Svijet Zbivanja u svijetu |
|
|
03.01.2009., 22:19
|
#1
|
Registrirani korisnik
Registracija: Feb 2007.
Postova: 4,453
|
Ukrajina - ključna zemlja svjetskog poretka
Naslov ove teme može izgledati tendenciozan ili prenapuhan, no to nipošto nije budući da ću u nastavku iznijeti činjenice koja ukazuju na to da je upravo Ukrajina zemlja posredstvom koje će Sjedinjene Američke Države u vrlo skorom razdoblju uznastojati na potpunom slabljenju Ruske Federacije i konačnom ostvarenju strategije SAD-a kao jedine i neprijeporno dominantne sile 21. stoljeća.
Za početak iznimno je važno napomenuti kako SAD nastoje više nego ikada ne samo zadržati već i ojačati svoju poziciju kao jedine sile u svijetu, a ključnu ideju za takvo što predstavljaju tzv. neokonzervativci u čijim se samim korijenima nalaze ključne figure tzv. evangelikalnog pokreta. Ovdje ću samo napomenuti kako evangelikalni pokret koji je nastao u krilu modernog protestantizma ne treba miješati sa standardnim protestantskim evangelističkim denominacijama kao što su to brojne luteranske evangelističke crkve kojoj pripadaju brojni narodi ili dijelovi istih u Europi (praktično svi Skandinavci, većina Nijemaca, solidni postoci Nizozemaca, Švicaraca, Mađara, a male se autohtone enklave nalaze i u Sloveniji i Hrvatskoj), ali i SAD-u i Kanadi.
Evangelikalni pokret nije nužno vezan uz konkretnu crkvu ili denominaciju, iako u pojedinim crkvama poput baptističkih, metodističkih, pentekostalnih i sličnih ima najviše pobornika, već se radi o pokretu koji traje kroz desetljeća, a postotak Amerikanaca koji pripadaju takvom sklopu varira od razdoblja do razdoblja. Objektivna istraživanja pokazuju da se evangelikalnim kršćaninom danas u SAD-u smatra oko 25 do 30% od ukupnog stanovništva. Ovo je link: http://www.nae.net/index.cfm?FUSEACTION=nae.members dijela mahom evangelikalnih crkava koje su okupljene pod kapom tzv. National Association of Evangelicals (Nacionalna udruga evangelikalnih kršćana).
Kako nebi pretjerano ulazio u samu suštinu evangelikalnog pokreta i njihove teologije te razloga nastanka i postojanja, napomenuti ću kako se radi o pokretu koji je vrlo konzervativan, no to samo po sebi i nebi bio problem da navedeni nemaju brojne udruge koje su otvoreno ispolitizirane poput jedne od najpoznatijih pod imenom Christian Coalition, link: http://www.cc.org/ Evangelikalci su doslovno fanatično opijeni idejom da su SAD u specifična zemlja, odabrana od Boga, s ciljem širenja kršćanstva (naravno, evangelikalnog tipa) i opstanka istoga. U svojim razmatranjima čelnici evangelikalnog pokreta idu toliko daleko da su donijeli zaključke o apsolutnoj nužnosti očuvanja SAD-a kao ključne sile sve do "svršetka vremena" odnosno drugog dolaska Isusa Krista.
Kada se fanatična vjera i politika spoje, dolazi do nepredvidljivih rezultata, a u SAD-u su na taj način izniknuli tzv. neokonzervativci ili neocons kako ih se naziva u skraćenoj formi u medijima na engleskom jeziku. Velika moć evangelikalnih kršćana, koji su po svojem razmišljanju i ophođenju uvjerljivo najnetolerantnija i najfanatičnija vjerska skupina koju današnji svijet poznaje, odrazila se u stvarnoj strategiji koja je oličena u aktualnom nastojanju SAD-a da zaista postanu i ostanu jedina sila za cijelo 21. stoljeće.
Zašto sam ovo gore naveo i što s time ima Ukrajina? Ima i to jako puno! Poznato je da danas na svijetu postoje samo dvije vojne supersile sposobne u doslovnom smislu razoriti svijet. To su SAD i Ruska Federacija. Treće i četvrte sile nema. Kina je značajna, no ona u strateškom vojnom srazu sa SAD-om još uvijek ne može izaći kao pobjednik već više figurira kao snažna regionalna sila. Indija je u sličnom položaju, a na razvoj oružanih snaga navedene dvije države SAD itekako budno motre. Pored Kine i Indije tu je još EU, no ona poradi svoje razjedinjenosti, bijednog demografskog stanja i objektivno bijednih ulaganja u vojnu silu, predstavljaja vojnog patuljka. Ostalo sve skupa pripada u skoro beznačajnu kategoriju iako se ovdje neki jako uživljavaju u nekakvu islamsku opasnost i slično. Oni za SAD nisu nikakva opasnost i to po niti jednom parametru i to je gola istina.
Budući da evangelikalni nukleus shvaća navedeno, sačinjena je strategija po kojoj bi se Rusiji trebalo zadati ključne udarce kako bi ona kroz gospodarsku minorizaciju postala i vojno minorna i bezopasna po SAD. To trenutačno nije slučaj, a zadnjih osam godina trend je po navedenu strategiju postao i više nego negativan. Rusija se, istina, uz pomoć skupih energenata s kojima je bogata, uspjela oduprijeti degradaciji, te je čak i ostvarila reverzibilan proces u sklopu kojega je počela obnavljati ili čak i modernizirati svoje vojne potencijale. Danas Rusija raspolaže sa novim generacijama strateških nuklearnih raketa koje mogu probijati sve prepreke poput svih danas postojećih tzv. raketnih štitova.
Ove činjenice posebno smetaju ostvarenju američke strategije jer usprkost tome što su gospodarska i vojna sila skoro bez premca, u strateškoj su vojnoj domeni ipak samo jednaki sa Rusijom. Strah od Rusije koji je svakoj normalnoj osobi besmislen budući da Rusija nema nikakvih ekspanzionističkih nakana izuzev zadržavanja značajne doze utjecaja u državama nastalim raspadom bivšeg SSSR-a (bez tri baltičke republike), a i sama činjenica da imaju podnaseljenu zemlju, demografske probleme, ali i iznimno i gotovo nepresušno rudno, energetsko, poljodjelsko i druga bogatstva, govori tome u prilog. No, to nije dostatno američkoj religioznoj desnici koja je razradila sve potrebite korake koji idu u prilog minoriziranju Rusije.
Prva faza nakon raspada SSSR-a ogleala se u podržavanju vlasti pokojnog Borisa Jeljcina koji je vodio udvorničku politiku koja je slabila Rusiju, a i rat u Čečeniji je svemu navedenom dao svoj obol budući da je bio sponzoriran i pokrenut od strane američkih interesa. Ubrzo nakon Jeljcinovog odstupanja s vlasti na scenu je nastupio Vladimir Putin koji je odmah dao do znanja kako Rusija neće biti ničiji vazal, te da će voditi aktivnu politiku u svakom smislu.
Ovaj preokret bio je uvod u nužnost da SAD pronađu novog protivnika s ciljem opravdavanja povećanja izdvajanja za naoružavanje i stvaranje novih ratnih potencijala. Naravno, neprijateljem nije mogla otvoreno biti proglašena Rusija zato što ona nije ničim ukazala da ima bilo što protiv SAD-a, a posebno da ga misli ugrožavati vojnim putem. Neprijatelj je na taj način pronađen u islamskom svijetu pod krinkom terorizma i navodne opasnosti od istoga. Objavljen je i popis zemalja tzv. "osovine zla" (da lijepog li religioznog termina), a uskoro je krenula invazija na Irak, zvecka se oružjem u tzv. slučaju "zločestog" iranskog ovladavanja ciklusom obogaćivanja urana, Izrael dobiva podršku i sredstva kao nikada do sada, insceniraju se mini ratovi (sa Hezbolahom u Libanonu i aktualni sa Hamasom u Gazi)... Sve navedeno ima samo jedan jedini cilj, a taj je naoružavanje preko svake mjere. No, nitko se ne pita zašto!? Zar su stvarno toliko brojni nosači zrakoplova nužni za napasti Irak ili Iran? Zar su za udare po nazovi teroristima u afganistanskim gudurama potrebne tisuće strateških nuklearnih projektila? Zar stvarno netko misli da SAD grade proturaketni sustav u Češkoj i Poljskoj kako bi se branili od iranskih projektila? Uostalom, pa zar ima itko pametan pa da pomisli da bi Iran lansirao projektile na SAD? Naravno da nitko objektivan i ne pomišlja na takvo što, no svi šutke gledaju najveća izdvajanja za naoružanje u povijesti.
Dakle, nije aktualno naoružavanje u tijeku zbog nekih terorista, Irana ili država "osovine zla" već zbog Rusije. Sve se navedeno radi kako bi se Rusiju svelo u okvire koji će odgovarati američkoj religioznoj desnici. Navedena religiozna desnica već je prekršila većinu svojih obećanja pruženih Rusiji, a posebno je to očito u krešenju obećanja o neširenju NATO pakta na države bivšeg Varšavskog ugovora, a posebno na Litvu, Latviju i Estoniju kao države bivšeg SSSR-a. Sada kada je to izgledalo kao dovršen proces američka je hegemonija otišla toliko daleko da su započeli sa pripremanjem Gruzije za prijem u NATO, a i ciljano su naveli Sakašvilija na besmislenu vojnu intervenciju, sve s ciljem iskušavanja ruske odlučnosti, spremnosti i snage, ali i najnovijeg trenda - sve otvorenijeg skretanja fokusa problema sa islamskog terorizma na stvarni fokus - problem vojno jake Rusije!!!
|
|
|
03.01.2009., 22:20
|
#2
|
Registrirani korisnik
Registracija: Feb 2007.
Postova: 4,453
|
Karte se pomalo otvaraju, novoizabrani predsjednik SAD-a, Barack Obama je vrlo nesklon Rusiji, prema istoj će nedvojbeno zauzeti vrlo tvrd i nekooperativan stav, a u ključnoj državi - Ukrajini doslovno vrije usprkos zimskom razdoblju. Zašto je Ukrajina u fokusu aktualnih zbivanja?
To je zemlja sa 45 milijuna stanovnika, potencijalno bogata i za ruske strateške, gospodarske, političke, demografske i brojne druge aspekte, iznimno značajna država baš kao što je to i Bjelorusija, no ova posljednja ne u tolikoj mjeri. Američki planeri jako dobro znaju da bi apsorpcijom Ukrajine u NATO zadali Rusiji ključan udarac i sveli je na patuljka koji nebi imao skoro nikakvo dvorište, tj. Rusija nigdje nebi mogla voditi nikakvu vrstu svoje politike i ostvarivati svoje nacionalne interese. Ukrajina bi na taj način bila sve više udaljavana od Rusije na sve moguće načine i u konačnici bi Rusija i njeno naoružanje postali bespredmetni jer bi im od branjenja nacionalnih interesa ostale jedino vlastite granice. Na ovaj bi način bili zadani gospodarski udarci budući da je Rusija prvi ukrajinski vanjskotrgovinski partner sa cca 1/4 sveukupne trgovine, brojni etnički Rusi i brojno rusofilno i rusofono ukrajinsko stanovništvo bi ostalo odvojeno krutim režimom od države koju gledaju sa simpatijama itd. itd. Kroz vrijeme, to bi osiguralo zaista američku svjetsku premoć i marginaliziralo Rusiju u potpunosti.
Usprkos naizgled jednostavnom zadatku, u Ukrajini su stavri komplicirane do krajnosti. Pored činjenice da se čak 17,3% stanovništa izjašnjava Rusima (oko 8 milijuna ljudi) nastanjenih u prilično čistim ruskim područjima poput Krima i ostalog dijela ukrajinskog primorja, čak 26,1% stanovnika pripada Ukrajinskoj neautokefalnoj pravoslavnoj crkvi pod moskovskim patrijarhatom dok ih oko 50% pripada Ukrajinskoj neautokefalnoj pravoslavnoj crkvi pod kijevskim patrijarhatom. Samo oko 7% Ukrajinaca pripada Ukrajinskoj autokefalnoj crkvi, 8% Ukrajinskoj grkokatoličkoj crkvi, a oko 2,2% su rimokatolici u istom postotku kao i protestanti. Dakle, tek je negdje oko 20% stanovništva Ukrajine po naravi protivno Rusiji ili blizini Ukrajine sa Rusijom, dok se slobodno može reći kako bliskost sa ruskom državom osjeća na manje ili više snažan način oko 80% ukrajinskog stanovništva.
Usprkos povijesnoj, zemljopisnoj i svim drugim oblicima bliskosti, SAD uporno nastoje sa uspostavljenjem svojeg interesa u Ukrajini. Na taj su način instalirali na vlast Viktora Juščenka koji danas ima podršku od samo cca 1-2% stanovništva države kojom predsjeda. SAD daju Juščenku podršku za razne druge poteze poput besmislenog ukidanja službene uporabe ruskog jezika u područjima sa jasno izraženom ruskom etničkom manjinom, a u tijeku je i nastojanje da se oteža normalan protok stanovništva između Ukrajine i Rusije kroz uvođenje tzv. tvrdog graničnog režima.
Na forumu se mogu uočiti teme poput "prekida isporuka plina Ukrajini", što zaista predstavlja problem, no nedvojbeno je kako je sve to samo proizvod stanja koji se odvija poradi implementacije američkih interesa u toj državi. Rusija bi zasigurno ostavila na snazi vrlo niske cijene za Ukrajinu, no to ne čini upravo iz razloga što želi nauditi Juščenku i vratiti na vlast objektivno gledajući proruske strukture oličene u liku Viktora Janukoviča. Vjerovali ili ne, ali na djelu je jedna vrsta rata, ali vrlo, vrlo niskog intenziteta.
Budućnost i to vrlo bliska nije nipošto svijetla, a niti bezopasna. Amerikanci će nastaviti sa privlačenjem Ukrajine u svoju orbitu interesa, a Rusi će se tome odlučno usprotiviti. Posebno će biti važno pratiti razvoj problematike oko isporuka plina i dogovora koji će se s time odvijati u svezi, te možebitnih pokušaja ukrajinske vlasti da iz plinovoda koji prolaze ukrajinskim teritorijem (Rusi su ovdje napravili svojevrsni osigurač budući da su u ranijim pregovorima sa Ukrajinom razdvojili ugovore o tranzitu plina za europske zemlje i ugovore o isporuci plina Ukrajini, pa su to postale dvije potpuno odvojene tematike) doslovno kradu plin namijenjen drugim potrošačima. Pored toga, značajno je napomenuti kako su krajem ove godine na redu ukrajinski predsjednički izbori, a što je također događaj od ogromnog sigurnosnog rizika.
Kako god, Ukrajina je država koja stagnira, u kojoj su problemi nagomilani, rascijepljena je između tzv. prozapadne manjine koja je uvelike izmanipulirana i koja je pretežito nastanjena u zapadnom dijelu zemlje i rusofilnog i rusofonog stanovništva koje je nastanjeno u istočnim u južnim dijelovima zemlje.
Objektivno postojanje problema u sklopu kojega su Amerikanci potiho najavili kako bi mogli čak jamčiti ukrajinski suverenitet i nedavne izjave ruskog predsjednika Dmitrija Medvedeva kako je Rusija donijela odluku da će svoje nacionalne interese braniti oružejm čak i u inozemstvu ukazuju na objektivnu mogućnost snažne konfrontacije koja bi se mogla početi sa Obaminim preuzimanjem predsjedničke dužnosti.
Evo, upravo su gore navedeni razlozi oni koji opravdavaju i sam naslov, a taj je da je Ukrajina zaista ključna država svjetskog poretka. Ukoliko SAD uspije u nakani da istu podvede pod plašt NATO-a, tada su im zaista otvorena vrata za bespogovorno carevanje u idućih stotinjak godina, no ukoliko to ne bude slučaj, tada se stvari kompliciraju i nastati će dugotrajna konfrontacija sa potpuno neizvjesnim ishodima.
U svakom slučaju, Ukrajina i Ukrajinci koji su do sada plaćali kroz povijest velike cijene svoje egzistencije, uskoro će, nažalost, platiti možda i najveću u povijesti budući da su ratni sukobi u toj zemlji sasvim blizu svojih brutalnih ostvarenja.
|
|
|
04.01.2009., 00:50
|
#3
|
Registrirani korisnik
Registracija: Apr 2003.
Postova: 3,709
|
Da, slažem se, Ukrajina je dosta važna zemlja, prvenstveno zbog svojih ogromnih poljoprivrednih kapaciteta, ali kad sam vidio da se u priči nešto spominju evangelici, nije mi se dalo dalje čitati.
|
|
|
04.01.2009., 01:07
|
#4
|
Registrirani korisnik
Registracija: Jun 2006.
Lokacija: Zagreb
Postova: 1,223
|
Quote:
Sinbad kaže:
Da, slažem se, Ukrajina je dosta važna zemlja, prvenstveno zbog svojih ogromnih poljoprivrednih kapaciteta, ali kad sam vidio da se u priči nešto spominju evangelici, nije mi se dalo dalje čitati.
|
Procitaj , nije debilana.
Flumen-day 
|
|
|
04.01.2009., 04:01
|
#5
|
Tzadik
Registracija: Dec 2002.
Lokacija: Blizu
Postova: 4,187
|
Svaka cast autoru teme. 
|
|
|
04.01.2009., 12:49
|
#6
|
Registrirani korisnik
Registracija: Apr 2003.
Postova: 3,709
|
Pročitao sam tekst.
U njemu se nalaze dvije krupne pogreške u pretpostavkama.
1. Neokonzervativci ne shvaćaju dovoljno ozbiljno opasnost po SADovu dominaciju od Kine, Indije i Rusije, već je njihova vanjskopolitička strategija gotovo isključivo fokusirana na 'islamsku' opasnost i na Bliski istok.
2. Rusija ima još goru demografsku situaciju od Europe. Od najvećih zemalja na svijetu stanje u Rusiji je vjerovatno najlošije. Dugoročno joj se vjerovatno ne smiješi baš preveličanstvena sudbina. Ovaj, nazovimo to, uspon za Putina je prije kratkotrajni bljesak, nego neki dugotrajni trend. Gledano na duže staze, taj autoritarni režim Rusiji neće donijeti ništa dobro.
|
|
|
04.01.2009., 13:02
|
#7
|
Registrirani korisnik
Registracija: Oct 2007.
Lokacija: U državi bez Iluminata
Postova: 35,205
|
Bravo flumen-day,manje-više otprilike si rekao sve što je potrebno da bi se shvatila situacija oko Ukrajine
|
|
|
04.01.2009., 14:46
|
#8
|
Registrirani korisnik
Registracija: Feb 2007.
Postova: 4,453
|
Quote:
Sinbad kaže:
Pročitao sam tekst.
U njemu se nalaze dvije krupne pogreške u pretpostavkama.
1. Neokonzervativci ne shvaćaju dovoljno ozbiljno opasnost po SADovu dominaciju od Kine, Indije i Rusije, već je njihova vanjskopolitička strategija gotovo isključivo fokusirana na 'islamsku' opasnost i na Bliski istok.
2. Rusija ima još goru demografsku situaciju od Europe. Od najvećih zemalja na svijetu stanje u Rusiji je vjerovatno najlošije. Dugoročno joj se vjerovatno ne smiješi baš preveličanstvena sudbina. Ovaj, nazovimo to, uspon za Putina je prije kratkotrajni bljesak, nego neki dugotrajni trend. Gledano na duže staze, taj autoritarni režim Rusiji neće donijeti ništa dobro.
|
Poštovani Sinbade, drago mi je da si pročitao moj uvodni upis. Bilo mi je malo žao zato što si prestao kada si došao do riječi evangelik, no nadam se da si shvatio kroz kontekst zašto sam ih spomenuo. Nije meni namjera napadati evangelikalni pokret, njihovu teologiju, članstvo, bilo što... Nije to bio niti cilj ove teme. Ipak, morao sam objasniti tko je to suštinski ideološki pokretač nedvojbenih američkih vrlo hegemonističkih i supremacističkih težnji, a što je neprijeporna istina.
Vjeruj mi da kao neevangelik nemam ništa protiv njih, no zaista se mora jasno dati do znanja da su oni ona tzv. američka religiozna desnica, oni su tzv. neokonzervativci (neoconsi), njihov je čovjek je George Bush i općenito glasuju za vrlo desne opcije i kandidate i to od četvorice evangelikalaca njih čak troje! To su uglavnom pripadnici američkih crkava koje imamo prilike vidjeti na TV-u u kojima je izvješena američka zastava i koji cijelo vrijeme iz svojih redova regrutiraju vojni kadar i imaju sa američkom vojskom poseban odnos. Što se vlasti tiče, tu su čuvene molitve pri svakom susretu Bushevog mandata, izvikivanje parola u Bijeloj kući tipa "Hura za Boga" i slično. Možda se ovo nekome čini nevjerojatno, no to su istine. Uostalom, pa nije li Bush u više navrata iznosio kako je odobrenja ili čak naređenja za pokretanje rata protiv Iraka dobio od Boga? Link: http://www.independent.co.uk/news/wo...aq-509925.html
Ovo su vrlo ozbiljne stvari i o njima vrijedi porazmisliti!
Vjeruj mi da SAD nisu toliko impregnirane sa evangelikalnim kršćanima i tom opijenosti karizmatično-emocionalno-nacionalističkim retorikama koje izvikuju fanatični propovjednici, nikada se ta država nebi naoružavala do mjere u kojoj to čini i nikada istom nebi, pazi uz tzv. kršćanski blagoslov, hodala tolika množina ljudi stalno naoružana. Zanimljivo, upravo su evangelikalni kršćani oni koji podupiru pravo na tzv. samoobranu osobnosti i doma i vatrenim oružjem. Oni su doslovno slizani sa vojnoindustrijskim kompleksom i to je neprijeporno. Suština je problema ta da su ti deseci milijuna Amerikanaca doslovno poistovijetili svoju vjersku koncepciju sa državom u kojom žive stvorivši na taj način nevjerojatnu simbiozu vjerskog i svjetovnog gdje je jedno neraskidivo s drugim baš kao što je to slučaj u islamu ili judaizmu koji se prakticira u Izraelu.
No, da se vratim na tvoje točke opaske.
1. Upravo sam kroz svoj upis htio pokazati i dokazati kako Amerikanci koriste "islamsku opasnost" i Bliski i Srednji istok samo kao izgovor za naoružavanje budući da objektivno ne mogu reći, prijeti nam vojno Rusija ili Kina ili Indija ili Brazil ili bilo tko drugi, kada im ne prijete! Dobro koriste što ih ne vole u islamskom svijetu zarad njihove cilajne podrške Izraelu i kada se dogode određeni incidenti koji nemaju blage veze sa ozbiljnom opasnosti, to im daje pravo da o tome pričaju kao o problemu koji, maltete, prelazi opasnost bivšeg komunističkog SSSR-a. Naravno da to nije skoro pa nikakav sigurnosni problem, uostalom isti bi nestao istog trenutka kada bi prestali pružati iracionalnu podršku Izraelu, no to neće biti sluačj jer su im nužno potrebni neprijatelji.
Ti neprijatelji su razlog za stvaranje i održavanje vojske koja je toliko superiornija od tih "neprijatelja" da je to vidljivo svakome, pa i totalnom laiku. No, nisu ti islamski neprijatelji oni koji su u fokusu američke strategije zvane "SAD, jedina sila 21. stoljeća". U fokusu je Rusija i ona to nije nikada prestala biti, čak ni kada se raspao SSSR! Objasnio sam zašto, ali vrijedi i ponoviti. Rusija, koja je bitno smanjena i oslabljena raspadom SSSR-a ipak je opstala i ostala jedina svjetska sila koja može razoriti SAD. Doslovno jedina. Rusija je jedina koja uz SAD ima na tisuće nuklearnih projektila od kojih većina probija i probijati će sve proturaketne štitove, jedina uz SAD ima podmornice sa balističkim nuklearnim projektilima i isto tako strateške bombardere. To je problem.
Suština je kako natjerati Rusiju da se odrekne tog arsenala, a to je moguće jedino kroz njenu posvemašnju marginalizaciju tj. svođenje na državu koja neće ići dalje od svojih državnih granica. To se može samo sa izmicanjem 45 milijunske Ukrajine iz ruske sfere i tada se završava sva potreba da Rusija održava ili razvija nova oružja budući da gubi dvorište svojeg djelovanja, a koje se danas prostire na području Rusije, Bjelorusije i Ukrajine izravno (oko 200 milijuna ljudi), a sekundarno i na tzv. "stanove" odnosno srednjoazijske republike u kojima nakon određene stagnacije ponovno raste ruski utjecaj.
2. Istina je da Rusija ima jako, jako lošu demografsku situaciju i to je jedan od njenih ključnih problema. Ipak, u zadnje se dvije godine kroz vrlo aktivnu pronatalitetnu politiku broj novorođenih izjednačio sa brojem umrlih tako da je taj trend uvelike preokrenut. Koliko će i da li će to trajati, ostaje za vidjeti.
Što se Putinovog uspona tiče, on nije slučajan. On je hajdemo to tako reći spretno-sretno tempiran u vrijeme rasta cijena energenata i to je Rusiji osiguralo dobar napredak u navedenom razdoblju, no to nipošto nije bljesak. To je nešto što će se nastaviti i to ne samo zato što će nafta opet doći na razine koje su uvelike iznad sadašnjih (osobno mi to nije drago, no to je neminovnost) već i zato što se 21. stoljeće naziva i stoljećem plina, a tim je energentom Rusija najbogatija na svijetu i to bez premca. Pored toga, a što mnogi ne žele znati ili prihvatiti, Rusi uspješno usvajaju i razvijaju tehnologije kako u vojnoj industriji tako i u onoj komercijalnoj. Npr. jedan od izvanrednih proizvoda se smatra civilni zrakoplov Sukhoi Superjet 100, kojega razvija ruska industrija u suradnji sa talijanskim partnerima i kojem se predviđa izvanredna budućnost i to čak na zapadnom tržištu. Slično je i u automobilskoj i drugim granama.
Što se tiče sintagme "autoritarni režim", ja to nebi tako nazvao jer on to nije, no nije mi cilj ulaziti u detalje te tematike jer bi ovdje opet istaknuo prijepor oko Ukrajine i sasvim izvjesne nerede, pa i ratna događanja sa nesagledivim posljedicama na njenom teritoriju i to sve zbog ostvarenja američkih planova i strategije vezane uz nužnu marginalizaciju Rusije koju vide kao ključ za cjelokupnu problematiku!
|
|
|
04.01.2009., 14:55
|
#9
|
Registrirani korisnik
Registracija: Jun 2006.
Lokacija: Zagreb
Postova: 1,223
|
Quote:
2. Istina je da Rusija ima jako, jako lošu demografsku situaciju i to je jedan od njenih ključnih problema. Ipak, u zadnje se dvije godine kroz vrlo aktivnu pronatalitetnu politiku broj novorođenih izjednačio sa brojem umrlih tako da je taj trend uvelike preokrenut. Koliko će i da li će to trajati, ostaje za vidjeti.
|
Da ,ove godine je broj novorodjenih u Rusiji dostigao razinu iz 1990 ,iako vjerujem da ce kada dodje generacija iz 1990ih broj rodjenih se opet smanjiti ,to je neminovno al' s druge strane imat ce veci natalitet , kako stvari zasad stoje Rusija demografski ide u gornjem pravcu UN procjene do 2050 ,ne manje od 100 ,ne 110 nego oko 130 miliona ljudi.Iako je vjerujem da ce s porastom standarda emigracija (ne samo SSSR-a nego globalna) odrzati broj stanovnika na vecem nivou.
|
|
|
04.01.2009., 21:43
|
#10
|
Registrirani korisnik
Registracija: Dec 2006.
Lokacija: .
Postova: 97,186
|
Quote:
Sinbad kaže:
Pročitao sam tekst.
U njemu se nalaze dvije krupne pogreške u pretpostavkama.
1. Neokonzervativci ne shvaćaju dovoljno ozbiljno opasnost po SADovu dominaciju od Kine, Indije i Rusije, već je njihova vanjskopolitička strategija gotovo isključivo fokusirana na 'islamsku' opasnost i na Bliski istok.
2. Rusija ima još goru demografsku situaciju od Europe. Od najvećih zemalja na svijetu stanje u Rusiji je vjerovatno najlošije. Dugoročno joj se vjerovatno ne smiješi baš preveličanstvena sudbina. Ovaj, nazovimo to, uspon za Putina je prije kratkotrajni bljesak, nego neki dugotrajni trend. Gledano na duže staze, taj autoritarni režim Rusiji neće donijeti ništa dobro.
|
Slazem se za obje stvari...
__________________
.
|
|
|
05.01.2009., 14:06
|
#11
|
Registrirani korisnik
Registracija: Apr 2003.
Postova: 3,709
|
@flumen:
I dalje se ne slažem s tobom.
Neokonzervativci su skoro do kraja fiksirani na Bliski istok, neke detaljne planove oko Ukrajine nemaju.
I još nešto, na prošlim izborima McCain je bio taj za kojeg bi se moglo reći da je antiruski nastrojen.
|
|
|
05.01.2009., 14:20
|
#12
|
U samoizolaciji
Registracija: Mar 2008.
Postova: 502
|
Quote:
Sinbad kaže:
@flumen:
I dalje se ne slažem s tobom.
Neokonzervativci su skoro do kraja fiksirani na Bliski istok, neke detaljne planove oko Ukrajine nemaju.
|
Malo si površan. Neokonzervativci su fiksirani na svakoga tko ugrožava njihove planove o novom svjetskom poretku i novom američkom stoljeću.
A novo američko stoljeće podrazumijeva potpunu dominaciju američke vojne sile na kopnu, u zraku i vodi. A jedina država koja im u tome može poremetiti planove je jedino i isključivo Rusija (barem u bližoj budućnosti).
Iran, prije Sadam i Irak, Sjeverna Koreja, Afganistan....to je sve sporedno, demoniziranje tih država im služi isključivo za odobravanje ogromnog povećanja vojnog proračuna u Kongresu
Uostalom, to nije nikakva tajna, sve ti ovdje piše:
http://en.wikipedia.org/wiki/PNAC
|
|
|
05.01.2009., 14:32
|
#13
|
man in black
Registracija: Feb 2007.
Postova: 12,463
|
Teorija je pogrešna, Ukrajina je država na izmaku snaga koja bi Rusiji vjerojatno predstavljala teret, nikako ključni element za dominaciju nad SAD-om. Za Ameriku bi ona bila samo još jedan saveznik, ne pretjerano važan bez kojega mogu, jer im je fokus i dalje na Bliskom Istoku, i biti će narednih 20 godina. Sa Rusijom se mogu igrati toplo - hladno ali ni SAD ni Rusija nemaju nikakvih stvarnih razloga za konfrontaciju, osim ako se ne pojave opet ruske pretenzije na Europu koje su postojale u vrijeme Hladnog rata.
|
|
|
05.01.2009., 14:51
|
#14
|
U samoizolaciji
Registracija: Mar 2008.
Postova: 502
|
Quote:
Kanzas kaže:
Teorija je pogrešna, Ukrajina je država na izmaku snaga koja bi Rusiji vjerojatno predstavljala teret, nikako ključni element za dominaciju nad SAD-om.
|
A zašto su onda i Rusija i SAD spremni na zaoštravanje međusobnih odnosa ako je Ukrajina toliko nebitna i zapravo predstavlja teret?
Quote:
Kanzas kaže:
Za Ameriku bi ona bila samo još jedan saveznik, ne pretjerano važan bez kojega mogu, jer im je fokus i dalje na Bliskom Istoku, i biti će narednih 20 godina.
|
Već sam napisao da je smiješno ovo sa "fokusima". Amerika ima "fokus" na svako područje i državu u svijetu koje američkim jastrebima predstavlja prijetnju na ovaj ili onaj način ili ima određene prirodne resurse.
A ovo da vas toliko vjeruje da Amerika ima samo jedan jedini "fokus" i to na Bliskom istoku samo pokazuje da im dobro radi propagandna mašinerija.
Quote:
Kanzas kaže:
Sa Rusijom se mogu igrati toplo - hladno ali ni SAD ni Rusija nemaju nikakvih stvarnih razloga za konfrontaciju, osim ako se ne pojave opet ruske pretenzije na Europu koje su postojale u vrijeme Hladnog rata.
|
Ovo da nemaju nikakvih razloga za konfrontaciju - mogu se složiti s tobom.
A "ruske pretenzije na Europu u vrijeme hladnog rata" je glupost samo takva. SSSR kao takav je bio imperijalistička boljševička država i prema tome to su bile boljševičko-komunističke pretenzije na Europu, a ne ruske. Nisi nikad čuo za onu "Amerika i Engleska bit će zemlja proleterska"? Kakve to veze ima s Rusima kao etnicitetom?
|
|
|
05.01.2009., 16:20
|
#15
|
Registrirani korisnik
Registracija: Nov 2006.
Postova: 285
|
kriva je teorija zato jer u isti kos trpa neokonzervativce i evangelike
neokonzervativci zaista imaju na umu kako zadrzati ameriku kao globalnu velesilu i sve do 11.9. su uporno navodili Kinu, a ne Rusiju kao najvecu prijetnju Americi
americki evangleici su protestantski krscanski fundamentalisti koji na politiku gledaju kao na sredstvo ubrzanja skorog ponovnog dolaska isusa/mesije i uspostave bozanskog kraljevstva na zemlji te kraja povijesti
evangelici imaju specificno literalno citanja biblije te im je jedno od osnovnih temelja vjere starozavjetno bozje obecanje izraelskog teritorija Zidovima
ono sto je vazno shvatiti jest da se njihova vjera temelji na pretpostavci da mesija ne moze doci na zemlju sve dok se svi zidovi ne vrate u Izrael - otud njihova ogromna podrska Izraelu
vazno je takoder shvatiti da su Zidovi pijuni u njihovoj viziji svijeta - prema njihovom vjerovanju spasit ce se samo Zidovi koji predju na krscanstvo dok ostatku slijedi pakao
sto se tice njihovog vanjskopolitickog pogleda na svijet Rusija je tu potpuno sporedna jer je krscanska zemlja, dpace evangleici su sami po sebi prilicno apoliticna skupina glasaca te puno puta u povijesti nisu izlazili na biralista i to u vremenima kad je SSSR bio puno veca prijetnja Americi nego danasnja Rusija
kao sto su drugi primijetili evangelici se puno vise koncentriraju na islam koji shvacaju kao glavnu prepreku drugom dolasku mesije
sto se tice neokonzervativaca oni su daleko od ikakvog vjerskog fundamentalizma, dapace mnogo ih dolazi sa lijeve strane politickog rakursa
|
|
|
06.01.2009., 02:14
|
#16
|
Registrirani korisnik
Registracija: Feb 2007.
Postova: 4,453
|
Quote:
Gosn. kotlokrpa kaže:
kriva je teorija zato jer u isti kos trpa neokonzervativce i evangelike
neokonzervativci zaista imaju na umu kako zadrzati ameriku kao globalnu velesilu i sve do 11.9. su uporno navodili Kinu, a ne Rusiju kao najvecu prijetnju Americi
americki evangleici su protestantski krscanski fundamentalisti koji na politiku gledaju kao na sredstvo ubrzanja skorog ponovnog dolaska isusa/mesije i uspostave bozanskog kraljevstva na zemlji te kraja povijesti
evangelici imaju specificno literalno citanja biblije te im je jedno od osnovnih temelja vjere starozavjetno bozje obecanje izraelskog teritorija Zidovima
ono sto je vazno shvatiti jest da se njihova vjera temelji na pretpostavci da mesija ne moze doci na zemlju sve dok se svi zidovi ne vrate u Izrael - otud njihova ogromna podrska Izraelu
vazno je takoder shvatiti da su Zidovi pijuni u njihovoj viziji svijeta - prema njihovom vjerovanju spasit ce se samo Zidovi koji predju na krscanstvo dok ostatku slijedi pakao
sto se tice njihovog vanjskopolitickog pogleda na svijet Rusija je tu potpuno sporedna jer je krscanska zemlja, dpace evangleici su sami po sebi prilicno apoliticna skupina glasaca te puno puta u povijesti nisu izlazili na biralista i to u vremenima kad je SSSR bio puno veca prijetnja Americi nego danasnja Rusija
kao sto su drugi primijetili evangelici se puno vise koncentriraju na islam koji shvacaju kao glavnu prepreku drugom dolasku mesije
sto se tice neokonzervativaca oni su daleko od ikakvog vjerskog fundamentalizma, dapace mnogo ih dolazi sa lijeve strane politickog rakursa
|
Dijelovi točni, ali neki netočni u potpunosti.
Naime, glavni pool neokonzervativaca zaista jesu evangelikalni kršćani (možda si evengelikalce pomiješao sa evangelistima), a za podatak ti navodim kako je njihov utjecaj u američkom kongresu sve jači. Članak Washington posta: http://www.washingtonpost.com/wp-dyn...2004Aug27.html mavodi kako je broj evangelikalaca u američkom kongresu porastao sa manje od 10% tijekom 70-ih na oko 25% 2000-ih!!!
Pored toga, od četiri evangelikalca, troje ih glasuje za desne, republikanske kandidate! Evo zanimljivog istraživanja o glasovanju evangelikalaca tijekom posljednjih predsjedničkih izbora: http://blog.christianitytoday.com/ct...angelical.html
Kao što vidiš, većina ih je glasovala za McCaina, osobu zadrtih antiruskih stajališta i nemoj uopće dvojiti kako evangelikalcima Rusija nije u fokusu. Dakako da im je u fokusu. Istina, oni je vide kao kršćansku zemlju i njene ljude kao dobar materijal za prozelitiranje (konverziju na evagelikalne forme kršćanstva), ali ne žele je vidjeti kao suparnika SAD-u posebno ne na vojnom planu i zato tu stavljaju svoje težište.
Što se tiče tematike Izraela i židovskog pitanja, odnosno njihove interakcija sa evangelikalcima, to stoji i upravo to te negira kada tvrdiš da neoconsi ne dolaze iz evangelikalnih redova! Izrael nije nikada imao tako čvrstu i besmisleno dosljednu podršku od strane SAD-a kao što to ima danas, a kao što vidiš, to je upravo zbog vladavine neoconsa. Koliko će to biti izraženo kada Obama preuzme vlast, to nisam siguran, no pouzdano znam da su njegov potpredsjednik Biden i državna tajnica Rodham-Clinton uvjereni cionisti, a šef osoblja Bijele kuće Emanuel je to po defaultu.
No, opet tvrdim i ustrajem na tome, jesu Amerikancima neke stvari u fokusu i to trajno, no ključne su snage bile, jesu i ostaju usmjerene prema Rusiji. Ukoliko netko ne vjeruje neka samo proba sam sebi protumačiti razlog širenja NATO pakta na skoro sve države nekadašnjeg Varšavskog ugovora!!! Zašto bi se to činilo ukoliko je fokus na Bliskom istoku? Čemu baze i instalacije po Poljskoj, češkoj, Rumunjskoj??? Radi Irana? Nema niti teoretske šanse. Uostalom i sam je Putin to vrlo često izjavljivao kao što je naveo i da je besmisleni gruzijski pohod na Južnu Osetiju bio isplaniran s ciljem McCainove pobjede na izborima. Ne znam sjećate li se kako je McCain u to vrijeme pretekao Obamu u anketama? Tako bi i ostalo i on bi u tandemu sa fanatičnom evangelikalkom Palin dobio izbore, no dogodila se financijska kriza i to je Obami donijelo ključnu prevagu!
Budite uvjereni da će nadolazeće vrijeme donijeti mnoštvo informacija iz Ukrajine, a aktualne rasprave oko plina samo su uvod u vrlo vruću 2009. ukrajinsku godinu!!!
|
|
|
06.01.2009., 10:38
|
#17
|
Registrirani korisnik
Registracija: Nov 2006.
Postova: 285
|
tvoja greska je da mijesas konzervativnu ideologiju republikanske stranke koju evanglici podrzavaju u smislu zabrane abortusa ili prava na smrtnu kaznu sa neokonzervativnom ideologijom koja se koristi se mitovima (tj. religijom) u svrhu nacionalne homogenizacije, ne robuje vjerskim ideologijama te je u principu elitisticka - dosta neocona su cak bivsi trockisti sa americkih univerziteta tako da je tvrdnja da glavni pool neokonzervativaca cine evangelicki krscani iz nekakve americke vukojebine potpuno pogresna
neokonzervativci vjeruju da se do sredenog drustva dolazi nasilnim svrgavanjem rezima i uspostavom demokracija zapadnog tipa koje ce biti prijateljski nastrojene americi dok evanglicki krscani vjeruju da do sredenog drustva dolazi dolaskom mesije
|
|
|
06.01.2009., 13:06
|
#18
|
Registrirani korisnik
Registracija: Feb 2007.
Postova: 4,453
|
Quote:
Gosn. kotlokrpa kaže:
tvoja greska je da mijesas konzervativnu ideologiju republikanske stranke koju evanglici podrzavaju u smislu zabrane abortusa ili prava na smrtnu kaznu sa neokonzervativnom ideologijom koja se koristi se mitovima (tj. religijom) u svrhu nacionalne homogenizacije, ne robuje vjerskim ideologijama te je u principu elitisticka - dosta neocona su cak bivsi trockisti sa americkih univerziteta tako da je tvrdnja da glavni pool neokonzervativaca cine evangelicki krscani iz nekakve americke vukojebine potpuno pogresna
neokonzervativci vjeruju da se do sredenog drustva dolazi nasilnim svrgavanjem rezima i uspostavom demokracija zapadnog tipa koje ce biti prijateljski nastrojene americi dok evanglicki krscani vjeruju da do sredenog drustva dolazi dolaskom mesije
|
Zaista, shvaćam što želiš reći, no nisi u pravu kada neokonzervativce tako oštro razdvajaš od evangelikalnih stremljenja. Nisu nužno svi neokonzervativci evangelikalci, a niti su baš svi evangelikalci skloni neokonzervativcima. Ipak, činjenica da tri od četiri evangelikalca podržavaju neokonzervativce, da je čak 25% zastupnika američkog kongresa evangelikalnog usmjerenja, da je u izradi projekta Američkog stoljeća sudjelovao nemali broj evangelikalaca, zaista mi daje za pravo tvrditi kako su upravo evangelikalci središnji stup ove američke strategije i svih aktualnih događanja. Uostalom, nije li Busheva administracija svaki svoj sastanak započinjala molitvom, nije li Bush u nekoliko navrata izjavio kako je nalog za napad na Irak i njegovu okupaciju dobio od Boga i sl. Meni su ovi parametri sasvim dostatni i ne treba mi daljnje elaboriranje jer je takvo mišljenje zaista dominantno.
Ipak, nema potrebe pričati toliko o evangelikalnim kršćanima u Americi budući da sa njima ili bez njih američka politika sve više svoj ne samo fokus već i aktivno djelovanje usredotočuje na područje Rusije sa težištem na Ukrajini.
Najnoviji događaji o kojima smo jutros slušali na vijestima, a koji se odnose na prekid isporuke dobrog dijela ruskog plina država EU-a pa i nama, u izravnoj su svezi sa ovom problematikom. Prema onome što sada znamo dogodilo se da su Ukrajinci prekršili sve ugovore koje su potpisali sa Rusima (po kojima je Ukrajina bila dužna propuštati tranzitni plin za EU bez obzira na segment vlastite dobave plina iz Rusije), a posebno je opasno što su prekršili ugovor o nesmetanom tranzitu kradući plin iz tranzitnih plinovoda koji idu preko njenog teritorija. Što ovo ima za posljedicu?
Ima za posljedicu nekoliko stvari:
- percepciju država EU-a da je Rusija nepouzdan partner u dobavi jednog od ključnih energeneta (plina) i to u najdelikatnijim razdobljima tijekom kalendarske godine
- nastojanja država EU-a da se distanciraju od tzv. ovisnosti od Rusije što se nabavke plina tiče, a što nedvojbeno vodi prema marginaliziranju Rusije budući da ona ne može u istom roku naći druga tržišta za svoj plin kao što se Europa može snaći sa alternativnim pravcima nabave istoga
- marginalizacija Rusije i udarac kako na geostratešku, ali i financijsku poziciju Rusije, neće u ruskim krugovima proći nezapaženo, a niti će izostati reakcija
- dodatno će se zaoštriti ne samo spor oko plina između Rusije i Ukrajine u smislu neplaćanja ukrajinskog duga, već i zbog narušavanja ruskog kredibiliteta i samim time nanošenja nezamislivo velikih šteta Rusiji
Ovaj događaj je od ključnog značaja i sasvim je izvjesno da se ukrajinski čelnici nebi samostalno odvažili na ovako drakonske poteze, a da nemaju osigurač u vidu američke podrške njihovim potezima, ali načelno i ukrajinskom suverenitetu ukoliko bi došlo do ugrožavanja istoga.
Evo zašto je Ukrajina važna, sada se to može vidjeti iz vrlo jasnog kuta. Proamerička aktualna vlast koju ove godine iščekuju predsjednički izbori nalazi se u problemima sve disfunkcionalnije države koja svojim građanima ne omogućava niti temeljne potrebe, te se poradi toga, poradi zaoštravanja predizborne retorike, ali i poradi sasvim izvjesnog ruskog utjecaja mogu očekivati događaji sa nesagledivim poljedicama. Rat niskog intenziteta koji se vodio oko spora ukrajinskog duga Rusiji na ime neplaćanja isporućenog plina prešao je u višu fazu, tj. opstrukciju Ukrajine normalnom fukcioniranju ključnih dijelova gospodarsta Rusije.
Kada ovo znamo, a sasvim realno možemo predvidjeti snažne verbalne i druge sukobe u Ukrajini kako vrijeme bude odmicalo između prozapadnih političara i dijela ukrajinskog stanovništva koje diše na sličan način s jedne, te rusofonog, rusofilnog i ruskog stanovništva u istoj zemlji, a koji su čak i zemljopisno komapktno razmješteni, s druge strane, te kada tome pridodamo izjavu ruskog predsjednika Medvedeva kako će Rusija svoje građane i svoje nacionalne interese braniti oružjem i u inozemstvu, tada nam je jasno kako su oružani sukobi u toj zemlji ne samo mogući već sasvim očekivani. Rusija neće ostati bez odgovora na novonastalu situaciju, istoj će se pridružiti rusofilno, rusofono i rusko stanovništvo (pa čak i grkokatolički Rusini - Ruteni na samom zapadu te zemlje koji su već zatražili autonomiju od središnje ukrajinske vlasti), situacija će se zaoštravati, SAD će davati podršku Juščenku i njegovim suradnicima i doći će prvo do unutarnjim međuukrajinskih sukoba, a onda slijedi i intervencija Rusije. Zaista, uvjeren sam kako će ratovi o kojima smo nedavno slušali ili o kojima slušamo (Gruzija, Gaza...), neće biti niti sjena onome što bi se, ukoliko se ovakvo ponašanje Ukrajine nastavi, moglo dogoditi.
Ovo može zvučati kao zloguko proročanstvo, no sadašnje stanje u kojem je eskalacija spora između Ukrajine i Rusije prerasla njihove bilateralne odnose i probleme, zasigurno će dovesti do vrlo dramatičnih situacija. Ipak, postoji rješenje, a to je da Ukrajinci odnosno njihova aktualna vlast shvati da ukoliko dođe do ruske intervencije, ta država nema nikakvih šansi za osiguranje svojeg suvereniteta jer u samom trenutku spora dolazi do njenog cijepanja i izolacije, a nakon toga i nakon stravičnih šteta i žrtava instaliranja proruske vlasti. Jasno, dodatni problem bi mogao nastati ukoliko SAD uđe na određeni način u obranu ukrajinskog suvereniteta, ali to već nadilazi svaku objektivnu mogućnost predviđanja.
Kako god okrenuli, situacija nije blistava i ukoliko ne bude drastičnih poboljšanja u ukrajinsko-ruskim odnosima, te popuštanja Ukrajine u sadašnjim agresivnim i besmislenim potezima (sabotiranje prolaska plina za EU, odricanje statusa ruskoj manjini da službeno koristi svoj jezik na područjima gdje čine većinu i sl.), tada slijedi vrlo katastrofičan scenarij.
|
|
|
08.01.2009., 00:43
|
#19
|
Na vrhu hranidbenog lanca
Registracija: Nov 2007.
Lokacija: Vallis lacrimarum
Postova: 3,885
|
flumen-day je dosta dobro postavio temu, ali je ujedno i marginalizirao neke činjenice; doista je začuđujuća činjenica da najmočnija zemlja na svijetu okuplja svoje tenzije i ideje preko anglikanske i drugih evangeličkih sekti, ali isto tako je čudno da danas netko vjeruje kako je vjera ta koja je povod za svjetske ratove. Istina je nešto jednostavnija; radi se samo o okrupnjavanju moći od strane prozapadne kapitalističke elite, a vjerski motivi se koriste u opravdavanju svojih nakana ... neradi se tu samo o američkim neokonzervativcima, tu naprosto imaju prste svi malo veći kapitalci zapadne hemisfere, a okupljaju se u zajednicu zvanu Bilderberg grupa ... čiji su religijozni smjerovi najbliži staroj babilonskoj poganskoj religiji (moć, moć i samo moć) .
Istina je da je Rusija protivnik okrupnjavanju globalizacijske moći na račun političkih sfera istočnih mega_država, ali ona je tu ulogu prihvatila još u bližoj prošlosti (treba ispitati prave motive egzekucije Romanovih).
Zapad i pripadajuča elita je još na početku prošlog stolječa shvatila da će moči kontrolirati potencijalniji istok samo uz pomoć kaosa, svjetskih ratova, a u novije vrijeme i high_tech "patkama"
|
|
|
08.01.2009., 15:20
|
#20
|
Registrirani korisnik
Registracija: Jan 2009.
Postova: 52
|
Bez navijanja
Flumen, članak ti se čini vrlo poučan ..  no nesmijemo zaboraviti da nesmijemo navijati za ludilo između poludjelih mentaliteta Ruske Federacije i SAD-a. Upravo je Ukrajincima potrebna moralna podrška i pomoć da se oslobode tih imeprijalnih luđaka s desna i prodanih duša s ljeva. Koliko sam ja upoznat Ukrajina je kroz svoju povijest koja seže u 5. ili 6. stoljeće doživjela velike nepravde od Rusije i svakakvih luđaka iz Moskve.
Mislim da bi Rusija trebala prvo provesti bar nekakvu vrstu demokracije u svojoj zemlji pa onda ulaziti u partnerstvo sa svojim susjedima. Navodno Rusijom upravlja nekoliko bogatuna odnosno oligarha koji maltletira cijeli ruski narod. Koliko sam primjetio na Milićevoj emisiji, Rusi osim Moskve i Petersburga nemaju baš razloga tako dizati nos i prikazivati Rusku Federaciju sretnom i bogatom zemljom ... Rusi mi djeluju kao napaćeni ljudi, puni neke ideologije moći i tih doslovce sranja za ispumpavanje razuma i pameti.
Primjetio sam da ljudi kod nas pate od veličine, moći, i onda se svrstavaju uz te geopolitičke igrače, a znaju kako je rat bio neugodan na našem tlu. Što ti misliš o svemu tome - moralu, razumijevanju cjele situacije kod nas i ne-navijanju?
|
|
|
 |
|
Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:22.
|
|
|
|