
Neka, i to je dovoljno za dobre astrofotke!
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 11:13   #20
Inače, ekipa sa zvjezdarnica.com foruma je složila PDF "Vodič kroz digitalnu astrofotografiju" kojeg također preporučam svima zainteresiranima. Ja na žalost nisam u njemu sudjelovao - jer nisam niti znao da je u izradi ali to ne znači da nije kvalitetan Zbog toga sam nastojao da tekstovi na mom qwebu ne budu kopija tog PDF-a nego napisani jednostavnijim rječnikom za početnike.

Ako ima kakvih pitanja - pucajte!
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:55.