Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.07.2007., 18:13   #1
Izrada namještaja - savjeti

-Pozdrav-
Posedujem stari regal koji duze vremena nije bio u upotrebi . Sada se ukazala prilika i za njega medjutim od stajanja se malkice usmrdeo. Na donjim delovima smrdi dok je gore ok. Mene zanima da li neko zna kako bi se taj miris neutralisao nekim sredstvom , ili mozda neko drugo resenje ?
-Hvala-
 
Old 17.07.2007., 22:15   #2
ako je to smrad po vlagi onda najbolje zaboravi da si taj regal ikada imao/la
uglavno će ti sve stvari koje u njega metneš početi smrditi po vlagi.
a to je grozno. nakon nekog vremena se privikneš na taj smrad, ali ljudi koji dolaze k tebi ili ako je odjeća osjete ga i jako je neugodan. vjeruj, uselila sam u vlažnu staru kuću i namještaj skoro u potpunosti eliminirala. nešto, ali vrlo dugotrajno i ne uvijek uspješno je pranje i izlaganje sunce. samo što sa onom pljesni koja je otrov za dišne putove, može uzrokovati alerije i puno drugih, doslovno rečeno sranja. ja savjetujem da ga zaboraviš.
chateauxdeif is offline  
Old 18.07.2007., 00:00   #3
A možda bi bilo dobro da ga dobro pofugiraš?
__________________
Z
zoranp is offline  
Old 20.07.2007., 15:22   #4
Izrada namještaja

Po forumu sam pronašao stvarno zanimljivih postova oko izrade namještaja, no ipak imam par pitanjca. Što bi mi sve od alata trebalo. Za početak bi napravio ormarić za cipele (da ulovim kakvu takvu praksu) a onda bi se upustio i u malo zahtjevnije stvari kao pisaći stol za djecu sa ladicama. Volje imam, želje imam, samo mi fali iskustva i alata.

Ppozdrav,
prorex is offline  
Old 20.07.2007., 15:33   #5
Osnovni alat ti je:
Metar, kutnik, komplet stega raznih veličina, AKU bušilica, svrdla i bitovi, gumeni čekić, ubodna pila.

Za obradu masivnog drveta ti je koristan ručni cirkular, stolna glodalica, brusilica (vibrirajuča je za početnike najbolja) eventualno blanja.

Ako radiš iveralom, sve daj izrezati na mjeru tamo gdje i kupuješ iveral, a ako želiš kantirati sam, ukradi ženi peglu, ali bolje i to prepusti njima jer ABS ne možeš peglati.

Ako misliš raditi više stvari kupi si u Bauhausu jeftinu keksericu mašinu za izradu utora za spojeve, jer je cijena skoro ista kao i za poštenu šablonu za bušenje tipli.

Trebam li još nešto dodati?
__________________
Z
zoranp is offline  
Old 20.07.2007., 15:46   #6
Onda ću ovako, sve radit iz iverala, ABSat odmah kod rezanja i preskočit kupnju cirkulara iako sam je imao u planu kupit. Sumnjam da ću išta raditi iz punog drva. Samo mi još reci dal mi treba glodalica (ručna) ako bi trebao napraviti vrata pa za izbušit one krugove za pante? Pitam jer idem ovih dana u šoping pa da kupim sve odjednom (na revolving pa da to razbijem na otplatu).

E da, gledao sam ubodne pile i vidio da ima dve vrste pilica U i T sistem. Kako sam shvatio T je češći ili se varam. Svakako ću kupiti pilice za laminat i pilice za drvo samo da znam koju pilu ubost. Gledao sam prvo Einhell sa laserom 750W (al ak laser nije centriran ubijem nekog) sa U pilicama ili Skill sa T pilicama.
prorex is offline  
Old 20.07.2007., 15:55   #7
Quote:
prorex kaže: Pogledaj post
Onda ću ovako, sve radit iz iverala, ABSat odmah kod rezanja i preskočit kupnju cirkulara iako sam je imao u planu kupit. Sumnjam da ću išta raditi iz punog drva. Samo mi još reci dal mi treba glodalica (ručna) ako bi trebao napraviti vrata pa za izbušit one krugove za pante? Pitam jer idem ovih dana u šoping pa da kupim sve odjednom (na revolving pa da to razbijem na otplatu).

E da, gledao sam ubodne pile i vidio da ima dve vrste pilica U i T sistem. Kako sam shvatio T je češći ili se varam. Svakako ću kupiti pilice za laminat i pilice za drvo samo da znam koju pilu ubost. Gledao sam prvo Einhell sa laserom 750W (al ak laser nije centriran ubijem nekog) sa U pilicama ili Skill sa T pilicama.
Laser ne radi! Tako da što se lasera tiče ne moraš kupovati tu pilu. Inače, ja sam einhel ubodnu vozio tri puta na zamjenu jer nije radila, evo ova treča radi super. Skill je ok hobi alat, precizan i ergonomski. Brza izmjena pilica i otpuhivanje piljevine su joj prednost. Ja sam sa svojom zadovoljan, samo što sam je ubio s radnim pločama pa je sad malo rasklimana, ali još uvijek radi k'o zmaj.
__________________
Z
zoranp is offline  
Old 20.07.2007., 16:08   #8
OK, onda će biti Skill. Ja sam stvarno osjetljiv ako nešto kupim a to ne radi kako treba. Na to poludim, ne na trgovce već na proizvođaća (jadnog kineza koji radi za dolar po danu i fućka mu se jel laser radi il ne), pa onda i na sebe što sam to kupio i onda na ženu jer sam htio napraviti nešto što će nju usrećit i tako dalje. A kakve sam sreće baš bi mene dopala takva pila.

Skill ima 1 godinu jamstva, a Einhell?
prorex is offline  
Old 20.07.2007., 16:59   #9
prorex
budi pozdravljen i dobro došao u društvo samoukih i manje samoukih

što se skila ili einhela tiče, ja imam sljedeće iskustvo. kad se einhel u relativno kratkom vremenu pokvari, možeš ga zamijeniti. kad se skil pokvari moraš ga slati na servis (negdje u dalmaciji je, ne sjećam se točno gdje) i onda čekaš 43 dana da ti vrate alat. u međuvremenu ti jedino preostane kupiti drugi alat.
ovo pišem iz iskustva.
i mislim da ti je najbitnije, ako si se već odlučio sam raditi, a s obzirom na kvalitetu alata u našim trgovinama (čast rijetkim iznimkama) da već kreneš sa pretpostavkom da te ništa ne može i ne smije uzrujati ili oneraspoložiti.
nema smisla da nabrojim koje sve "strojčeke" imam u duplikatu.
chateauxdeif is offline  
Old 21.07.2007., 00:06   #10
Hvala na savjetu. Mislim da sam opet u dilemici što uzet, al na kraju će bit po onom marfijevom, kupit ću nešto što će mi se odmah pokvarit pa ću pod a) morat slat na servis i čekat, ili pod b) mogu dobit novi stroj al ga trenutno nemaju

Kakva su tvoja iskustva sa sistemom pilica za ubodnu pilu, jel bolji T ili U sistem pilica? i Koje pilice za laminat i ivericu da kupim i gdje?

Duplići alata će malo pričekat dok se ne spraksam dovoljno i da se 200% uvjerim da si i dalje želim stvari raditi sam. Do tada ću imati po jedan primjerak.
prorex is offline  
Old 21.07.2007., 00:29   #11
Definitivno, ako biraš pilu između dva navedena proizvođača "ubodi" Skil. Imam ju skoro tri godine i "gnječim" ju nemilosrdno. Radi ko nova. Einhell je isto prilično pouzdan stroj, međutim brzo se rasklima i postaje neprecizan. Servis za Skil je u Zagrebu na Novoj Branimirovoj (Bosch) i dobro su opskrbljeni rezervnim dijelovima. Imao sam kvar na vibro brusilici Skil i popravili su je za 15-ak minuta.
VivaPiva is offline  
Old 21.07.2007., 01:18   #12
Možeš uzeti u Bauhausu i Alpha tool. Za početnike idealan i nije skup.
Za iveral još nema pilice koja ne bi trgala. Uvijek s gornje strane strga foliju, iako možeš kupiti i pilice s obrnutim smjerom. Uzmi si T. Preporučam ti bosch progressor pilice, malo su skuplje ali dulje traju i imaju okomiti rez.
__________________
Z
zoranp is offline  
Old 21.07.2007., 01:23   #13
A ako hoćeš nabaviti odličan hobi stroj, kupi zeleni Bosch, pa više nemaš brige.
Skill je u sklopu Bosch koncerna ako ti to nešto znači i proizvodi se u Nizozemskoj.
Nešto poput Audi (plavi bosch), WW (zeleni bosch), Škoda (skill) ako bi povukli paralelu s auto industrijom. YUGO (einhel).
__________________
Z
zoranp is offline  
Old 21.07.2007., 09:14   #14
onda ću ovako, kupit ipak Škodu (Skill), pa ću polako evoluirati prema Porscheu Inače sam uvijek imao stav odmah kupiti najbolje i najskuplje, ali često mi se to nije baš isplatilo. Zato ovaj puta oprezno iako sam na granici da počnem sa Audijem
prorex is offline  
Old 21.07.2007., 09:18   #15
Quote:
zoranp kaže: Pogledaj post
Možeš uzeti u Bauhausu i Alpha tool. Za početnike idealan i nije skup.
Za iveral još nema pilice koja ne bi trgala. Uvijek s gornje strane strga foliju, iako možeš kupiti i pilice s obrnutim smjerom. Uzmi si T. Preporučam ti bosch progressor pilice, malo su skuplje ali dulje traju i imaju okomiti rez.
A čime bi onda popravio to što je strgano? Pretpostavljam ničim? Jel bi mogao rezati ne znam milimetar veći dasku pa ju pobrusit na pravu veličinu kako bi skinuo oštećenja? Ili možda rezat cirkularom? A najbolje je dati izrezati daske tam gdje ih kupujem i ne dirat ništa, samo rupe izbušit.
prorex is offline  
Old 21.07.2007., 13:39   #16
Quote:
prorex kaže: Pogledaj post
A čime bi onda popravio to što je strgano? Pretpostavljam ničim? Jel bi mogao rezati ne znam milimetar veći dasku pa ju pobrusit na pravu veličinu kako bi skinuo oštećenja? Ili možda rezat cirkularom? A najbolje je dati izrezati daske tam gdje ih kupujem i ne dirat ništa, samo rupe izbušit.
Cirkularom ćeš dobiti točniji rez ali će obradak takodjer s jedne strane biti scufan. Ako odrežeš s nadmjerom od 5 mm, uz pomoć ober frezera s kopirnim glodalom možeš lijepo obraditi rez, ali to je mnogo posla.

Najjednostavnije je dati sve izrezati na mjeru i samo sastavljaš doma.
I rupe za pante možeš dati da ti ih izbuše, pa imaš manje brige.

Škoda je za tvoju kućnu upotrebu najisplativija, a s obzirom na to da sigurno nećeš te strojeve exploatirati svaki dan 10 sati trajat će ti godinama.

Što se profesionalnih strojeva tiče, oni su konstruirani za dugotrajan rad i velika opterećenja, a razliku u upotrebi i funkcionalnosti ne primjećuju čak niti profesionalci koji ih koriste. Ali razliku u cijeni će osjetiti svaki amater.

Priušti si jedino kvalitetnija svrdla i nastavke za alate. Oštar i ispravan nastavak čuva stroj.
__________________
Z
zoranp is offline  
Old 21.07.2007., 15:11   #17
Quote:
zoranp kaže: Pogledaj post
Možeš uzeti u Bauhausu i Alpha tool. Za početnike idealan i nije skup.

Alpha tool je bauhausova robna marka koju proizvodi Einhell i ima 5 god. garanciju samo treba sačuvati račun (ja sam svoj naravno izgzbio) imam aku bušilicu njihovu (250 kn 2 baterije i brzi punjač te set bitova i borera koje sam odmah pobacao, a to preporučujem i ostalima jer su stvarno koma), malo nezgrapna za raditi malo se rasklimala, ali se zato dobro isplatila.
Imama Einhellovu keksaricu 440 kn, radi ko sat, ostalo uglavnom Boch.
Potrošni alar (npr. bitove, glodala, borere...) treba uzimati profi jer ostalo nemože izdržati ni manju kuhinju.
DjuroRadisha is offline  
Old 21.07.2007., 15:16   #18
Quote:
prorex kaže: Pogledaj post
A čime bi onda popravio to što je strgano? Pretpostavljam ničim? Jel bi mogao rezati ne znam milimetar veći dasku pa ju pobrusit na pravu veličinu kako bi skinuo oštećenja? .

Ako nešto trebaš srezati da bude ok, srežeš ubodnom 2-3 mm starije pa s ručnim glodalom poravnaš, glodalo voziš uz komad iverala koji postaviš da ti služi kao vodilica.
DjuroRadisha is offline  
Old 21.07.2007., 19:30   #19
prorex
moja informacija o slanju skila na servis izgleda da vrijedi samo u slučaju ako u mjestu gdje živiš nema servis. to sam smetnula s uma. tek sam pred 5,5 godina odselila iz zagreba, al eto zaboravim da se ipak u zagrebu neke stvari drugačije rješavaju.
iako dugo "hobbyram" drvo i njemu slične materijale, ipak ako želim veliku preciznost reza, dajem ga ispiliti u trgovini.
kod drveta određene "neravnine" mogu imati svog šarma i predmeti postaju upravo na taj način lijepi i unikatni, ali ako rabiš ivericu ili nešto njoj slično, neravnine su katastrofa. poslije se moraš namučiti do bola da to ispraviš.

vjeruj da me duplići alata ne vesele, osim što ispadnem sama sebi važna kad me netko pita da mu posudim npr. bušilicu, a ja onda onako važno pitam: hoćeš B&D, Skill, Einhel ili Makitu. više me nitko ne traži da mu posudim alat.
a kaj se Audija tiče i za njega ti garantiraju zamjensko vozilo u slučaju kvara toliko o kvaliteti?
chateauxdeif is offline  
Old 22.07.2007., 03:12   #20
Quote:
DjuroRadisha kaže: Pogledaj post

Alpha tool je bauhausova robna marka koju proizvodi Einhell i ima 5 god. garanciju samo treba sačuvati račun (ja sam svoj naravno izgzbio) imam aku bušilicu njihovu (250 kn 2 baterije i brzi punjač te set bitova i borera koje sam odmah pobacao, a to preporučujem i ostalima jer su stvarno koma), malo nezgrapna za raditi malo se rasklimala, ali se zato dobro isplatila.
Imama Einhellovu keksaricu 440 kn, radi ko sat, ostalo uglavnom Boch.
Potrošni alar (npr. bitove, glodala, borere...) treba uzimati profi jer ostalo nemože izdržati ni manju kuhinju.
Takvu Aku bušilicu sam uzeo danas, i uz nju Skil ubodnu pilu. Bitove ću uzeti u ponedjeljak, samo još nisam odlučio gdje i kakve. Možda savjet? Gledao sam ih i stvarno ima od 99 kuna komplet do XXXX kuna komplet.

E da, kod Aku bušilice me veseli kratak rok punjenja, svega 1h

Keksarica će još malo pričekat, kad vidim kako će mi ići sa tiplama (imam onaj alat za kopiranje rupa, onaj četvrtasti ručni, a imam i ćepiće sa šiljcima)

Kupio sam si i stege, dve veće i dve srednje.
prorex is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:21.