Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2022., 21:34   #1
Illyricvm (2022)



Godina je 37. pr. Kr. Mladi Liburn Volsus pridružuje se rimskoj vojnoj postrojbi koja prati službenika u misiji prikupljanja poreza od ilirskih plemena. Nakon dugotrajnog marša jedinica dolazi u izoliranu postaju u kojoj čeka sastanak s vođama triju plemena. U rašomonskom završetku dolazi do brutalnog obračuna dviju strana koji predskazuje konačni obračun Rima s nepokorenim stanovnicima istočne obale Jadrana.

Redatelj: Simon Bogojević-Narath
Scenaristi: Simon Bogojević-Narath i Saša Podgorelec
Uloge: Filip Križan, Ylber Bardhi, Adrian Pezdirc, Ilir Parapashtica, Ana Takač...
Merkat0890 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2022., 10:28   #2
najbolji novi hrvatski film
ušao mi na listu naj hr filmova koja (za sada) sadrži izbor od nekih 45 filmova, tamo od Ne okreći se, sine nadalje

od 2014. nije bilo filma tog kalibra (koji bi mi ušao na listu). zadnji je Broj 55. između je bilo zapaženih hr filmova, ali oni ne ulaze na ovu naj listu, nego u drugu skupinu. to su:

• Zvizdan, 2015.
• ZG80, 2016.
• Anka, 2017.
• Kratki izlet, 2017.
• Comic Sans, 2018.
• Glas, 2019.
• Murina, 2021.

o samom filmu više jednom, naime, kada ga ponovo pogledam. dakle, za sada, prvi dojam je: Illyricvm!!!!!!
fra Martin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2022., 16:02   #3
Prvo mi se činio kao još jedan naoko zanimljiv, a zapravo promašen žanrovski uradak, tipa Po tamburi ili onog akcića s teroristima u Bosni čijeg se imena ne mogu sjetiti; kolega s posla mi je, pak, nekidan rekao da je film vrh, tako da ću svakako otići baciti oko jedan od ovih dana...
The Great Duck is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2022., 18:36   #4
Nemam vremena za dužu recenziju, samo par sitnica koje sam uočio (SPOJLERI):

1. Rimski službenik homoseksualac. Česta pojava u filmovima koji prikazuju sukob Rima ili neke druge zapadne sile s raznim domorodcima, "iskonskim ljudima", djecom prirode ili slično. Redatelj želi da većinska publika navija za Ilire i kako bi im olakšao, nudi im glavnog antagonista u liku homoseksualnog rimskog poreznog službenika.

2. Asistent/rob/ljubavnik glavnog lika je Grk. Prilikom marširanja kroz planinu, Ilir Volsus zastane pred kipom boginje Anzotice, a Grk ga napadne uz galamu o tome kako se svijet sastoji od atoma. Dakle, Grk = atomi...pomalo prvoloptaški i predvidljivo.
Merkat0890 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2022., 20:53   #5
za početak ne bi bilo loše naslov filma pisat ili sve velikom slovima ili sve malim, jer ovako jako ružno to izgleda...
btw. nisam uspio trailer do kraja pogledat jer mi je too much, al potrudit ću se film pogledat
Aciha is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2022., 22:15   #6
Quote:
Merkat0890 kaže: Pogledaj post
Nemam vremena za dužu recenziju, samo par sitnica koje sam uočio (SPOJLERI):
Da, slažem se....broj 1 i broj 2 onomad bilo slučajeva, ali u manjini, ali eto, kad mi radimo film, onda ih moramo staviti u isto vrijeme u film. Kao da je to bilo normalno...
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2022., 08:47   #7
Quote:
The_End kaže: Pogledaj post
Da, slažem se....broj 1 i broj 2 onomad bilo slučajeva, ali u manjini, ali eto, kad mi radimo film, onda ih moramo staviti u isto vrijeme u film. Kao da je to bilo normalno...
Kad Amerikanci ili Nijemci rade povijesni film, rade mnogo gore stvari
Nije sasvim jasno što si mislio reći, što ne bi smjelo biti istovremeno u filmu? Ma koliko film ima namjeru rekonstruirati doba, ima slobodu stvoriti situaciju koja možda nije bila česta ali je moguća.
MytByte is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2022., 15:44   #8
Hrvatski povijesni film smješten izvan 20. stoljeća??? Vau...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2022., 16:10   #9
Quote:
Merkat0890 kaže: Pogledaj post
Redatelj želi da većinska publika navija za Ilire [/COLOR]
Čekaj malo, ti ovo stavljaš kao neki prigovor ili kako??

Ovako bih ja rekao.
Ovo što si ti potegnuo kao nešto problematično ili kako bismo mi to sad nazvali tvoju zabrinutost oko toga na čijoj bi strani trebalo biti, ZAPRAVO nije dovoljno stavljeno u značajnost. Znači, ne da je to što ti potežeš problematično, nego je upravo suprotno: film bi se podigao za još par bodova da je SASVIM ODLUČNO značaj i smisao filma "Iliri su naši". Drugim riječima, da su Iliri sasvim otvoreno "pohrvaćeni". To bi bio vrh film.

Zašto ovo kažem.
Jer, a otuda si i ti pošao, tj. "nešto" si primijetio, ovaj film i jest na tragu tih teorija o poveznici Hrvata i Ilira. O tome se više možete obavijestiti u knjigama Mirka Vidovića recimo, i drugdje. Miljokazi povijesti Dinaraca itd. itd.
Tako da nije ovaj film samo tako, iz neba u rebra. Većina publike vjerojatno i ne zna za te koncepcije, pa im odmah i sam film nije toliko jasan, otkud sad to. Onome tko već ima neko "predznanje" i sam film je draži, sve skupa mu je bolje.

Sad natrag na to što kažeš.
Tu se ne mogu složiti do kraja, jer sjeti se završetka bitke: ustvari je Rimljanin prikazan kao kul. Scena kada kulerski pušta Ilira da završi pjesmu, gleda ga frajerski i onda podere mačem, tu baš ne bismo mogli reći da je naglasak stavljen na Ilire. Rimljanin je prikazan kao glavni dasa, još je kakti duhovit, pun duha i svakako serviran publici kao jedan, ne samo simpatičan čovjek, nego baš onaj ubermensch koji se usred bitke zeza, a svejedno pobjeđuje i dominira.

Okej, to je oko ovog tvog pitanja. A ono što je meni dobro, to je rudimentarna ganga među Ilirima (još jedan prilog onim vezama Hrvati - Iliri). I čitav njihov ulazak u bitku: bubanj, vrač, pjevanje. To je to, to se traži. Super stvar.
fra Martin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2022., 17:10   #10
Gdje se ovo moze pogledati? Jednostavno moram doci do ovoga. Kako su rekonstruirali jezik?
__________________
the blacker the sun, the darker the dawn.
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2022., 17:44   #11
Pa, u Cinestaru.
Ord Mantel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2022., 18:02   #12
Quote:
Ord Mantel kaže: Pogledaj post
Pa, u Cinestaru.
Osim u kinima? Ne zivim u Hrvatskoj, a sumnjam da ce u distribuciju ovdje. Rado bih da postoji neka opcija da se moze pogledati online.
__________________
the blacker the sun, the darker the dawn.
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2022., 18:14   #13
Za to je još rano.
Ord Mantel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2022., 19:29   #14
Quote:
Dustflower kaže: Pogledaj post
Gdje se ovo moze pogledati? Jednostavno moram doci do ovoga. Kako su rekonstruirali jezik?
Sve piše ovdje:

https://www.vecernji.hr/kultura/iliy...-jezik-1604002
MytByte is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2022., 19:33   #15
Quote:
fra Martin kaže: Pogledaj post
Čekaj malo, ti ovo stavljaš kao neki prigovor ili kako??

Ovako bih ja rekao.
Ovo što si ti potegnuo kao nešto problematično ili kako bismo mi to sad nazvali tvoju zabrinutost oko toga na čijoj bi strani trebalo biti, ZAPRAVO nije dovoljno stavljeno u značajnost. Znači, ne da je to što ti potežeš problematično, nego je upravo suprotno: film bi se podigao za još par bodova da je SASVIM ODLUČNO značaj i smisao filma "Iliri su naši". Drugim riječima, da su Iliri sasvim otvoreno "pohrvaćeni". To bi bio vrh film.

Zašto ovo kažem.
Jer, a otuda si i ti pošao, tj. "nešto" si primijetio, ovaj film i jest na tragu tih teorija o poveznici Hrvata i Ilira. O tome se više možete obavijestiti u knjigama Mirka Vidovića recimo, i drugdje. Miljokazi povijesti Dinaraca itd. itd.
Tako da nije ovaj film samo tako, iz neba u rebra. Većina publike vjerojatno i ne zna za te koncepcije, pa im odmah i sam film nije toliko jasan, otkud sad to. Onome tko već ima neko "predznanje" i sam film je draži, sve skupa mu je bolje.

Sad natrag na to što kažeš.
Tu se ne mogu složiti do kraja, jer sjeti se završetka bitke: ustvari je Rimljanin prikazan kao kul. Scena kada kulerski pušta Ilira da završi pjesmu, gleda ga frajerski i onda podere mačem, tu baš ne bismo mogli reći da je naglasak stavljen na Ilire. Rimljanin je prikazan kao glavni dasa, još je kakti duhovit, pun duha i svakako serviran publici kao jedan, ne samo simpatičan čovjek, nego baš onaj ubermensch koji se usred bitke zeza, a svejedno pobjeđuje i dominira.

Okej, to je oko ovog tvog pitanja. A ono što je meni dobro, to je rudimentarna ganga među Ilirima (još jedan prilog onim vezama Hrvati - Iliri). I čitav njihov ulazak u bitku: bubanj, vrač, pjevanje. To je to, to se traži. Super stvar.
Ne kažem da je problematično što redatelj kao da želi da navijamo za Ilire, ali kad već govorimo o tome tko je naš...Rimljani nisu ništa manje naši. Ne želim zvučati patetično, ali u našim žilama, kao i kod svih europskih naroda, teče krv ljudi koji su bili rimski vojnici i službenici, ili barem romanizirani stanovnici naših domovina prije nego što su domovine to postale. Rimljani su u kulturnom i svakom drugom smislu veliki dio tog miksa koji nas je izgradio; po mom mišljenju i više od Ilira.
Merkat0890 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2022., 19:43   #16
Čak i da u filmu ispadnu najgora gxxna, gledatelji na kraju ipak uvijek navijaju za Rimljane.
MytByte is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2022., 20:04   #17
Quote:
Merkat0890 kaže: Pogledaj post
Ne kažem da je problematično što redatelj kao da želi da navijamo za Ilire, ali kad već govorimo o tome tko je naš...Rimljani nisu ništa manje naši. Ne želim zvučati patetično, ali u našim žilama, kao i kod svih europskih naroda, teče krv ljudi koji su bili rimski vojnici i službenici, ili barem romanizirani stanovnici naših domovina prije nego što su domovine to postale. Rimljani su u kulturnom i svakom drugom smislu veliki dio tog miksa koji nas je izgradio; po mom mišljenju i više od Ilira.
Da, ali ima tu distinkcija.
Rimljane mi ne možemo posvojiti, oni su preglobalni. Ne možeš Rimljane pohrvatiti, jer su oni kako u Francuskoj, tako u Engleskoj itd. A ostaje opet to da mogu prednjačiti Talijani.

S druge strane, Iliri su samo "naši". U filmu se i radi o plemenima koja žive na ovim prostorima i tako je po liniji prostora ovaj film hrvatska stvar. Impresivni kadrovi Velebita kao hrvatske duhovne planine, u tom smjeru se film mogao podizati.

Tako i imaš taj odnos u filmu: Rimljani dolaze kao okupatori, Iliri su ovdje. U svakom slučaju je onaj rimski pederko negativac, dok sami rimski vojnici i ne toliko (moram još jednom pogledati, ali možda ima i ovaj smisao: sami rimski vojnici su pokupljeni odasvud, možda i domaći sinovi. kroz Volsusa bi svakako ovaj smisao bio legitiman).

Uglavnom, tu se ne radi toliko o Ilirima kao Ilirima, već čitavu stvar trebamo nanišaniti kroz prostor. Pa su preko prostora Iliri naši, i to je ono dobro što ovaj film donosi: mistična geografija, Velebit nas spaja kroz eone takorekuć.
fra Martin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2022., 20:27   #18
Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
Hvala! Dr. Matasovic je vrhunski strucnjak. Ne sumnjam da je to uradjeno kako treba.
Jedva cekam pogledati film.
__________________
the blacker the sun, the darker the dawn.
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2022., 20:45   #19
Quote:
fra Martin kaže: Pogledaj post
Da, ali ima tu distinkcija.
Rimljane mi ne možemo posvojiti, oni su preglobalni. Ne možeš Rimljane pohrvatiti, jer su oni kako u Francuskoj, tako u Engleskoj itd. A ostaje opet to da mogu prednjačiti Talijani.

S druge strane, Iliri su samo "naši". U filmu se i radi o plemenima koja žive na ovim prostorima i tako je po liniji prostora ovaj film hrvatska stvar. Impresivni kadrovi Velebita kao hrvatske duhovne planine, u tom smjeru se film mogao podizati.

Tako i imaš taj odnos u filmu: Rimljani dolaze kao okupatori, Iliri su ovdje. U svakom slučaju je onaj rimski pederko negativac, dok sami rimski vojnici i ne toliko (moram još jednom pogledati, ali možda ima i ovaj smisao: sami rimski vojnici su pokupljeni odasvud, možda i domaći sinovi. kroz Volsusa bi svakako ovaj smisao bio legitiman).

Uglavnom, tu se ne radi toliko o Ilirima kao Ilirima, već čitavu stvar trebamo nanišaniti kroz prostor. Pa su preko prostora Iliri naši, i to je ono dobro što ovaj film donosi: mistična geografija, Velebit nas spaja kroz eone takorekuć.
Daleko od toga da su Iliri isključivo naši u ijednom smislu; kao svoje prethodnike najviše su ih "posvojili" Albanci. U zadnje vrijeme mislim da na prostoru bivše SFRJ u tom smislu prednjače Bošnjaci; naime, priča o ponosnim domorocima koji su okupirani od strane sile im omogućuje da povlače antipovijesne paralele između Alije Izetbegovića i Batona!

Ja općenito zazirem od prevelikog davanja značaja Ilirima...logično je zašto je to kod Albanaca i Bošnjaka nužno - u njihovoj etnogenezi potrebno je naći nešto davnije od dolaska Turaka kako bi se lakše otresli kompleksa izdajnika zbog prihvaćanja islama. "Ako smo mi izdali kršćanstvo, vi ste još ranije izdali ilirsku vjeru!" Nama izgovori toga tipa nisu potrebni.

No, vratimo se na sami film. Sviđa mi se ideja kako si rekao mitologiziranja Velebita. Takav je film - fabula je vrlo siromašna, treba imati živaca za to. Ako su neki drugi elementi na mjestu, onda ipak dajem prolaznu ocjenu. Treba cijeniti trud, kao što je rečeno, povijesni film koji ne prikazuje XX. stoljeće je kod nas velika rijetkost. Vidi se da je redatelj i scenarist uložio mnogo truda i to treba pozdraviti.
Merkat0890 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2022., 21:00   #20
Jedna "tehnička" stvar...Grk ljubavnik Rimljanina se zove Leonidas, poput slavnog spartanskoga kralja. U našem je jeziku običaj grčka i rimska vlastita imena pisati "pohrvaćeno", a tako ih i sklanjati. Nikada se npr. rimskog vojskovođu i državnika ne zove Julijus, već Julije Cezar. Što se Leonidasa tiče, kod nas ga se zove Leonida, dakle u vokativu: "O, Leonido!" U ovom je filmu to odrađeno na čudan način - Rimljanin ga pozove latinskim vokativom, a dolje u titlu stoji: "Leonidaše!" Znači, po padežima su sklanjali izvorni latinski oblik imena, ali kao da je hrvatska riječ što se u našoj praksi ne radi.

Ne znam je li u pitanju samo praksa ili postoje pravila, ali ovdje se odstupalo od onoga što je standard u tolikim knjigama i udžbenicima kod nas. Jeste li igdje vidjeli da Cezara netko zovne: "Julijuse?" Ili možda prvoga cara: "Oktavijanuse"? Čudno mi je pogotovo iz razloga što se toliko hvale angažmanom jezikoslovaca. Doduše, ti jezikoslovci možda nisu dodavali titlove ili sudjelovali u tome. Ako se netko bolje razumije u ove stvari, volio bih da objasni.
Merkat0890 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:13.