Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.08.2009., 20:21   #1
Fast food vs. junk food

Ne znam dal sam na pravom mjestu i dal se moje pitanje čini glupim, ali o njemu razmišljam neko vrijeme...
Dakle, opće je poznato da je fast food - nezdrava hrana iliti junk food, a pošto u tu hranu spadaju hamburgeri, hot dogs, ćevapi itd. koja je razlika kad taj hamburger kupiš na fast foodu ili kad domaš napraviš i za stolom fino jedeš kruh, pljeskavicu, salatu i sve ostalo šta ide uz to? ista stvar s ćevapima.
Za fast food stalno se priča da je nezdrav, a kad mama peče ćevape i pljeskavice - ne. Je li i to fast food ili? Zdravo ili nezdravo?
dosadna_baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 21:01   #2
Wikipedia kaže ovako:

"Fast food is the term given to food that can be prepared and served very quickly. While any meal with low preparation time can be considered to be fast food, typically the term refers to food sold in a restaurant or store with low quality preparation and served to the customer in a packaged form for take-out/take-away."

Po meni, zdravo je pojesti hamburger ili sl. nekoliko puta mjesečno... 2-3 puta.
Hurmashicaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 21:31   #3
da, a postoje i one gotove hrane tjestenine, chili piletine i sl. u posudama koje samo bacis u mikrovalnu na par minuta. ako gledas na trajanje pripreme i to je fast food.

cevapi, hamburgeri... sta, u principu imas to mljeveno meso koje bacis malo na neku mascobu, cas posla da se ispece i deri... fast food kliše
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 21:39   #4
Quote:
dosadna_baba kaže: Pogledaj post
Za fast food stalno se priča da je nezdrav, a kad mama peče ćevape i pljeskavice - ne. Je li i to fast food ili? Zdravo ili nezdravo?
Otkad se priča da su ćevapi i pljeskavice zdrave kad ti ih mama peče?

Prženo crveno meso je jednako nezdravo svugdje.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 21:48   #5
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Otkad se priča da su ćevapi i pljeskavice zdrave kad ti ih mama peče?

Prženo crveno meso je jednako nezdravo svugdje.
pa mene nitko neće uvjerit da je mcdonalds jednako štetan kao kebab ili ćevapi. a u svakom slučaju je zdravije ako pjeskavicu napraviš sam doma od domaćeg mesa na ulju kojeg si koristio samo jednom nego kada ti netko radi pljeskavicu od mesa upitne kvalitete na ulju na kojem se peče cijeli dan
marko86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 21:49   #6
a uz ćevape se još jede luk koji je jako zdrav
marko86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 21:51   #7
Quote:
marko86 kaže: Pogledaj post
pa mene nitko neće uvjerit da je mcdonalds jednako štetan kao kebab ili ćevapi. a u svakom slučaju je zdravije ako pjeskavicu napraviš sam doma od domaćeg mesa na ulju kojeg si koristio samo jednom nego kada ti netko radi pljeskavicu od mesa upitne kvalitete na ulju na kojem se peče cijeli dan
McDonalds jest otprilike jednako štetan kao ćevapi, vjerovao ti u to ili ne.

A naravno da će biti bolje ako napraviš pljeskavice od mesa odraslog u Disneylandu i isprženog u laboratorijskim uvjetima, nego ono iz fast fooda. BTW, pljeskavice se obično ne prže na ulju.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 21:53   #8
nisu pljeskavice samo od crvenog mesa
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 21:56   #9
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
nisu pljeskavice samo od crvenog mesa
Nego? Od soje?
Nex is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 22:16   #10
zar nije naziv pljeskavice zbog njezina oblika? sto ce se samljeti za nju, nama je na izbor...
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 23:01   #11
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
zar nije naziv pljeskavice zbog njezina oblika? sto ce se samljeti za nju, nama je na izbor...
Ne bih rekao. Tako i vegani imaju 'krvavice' od soje, s klorofilom umjesto eritrocita

Još nisam vidio recept za pljeskavicu s bijelim mesom.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 23:04   #12
pa kad nemas kulinarskih aspiracija
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2009., 04:09   #13
Selim na Gastronomiju.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2009., 14:00   #14
Quote:
marko86 kaže: Pogledaj post
pa mene nitko neće uvjerit da je mcdonalds jednako štetan kao kebab ili ćevapi. a u svakom slučaju je zdravije ako pjeskavicu napraviš sam doma od domaćeg mesa na ulju kojeg si koristio samo jednom nego kada ti netko radi pljeskavicu od mesa upitne kvalitete na ulju na kojem se peče cijeli dan
je, zdravije je i znaš što si unutra stavio ali opet je to fast food - baš kako je netko gore rekao - zbog brzog načina pripreme sastojaka...

no problem je i kad odeš na slow food u neki restoran pa ti neku hranu pripremi na način na koji ju ti doma ne bi pripremio
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2009., 14:11   #15
mislim da je neko pobrka pojmove fast food i junk food. fast food je i manistra sa salsom koju napravis u 20 minuta, isto ka i hot dog ili hamburger.
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2009., 21:36   #16
čevapi nemogu nikako biti štetniji od primjerice Mcdonaldsa pogotovo zato jer su u Mcu nadodani aditivi i kojekakve gluposti od kojih si nakon pola sata opet gladan. stoga. Mc je kategorija za sebe
__________________
Athletes Row, Everyone Else Just Plays Games
Balkanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2009., 22:00   #17
Quote:
Balkanka kaže: Pogledaj post
čevapi nemogu nikako biti štetniji od primjerice Mcdonaldsa pogotovo zato jer su u Mcu nadodani aditivi i kojekakve gluposti od kojih si nakon pola sata opet gladan. stoga. Mc je kategorija za sebe
Da, a to je istina jer je to lupio netko s foruma.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 11:40   #18
Quote:
dosadna_baba kaže: Pogledaj post
Ne znam dal sam na pravom mjestu i dal se moje pitanje čini glupim, ali o njemu razmišljam neko vrijeme...
Dakle, opće je poznato da je fast food - nezdrava hrana iliti junk food, a pošto u tu hranu spadaju hamburgeri, hot dogs, ćevapi itd. koja je razlika kad taj hamburger kupiš na fast foodu ili kad domaš napraviš i za stolom fino jedeš kruh, pljeskavicu, salatu i sve ostalo šta ide uz to? ista stvar s ćevapima.
Za fast food stalno se priča da je nezdrav, a kad mama peče ćevape i pljeskavice - ne. Je li i to fast food ili? Zdravo ili nezdravo?
I dalje je fast food - jer je brzo spremljeno. Fast food je zbog tih silnih mekdrekova dobio negativnu konotaciju. Ja jako volim fast food . Koji?
Domacu pizzu gdje sam tijesto prije pripremila i izvadim ga iz zamrzivaca i poslazem sastojke i bacim u pecnicu. Domaci hamburger (zato sto koristim prvoklasno meso, a ne onaj okus po gumi u mc donaldsu) zato sto koristim finije pecivo, a ne one bezzivotne spuzve, zato sto stavim domacu salsu.
Volim i zapecene sendvice, a isto su fast food. Volim i pastu sa tunom, a fast food gotov za 10 minuta.
Fast food nije automatski nezdrav, ali je ono sto vecina smatram fast food-om.

Quote:
mislim da je neko pobrka pojmove fast food i junk food. fast food je i manistra sa salsom koju napravis u 20 minuta
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 02:46   #19
koja je razlika između hamburgera i pljeskavice?
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 13:18   #20
pa valjda u zacinima?
pljeska je fina.
lilly53 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:17.