Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2008., 02:09   #3401
Quote:
CroatiaChic kaže: Pogledaj post
Dakle, sada, na nivou kada sam naucila dobre i lose strane kulture koju ja prihvacam, ucim o drugima (Islam me eto najvise zaintrigirao). I tek kada znam ostalo, mogu sa sigurnoscu reci da postujem i zivim svoju religiju; ne jer mi je nametnuto, vec zato sto vjerujem i zelim. Dakle, ja sam svoga Boga propitkivala, mada nikad nisam izgubila vjeru i nakon toga jos cvrsce vjerujem u Njega.
Lijepo rečeno. I neka zauvijek ostane tako. Budi strpljiva i ustrajna u vjeri... i u sreći, ali i u nelagodnosti. Ako nastupe lomovi, u Njemu potraži oslonac. Pozdrav
Shady is offline  
Old 03.11.2008., 02:23   #3402
evo mala nadopuna na shady-ev post

pohvalno je posjecivati grob, prenosi se da je Poslanik a.s rekao: da umrla osoba osjeti nase prisustvo i da se raduje uvijek kada ga posjetimo, te se i pri dolasku na mezar naziva selam.

Takodjer se prenosi da je Poslanik a.s jedne prilike nailazeci karaj mezara posadio jednu grančicuna njeg, rekavsi da, sve dok ima soka u njoj, ona slavi Gospodara, a time se prasta ukupanoj osobi, pa je pohvalno posaditi neku biljku (šimšir npr.), dok plasticno cvijece i sl. ne dolazi u obrzir.
__________________
ennebiyyu ke-l-´arus, zikruhu yuhyi-nnufus.
semek is offline  
Old 03.11.2008., 03:17   #3403
Da, Semek, svakako da je ljepše zasaditi život.
Čitajući tvoj upis, sjetih se hadisa prema kojemu je Muhammed s.a. rekao:
"Ako u ruci držite sadnicu (koju ste upravo namjeravali posaditi),
pa vidite da su se nebesa počela cijepati (tj. da nastupa smak svijeta)
- požurite da ju zasadite, neka barem malo živi"
Što se tiče posjeta mezarjima (groblju), dobro si rekao. Lijepo je nazvati im selam ("Es-selamu alejkum, ja ehlil kubur!") a onda i izgovoriti odzdrav ("Ve alejkumus-selam, min ehlil kubur!").
Shady is offline  
Old 03.11.2008., 12:27   #3404
Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
sud.
Prije svega da u odredjenom trenutku napusti uobičajeni razumski način ubjedjivanja i iskoristi pragmatični shorcut po principu manjeg zla.
U kojim slučajevima je manje zlo udariti ženu nego ne udariti ženu?Kada to muškarac može primijeniti?
Quote:
Also, kada stvari izmaknu kontroli i nema se vremena jer će netko skočiti kroz prozor (u prenesenom smislu) babo može (i dužan je) prema Islamskom vjerozakonu upotrijebiti silu i to kao precizno limitirano interveniranje prema osobama koje su na trenutak izgubile orjentaciju, obavezno sa emocijama koje normalan čovjek ima zalijepi pljusku svome djetetu ili nekom koga jako jako voli.
Kao prvo, kada muž ženi bude mijenjao pelene i hranio na flašicu, onda je može tretirati kao i dijete i staviti u isti rang sa djetetom!
Kao drugo,ovdje je već bila rasprava o udaranju žene i šarmantni je to lijepo objasnio.Muž ne može ženu udariti u afektu, u naletu emocija.Postoji postupak.Lijepo piše u Časnom Kur'anu.Najprije se žena nasavjetuje, zatim se od nje rastavi u postelji, znači, ostavi se da prenoći, da se strasti stišaju.Ako ništa ne pomogne, posljednja opcija je udariti ženu, i to ne prejako( a u afektu se teško može suzdrzati da se žena prejako ne udari), ne smije se udarati po licu, niti ostaviti modrice.Znači, nema udarca u naletu emocija!

Allahov Poslanik s.a.v.s. je rekao:"Ne mogu podnijeti da gledam temperamentnog muškarca koji udara svoju ženu u navali najmanjeg bijesa."(Ibn-Sa'd)

"Kako neko može udarati svoju ženu kao što udara kamilu, a onda očekivati da je zagrli uveče."(El-Buhari, Muslim)


U jednom hadisu je u potpunosti zabranio udaranje zene:
"Ne udarajte Božije sluškinje."(El-Hakim, En.Nesai,Ibn-Madže)

Prenosi se od Sulejmana b.Amra el-Ahvesa, a on od svog oca da je čuo Allahovog Poslanika s.a.v.s. kada je na oprosnom hadždžu rekao:
"I lijepo sa ženama postupajte, jer su one zatočenice kod vas.Ništa drugo vi od njih nemate(a negdje piše:ništa kod njih ne posjedujete), izuzev ako očit razvrat počine.Pa ako to urade,onda ih napustite u postelji i udarite ih da ih ne ozlijedite.(Ibn Madže, Ebu Davud)
...a ako to urade, onda ih bez sile i žestine udarite(Muslim)
Dakle, samo u slučaju ako počine očit razvrat!Neki veliki grijeh. I to udariti bez žestine, a prije toga, naravno ide rastavljanje u postelji!
Quote:
Islam dakle ne brani mužu da "pljusne" bilo kojeg člana obitelji sa kojom zadužen, PA NI ŽENU ma što ti ili alem ili bilo tko ovde pisali.
Zabranjeno je udaranje žene po licu!
Hakim b. Mu'avija prenosi od svog oca da je neki čovjek upitao Poslanika s.a.v.s. kakva prava žena ima kod muža.Poslanik s.a.v.s. reče:"da je hrani kao i sebe, da je oblači kao što se i on oblači, da je ne udara po licu, da joj ružan govor ne upućuje, niti da je izbjegava, osim u kući.(Ebu Davud,En-Nesai - hadis je sahih).

Pošto vidim da ti je sasvim opravdano da muž šamarima dokazuje ženi ko je glavni i ko se mora slušati( što nema nikakve osnove u islamu) reci ti meni kako to izgleda kada jedan normalan čovjek, zaštitnik svoje porodice, šamara ženu koju jako jako voli?
ovako?
ovako?
ovako?
ovako?

Kakva hrabrost, kakvo junaštvo jednog zaštitnika porodice!Hee, nije šala savladati ženu!Važno je ne ostaviti spoljašnje tragove, a kakvi će trajni tragovi ostati na ženinoj duši, to nije bitno.Bitno je da on dokaže ko je glavni, pa makar i šamarima.Šta li su ove voljene žene zgriješile? Presolile ručak?Izašle iz kuće a nisu pitale muža-zaštitnika?


Da li poslije svega ovoga što si napisao, a na šta nemam živaca na sve odgovarati,imaš obraza jednom Kobiju reći da je vehabija?Da se prisjetimo, ovome Kobiju:
Quote:
KObi kaže: Pogledaj post
udaranje žena je osjećaj nemoci i kukavičluka.
FMN, sudeći po tvojim upisima, u tebi čuči vehabija veći od svih vehabija!

Zadnje uređivanje Alem_ : 03.11.2008. at 12:41.
Alem_ is offline  
Old 03.11.2008., 12:56   #3405
Quote:
insaninside kaže: Pogledaj post
Quote:
asad kaže: Pogledaj post
Kod muskarca je inace manji dio stidan jer muskarac je u svojoj osnovi ionako ruzan i nije bas toliko privlacan kao zena.
proizvoljno pišeš i onda napišeš i gluposti npr. ova rečenica bi bila prijatnija da i rekao: "muškarci su lijepi a žene su privlačne" .... jer ovom logikom da se ružno otkriva ispada da su lica ružna za razliku od tijela. Jel da da je glupo, i prije bi bilo obratno a to je da se ružno pokriva! pa jel eto, de razmisli, prije bi bilo da se i pokriva radi nesavršenih kojima je "ružno" privlačno... Mislim baš glupasto "muškarac je u svojoj osnovi ružan ". a u stvari nebitno
Pa nije baš nebitno. Pomalo jeste glupo, ali teže je što nije istinito.
Muškarci su ženama privlačni isto kao i žene njima. To je Bog tako napravio.
btw, interesantno je kad se ljepota brani ružnoćom?
Shady is offline  
Old 03.11.2008., 13:26   #3406
Alem_xcs - kada bi barem imao više istomišljenika!
svaka čast na objašnjenju odnosa između spolova i muža-žene, a sve potkrijepljeno dokazima iz iste knjige na koju se svi pozivaju!
__________________
Ultimately we know deeply that the other side of every fear is a freedom
LuckyBamboo is offline  
Old 03.11.2008., 15:59   #3407
Quote:
Alem_xcs kaže: Pogledaj post
U kojim slučajevima je manje zlo udariti ženu nego ne udariti ženu?Kada to muškarac može primijeniti?

Kakva hrabrost, kakvo junaštvo jednog zaštitnika porodice!Hee, nije šala savladati ženu!Važno je ne ostaviti spoljašnje tragove, a kakvi će trajni tragovi ostati na ženinoj duši, to nije bitno.Bitno je da on dokaže ko je glavni, pa makar i šamarima.Šta li su ove voljene žene zgriješile? Presolile ručak?Izašle iz kuće a nisu pitale muža-zaštitnika?

Da li poslije svega ovoga što si napisao, a na šta nemam živaca na sve odgovarati,imaš obraza jednom Kobiju reći da je vehabija?

FMN, sudeći po tvojim upisima, u tebi čuči vehabija veći od svih vehabija!
Eh Amela...čitam tvoj komentar na moj lijepi i nadahnuti upis...

Ali fakt je da pljuska, dušo, ne mora biti po glavi, može i po guzici. Za one kojim sporo iz guzice stiže u glavu.

Pošto si mi stručno alimski argumentirala da nemoj po glavi, sad još samo da mi argumentiraš i ovo drugo, pa da me totalno poraziš u ovoj teološkoj raspravi. Šadi će sigurno biti zadovoljan s tobom.

A što se Kobija tiče, ne brini. Nas dva ipak imamo neku tajnu vezu, pa samo za mog Kobića (kao utjehu dakle) parafraziram hadis koji kaže da kad god žena uznemiri svoga muza, njegova hurija na onom svijetu uzvikne: "Ne uznemiravaj ga, jer je on kod tebe samo privremeno". A ti i Šadi tamo ipak ne možete ništa.
forget-me-not is offline  
Old 03.11.2008., 16:05   #3408
Quote:
LuckyBamboo kaže: Pogledaj post
Alem_xcs - kada bi barem imao više istomišljenika!
svaka čast na objašnjenju odnosa između spolova i muža-žene, a sve potkrijepljeno dokazima iz iste knjige na koju se svi pozivaju!
Štovana, sasvim je moguće da sam preletio u mojim tumačenjima. Ne uzimajte dakle moje odgovore zaozbiljno, sasvim sam siguran da će vam pomenuta Alem dati bolji odgovor na vaša pitanja.
forget-me-not is offline  
Old 03.11.2008., 16:16   #3409
@Alem_xcs

potrudih se i potroših svoje vrijeme da Luckybamoo odgovorim na OVO. Eto napisah što sam napisao, a ti si me lijepo i argumentirano korigirala.

Obzirom da kažeš da sam nekorektan odgovor (a ovo je tema predvidjena da na njoj nemuslimani dobivaju odgovore na pitanja o Islamu) red bi bio da sada ti odgovoriš na pomenuti upis. Ako to ne učiniš, ova tema gubi svoj smisao.
forget-me-not is offline  
Old 03.11.2008., 16:29   #3410
Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
sad još samo da mi argumentiraš i ovo drugo, pa da me totalno poraziš u ovoj teološkoj raspravi. Šadi će sigurno biti zadovoljan s tobom.
FMN, Nije cilj, i ne bi trebao biti, da vjernici poražavaju jedni druge u dijalogu. Ako je to meni i li Alemi bio cilj, onda smo mi oholi. U ovoj temi muslimani i muslimanke objašnjavaju svoju vjeru drugima, kada ih pitaju. Alem je brinula (kao uostalom i ja) da iz nekih tvojih odgovora (možda jer nisi bio eksplicitan) netko može zaključiti da je islam nekakva vjera nasilja, koja jačem spolu daje legitimitet da bije slabiji spol, bez zakonske odgovornosti. Zato se ona potrudila da odgovori da islam nije takav. Kao što i ti znaš da nije. Ona je npr. jako dobro objasnila da taj koncept 'gazdinstva' možda može važiti još u nekim zabitima Azije i Afrike, ali u suvremenim društvima je on krajnje neprihvatljiv i odavno odbačen! I to jeste istina, prema kojoj se ni jedan musliman ne bi trebao odnositi sa ignoriranjem. Pošto je bilo riječi o usporedjivanju žene i djeteta, samo da kažem da je u suvremenim društvima čak i nasilje nad djecom isto tako neprihvatljivo. Muhammed s.a. kaže: "Nije od nas onaj tko nema strpljenja sa starijima, i tko se ne zna smilovati djeci".

Da si ti rekao da muškarac može primjeniti silu u slučaju kada neposlušna žena ugrožava dostojanstvo muža... i da si tomu u prilog naveo neki konkretan primjer, vjerujem da bismo se svi bolje razumjeli. Na primjer: ako žena ide od kuće bez kontrole, želi se susretati se sa ljubavnicima, vraćati se kasno noću itd... i kad je muž pita gdje je bila, ona odgovori "to je moja stvar i tebe se ne tiče..." - i tomu slično. No danas je čak i u takvom slučaju tuča kontraproduktivna... ja vjerujem da ne može donijeti nikakav boljitak. selam
Shady is offline  
Old 03.11.2008., 16:40   #3411
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
FMN, Nije cilj, i ne bi trebao biti, da vjernici poražavaju jedni druge u dijalogu. Ako je to meni i li Alemi bio cilj, onda smo mi oholi. U ovoj temi muslimani i muslimanke objašnjavaju svoju vjeru drugima, kada ih pitaju. Alem je brinula (kao uostalom i ja) da iz nekih tvojih odgovora (možda jer nisi bio eksplicitan) netko može zaključiti da je islam nekakva vjera nasilja, koja jačem spolu daje legitimitet da bije slabiji spol, bez zakonske odgovornosti. Zato se ona potrudila da odgovori da islam nije takav. Kao što i ti znaš da nije. Ona je npr. jako dobro objasnila da taj koncept 'gazdinstva' možda može važiti još u nekim zabitima Azije i Afrike, ali u suvremenim društvima je on krajnje neprihvatljiv i odavno odbačen! I to jeste istina, prema kojoj se ni jedan musliman ne bi trebao odnositi sa ignoriranjem. Pošto je bilo riječi o usporedjivanju žene i djeteta, samo da kažem da je u suvremenim društvima čak i nasilje nad djecom isto tako neprihvatljivo. Muhammed s.a. kaže: "Nije od nas onaj tko nema strpljenja sa starijima, i tko se ne zna smilovati djeci".
Nisi me razumio. Ne radi se oko toga tko je u pravu, ti, amela ili ja. Nebitno.

Radi se oko ove sticky teme, na kojoj smo rekli da nema rasprava i trolanja. Ovdje nemuslimani pitaju o Islamu i mi odgovorima treba da ga predstavimo. To nam je obaveza.

Ako ja nisam dao korektan odgovor (što je sasvim moguće) neka da netko drugi. ALI NEKA DA.
forget-me-not is offline  
Old 03.11.2008., 16:45   #3412
Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
Eh Amela
Alem
Quote:
...čitam tvoj komentar na moj lijepi i nadahnuti upis...

Quote:
Ali fakt je da pljuska, dušo, ne mora biti po glavi, može i po guzici.
Misliš, ono, staviš ženu preko koljena i pljus pljus po guzici?!
Quote:
Za one kojim sporo iz guzice stiže u glavu.
zaboravio si dodati ako ti takvi počine očit razvrat, tj veliki grijeh, a ne zbog nekih sitnica što nisu postupile po ćejfu muškarca!
Quote:
Pošto si mi stručno alimski argumentirala da nemoj po glavi, sad još samo da mi argumentiraš i ovo drugo, pa da me totalno poraziš u ovoj teološkoj raspravi. Šadi će sigurno biti zadovoljan s tobom.
nemam te ja šta poražavati. Takvi stavovi su već poraženi.Evo čitaj dušo,pažljivo i polako:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=1...2&postcount=48
https://www.forum.hr/showpost.php?p=1...2&postcount=49
https://www.forum.hr/showpost.php?p=1...8&postcount=50
Ovdje lijepo piše da je propis u Kur'anu formulisan tako da i ne ostavlja prostora za nasilje, s obzirom na to da se žena ne smije udarati u afektu, nego se prvo nasavjetovati, pa ostaviti da prenoći.Dakle, da se stišaju strasti, da oboje supružnika imaju dovoljno vremena da se smire i razmisle da li griješe.Dakle, nema udaranja u afektu.A poznato je da muž ima obično želju udariti ženu u afektu, kad mu naiđe žuta minuta.Eh, upravo tad je ne može udariti!A kad prođe žuta minuta, tj. huja, on više i nema želju da je udari!Vidiš Božije Mudrosti,kako je to šarmantni lijepo objasnio!
Quote:
A što se Kobija tiče, ne brini. Nas dva ipak imamo neku tajnu vezu, pa samo za mog Kobića (kao utjehu dakle) parafraziram hadis koji kaže da kad god žena uznemiri svoga muza, njegova hurija na onom svijetu uzvikne: "Ne uznemiravaj ga, jer je on kod tebe samo privremeno". A ti i Šadi tamo ipak ne možete ništa.
Eh, al' zato mogu ovdje mnogo toga!
Alem_ is offline  
Old 03.11.2008., 16:49   #3413
Opet o istihari

@Shadi

citat Kao što je i FMN objasnio, istihara-molitva nam treba kada nismo sigurni u šerijatsku osnovanost nečega što želimo učiniti. Onda klanjamo istihara-molitvu da nam se ukaže pravo rješenje (tj. da učinimo ono čime je Allah zadovoljan).....

Ne bih puno diskusije o istihari, ali koliko je meni poznato, stvar se sire uzima.

Npr. imam izbor izmedju dvije ili vise stvari koje su sve dozvoljene, nema serijatske prepreke. Npr. imam ponudu za dva posla istovremeno i ne znam za koji da se opredjelim. Koji je za mene bolji. Onda klanjam istiharu i prepustim odluku dragom Allahu dz.s.

Kako cu znati, sta je On odlucio, vjerovatno se pitate?
Tako sto cu nakon sto sam klanjala istiharu, postupati onako kako mislim da je najbolje. A Allah ce dati ako nisam u pravu neku prepreku.

Selam
Zehra is offline  
Old 03.11.2008., 16:52   #3414
Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
@Alem_xcs

potrudih se i potroših svoje vrijeme da Luckybamoo odgovorim na OVO. Eto napisah što sam napisao, a ti si me lijepo i argumentirano korigirala.

Obzirom da kažeš da sam nekorektan odgovor (a ovo je tema predvidjena da na njoj nemuslimani dobivaju odgovore na pitanja o Islamu) red bi bio da sada ti odgovoriš na pomenuti upis. Ako to ne učiniš, ova tema gubi svoj smisao.
Slušaj FMN, ja nisam korigovala tvoj post kojim si ti odgovorio njoj, nego Shadiju, to je sasvim drugo pitanje i drugi post.Uostalom, ja sam otišla sa foruma!
Alem_ is offline  
Old 03.11.2008., 17:04   #3415
Quote:
Zehra kaže: Pogledaj post
@Shadi

citat Kao što je i FMN objasnio, istihara-molitva nam treba kada nismo sigurni u šerijatsku osnovanost nečega što želimo učiniti. Onda klanjamo istihara-molitvu da nam se ukaže pravo rješenje (tj. da učinimo ono čime je Allah zadovoljan).....

Ne bih puno diskusije o istihari, ali koliko je meni poznato, stvar se sire uzima.

Npr. imam izbor izmedju dvije ili vise stvari koje su sve dozvoljene, nema serijatske prepreke. Npr. imam ponudu za dva posla istovremeno i ne znam za koji da se opredjelim. Koji je za mene bolji. Onda klanjam istiharu i prepustim odluku dragom Allahu dz.s.

Kako cu znati, sta je On odlucio, vjerovatno se pitate?
Tako sto cu nakon sto sam klanjala istiharu, postupati onako kako mislim da je najbolje. A Allah ce dati ako nisam u pravu neku prepreku.

Selam
Mala napomena. Ne bih se uključivao u raspravu oko istihare, ali nisam objasnio kako je Šadi parafrazirao. Vrlo sam kratko komentirao, možda i neprecizno, pa možda me nije razumio.

Istihara se ne može klanjati za stvari koje su po šerijatu jasne. Npr. da sad klanjam istiharu trebam li sutra klanjat akšam. Ili hoću li dati sedaku ili neću.

Isto tako ne može se klanjati za stvari koje su šerijatska dilema, ako postoji za to odgovor pravnika. Jer u šerijatu san nije dokaz, san je uopće dokaz samo za mutesavvufine.

Inače, salatu-istihare je namaz koji se klanja kad se štogod zamisli učiniti (unutar halala) pa se lako ne može odlučiti da li da se to učini. Dakle DA ii NE. Ona ne nudi nikakav drugi odgovor, samo to. Tko može klanjati istiharu i kako će je protumačiti je opet drugo (jako komplicirano) pitanje.

Zadnje uređivanje forget-me-not : 03.11.2008. at 17:11.
forget-me-not is offline  
Old 03.11.2008., 17:15   #3416
Quote:
Alem_xcs kaže: Pogledaj post
U kojim slučajevima je manje zlo udariti ženu nego ne udariti ženu?Kada to muškarac može primijeniti?

Kao prvo, kada muž ženi bude mijenjao pelene i hranio na flašicu, onda je može tretirati kao i dijete i staviti u isti rang sa djetetom!
Kao drugo,ovdje je već bila rasprava o udaranju žene i šarmantni je to lijepo objasnio.Muž ne može ženu udariti u afektu, u naletu emocija.Postoji postupak.Lijepo piše u Časnom Kur'anu.Najprije se žena nasavjetuje, zatim se od nje rastavi u postelji, znači, ostavi se da prenoći, da se strasti stišaju.Ako ništa ne pomogne, posljednja opcija je udariti ženu, i to ne prejako( a u afektu se teško može suzdrzati da se žena prejako ne udari), ne smije se udarati po licu, niti ostaviti modrice.Znači, nema udarca u naletu emocija!

Allahov Poslanik s.a.v.s. je rekao:"Ne mogu podnijeti da gledam temperamentnog muškarca koji udara svoju ženu u navali najmanjeg bijesa."(Ibn-Sa'd)

"Kako neko može udarati svoju ženu kao što udara kamilu, a onda očekivati da je zagrli uveče."(El-Buhari, Muslim)


U jednom hadisu je u potpunosti zabranio udaranje zene:
"Ne udarajte Božije sluškinje."(El-Hakim, En.Nesai,Ibn-Madže)

Prenosi se od Sulejmana b.Amra el-Ahvesa, a on od svog oca da je čuo Allahovog Poslanika s.a.v.s. kada je na oprosnom hadždžu rekao:
"I lijepo sa ženama postupajte, jer su one zatočenice kod vas.Ništa drugo vi od njih nemate(a negdje piše:ništa kod njih ne posjedujete), izuzev ako očit razvrat počine.Pa ako to urade,onda ih napustite u postelji i udarite ih da ih ne ozlijedite.(Ibn Madže, Ebu Davud)
...a ako to urade, onda ih bez sile i žestine udarite(Muslim)
Dakle, samo u slučaju ako počine očit razvrat!Neki veliki grijeh. I to udariti bez žestine, a prije toga, naravno ide rastavljanje u postelji!

Zabranjeno je udaranje žene po licu!
Hakim b. Mu'avija prenosi od svog oca da je neki čovjek upitao Poslanika s.a.v.s. kakva prava žena ima kod muža.Poslanik s.a.v.s. reče:"da je hrani kao i sebe, da je oblači kao što se i on oblači, da je ne udara po licu, da joj ružan govor ne upućuje, niti da je izbjegava, osim u kući.(Ebu Davud,En-Nesai - hadis je sahih).

Pošto vidim da ti je sasvim opravdano da muž šamarima dokazuje ženi ko je glavni i ko se mora slušati( što nema nikakve osnove u islamu) reci ti meni kako to izgleda kada jedan normalan čovjek, zaštitnik svoje porodice, šamara ženu koju jako jako voli?
ovako?
ovako?
ovako?
ovako?

Kakva hrabrost, kakvo junaštvo jednog zaštitnika porodice!Hee, nije šala savladati ženu!Važno je ne ostaviti spoljašnje tragove, a kakvi će trajni tragovi ostati na ženinoj duši, to nije bitno.Bitno je da on dokaže ko je glavni, pa makar i šamarima.Šta li su ove voljene žene zgriješile? Presolile ručak?Izašle iz kuće a nisu pitale muža-zaštitnika?


Da li poslije svega ovoga što si napisao, a na šta nemam živaca na sve odgovarati,imaš obraza jednom Kobiju reći da je vehabija?Da se prisjetimo, ovome Kobiju:

FMN, sudeći po tvojim upisima, u tebi čuči vehabija veći od svih vehabija!
Hm. Ma ja bi njoj zvizno jednu hanefijsku pa...
Derviš is offline  
Old 03.11.2008., 17:21   #3417
Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
Štovana, sasvim je moguće da sam preletio u mojim tumačenjima. Ne uzimajte dakle moje odgovore zaozbiljno, sasvim sam siguran da će vam pomenuta Alem dati bolji odgovor na vaša pitanja.
uzimam sve odgovore u obzir (koliko ozbiljno nije uopće objektivno važno) pa tako i vaše, FMN. a to da Alem i Shady daju bolje odgovore na moja pitanja je istina jer mi se sviđa njihovo razmišljanje o istim tim pitanjima na koje vi dajete doslovne odgovore...jer tako je rečeno ili jer je tako zapisano. božja (Allaha, Boga, Bude...) riječ je podložna tumačenjima, a ne doslovnom shvaćanju i zato je važno kako se tumači. Alem je tumači tako da po njoj je islam vjera nenasilja u svim oblicima i prema svima, kao što svaka vjera i je u svojoj biti. kad bi više ljudi je tumačilo na taj način, puno bi pomoglo skidanju stigme nasilja i fanatizma sa islama.
__________________
Ultimately we know deeply that the other side of every fear is a freedom
LuckyBamboo is offline  
Old 03.11.2008., 17:32   #3418
Quote:
CroatiaChic kaže: Pogledaj post
Aslama! (nadam se da sam dobro napisala)...
...

A ja i ona Belgijanka iz Leiga? Pa...ona sada valjda spava mirnim snom u stanu koju joj je minimalno drzava dala, dok ja debatiram o vjeri sa nepoznatim ljudima...a sutra moram na posao...cijeli dan....da o materijalnome ne moram razmisljati kada sam slobodna vec da imam dovoljno prostora u glavi za siriti svoje vidike
Kako nepoznatima? Pa ja sam poznat na dugo i naširoko.

P.S. nemam sad vremena, odgovorim ti kasnije na tvoj divan post
Derviš is offline  
Old 03.11.2008., 17:32   #3419
Quote:
LuckyBamboo kaže: Pogledaj post
uzimam sve odgovore u obzir (koliko ozbiljno nije uopće objektivno važno) pa tako i vaše, FMN. a to da Alem i Shady daju bolje odgovore na moja pitanja je istina jer mi se sviđa njihovo razmišljanje o istim tim pitanjima na koje vi dajete doslovne odgovore...jer tako je rečeno ili jer je tako zapisano. božja (Allaha, Boga, Bude...) riječ je podložna tumačenjima, a ne doslovnom shvaćanju i zato je važno kako se tumači. Alem je tumači tako da po njoj je islam vjera nenasilja u svim oblicima i prema svima, kao što svaka vjera i je u svojoj biti. kad bi više ljudi je tumačilo na taj način, puno bi pomoglo skidanju stigme nasilja i fanatizma sa islama.
Iskreno, kad pišem o Islamu uistinu pišem ono što mislim da Islam jeste. Pri tome ne brinem previše o nasilju ili fanatizmu...uostalom to su pojmovi koji se uvijek različito definiraju. Da li postoji neka sigma na Islamu, ne znam. Ali znam da Islam ne poznaje instituiju koncila i sumnjam da će bilo što značajno mijenjati, čak i da većina to odluči.
forget-me-not is offline  
Old 03.11.2008., 17:34   #3420
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Hm. Ma ja bi njoj zvizno jednu hanefijsku pa...
A kako misliš da izgleda ta henefijska?Pazi šta'š mi reći!

Eno, fmn,jesi fino pročit'o to što je šarmantni objasnio?
Alem_ is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:06.