Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2014., 13:07   #1
Najam stanova u državnom vlasništvu

S obzirom da je riječ o prvom ovakvom pozivu, čini mi se da zaslužuje zasebnu temu:

DUUDI je objavio natječaj:

http://www.duudi.hr/poziv-za-podnose...a-rok-30914-2/


Nije mi jasno kako mogu iznajmljivati stanove suprotno odredbama zakona o najmu stanova (NN91/96), npr:

III. OBVEZE NAJMODAVCA

Članak 12.

(1) Najmodavac predaje najmoprimcu stan u stanju pogodnom za stanovanje.

(2) Najmodavac i najmoprimac sastavljaju zapisnik kojim se utvrđuje stanje u kojem se stan nalazi u vrijeme predaje.

(3) Na odgovornost najmodavca glede nedostataka u stanu danom u najam, kao i za štetu nastalu zbog tih nedostataka, primjenjuju se propisi o obveznim odnosima.

Članak 13.

Najmodavac je dužan održavati stan koji se daje u najam u stanju pogodnom za stanovanje, u skladu s ugovorom o najmu.

Nisam pravnik, ali gorenavedeno mi se čini vrlo upitno. Naime u pozivu stoji:
Stanovi se daju u najam u postojećem "VIĐENOM STANJU". Prema jednom novinarskom prilogu, odnosno slučajnom saznanju po privatnoj liniji - čuo sam da neki stanovi nemaju niti funkcionalne kupaonice... Isto tako u pozivu stoji da najmoprimac ne može potraživati nikakve naknade za ulaganja u stan.

Eto, zanimaju me i vaša razmišljanja...
intergalaktickapic_a is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 21:38   #2
to je jedan od razloga što uopće ne idem ni gledati, jer su vjerojatno sve rupetine....

zanimljiva je i kvadratura "stanova" - ima ih dosta ispod 20 m2 i većinom su prizemlje, suteren ili podrum (?!), što mi više djeluje kao da je riječ o poslovnim prostorima nego stanovima...
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2014., 07:53   #3
Osim što su većinom krletke za ptice a ne stanovi na popisu, zanimljive su i lokacije - nigdje nema mjesta za parkiranje, a ako čovjek i poželi kupiti parkirnu karticu i vrtiti se po kvartu unedogled opet neće moći kupiti po povlaštenoj cijeni jer je podstanar a ne vlasnik stana.
Pangaea is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2014., 15:33   #4
da, i meni se čini da će se to izjaloviti, ali ja ću baš otići pogledati neki, taj dio priče ništa ne košta...
intergalaktickapic_a is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 10:55   #5
Bliži se rok...

Quote:
intergalaktickapic_a kaže: Pogledaj post
da, i meni se čini da će se to izjaloviti, ali ja ću baš otići pogledati neki, taj dio priče ništa ne košta...
Eto, ljjudi moji - još 4 dana do podnošenja zahtjeva t. sudjelovanja u licitaciji...


Pa molim - tko je išao gledati te stanove? Da li su zaista sve to rupetine?
Da li će netko licitirati od vas?

Sumnjiva mi je ova šutnja, a i u medijima skoro pa ništa - da li su to već podjeljeni stanovi???
proljetna ruza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 14:16   #6
Thumbs down

Ja sam gledao stan od 111 m2 u tomašićevoj. Rupa, starinski veliki stan, ali neuseljiv. Bilo je još ljudi. Pitali smo ženskicu koja je otključala stan hoće li ugovori o najmu biti dostupni prije podnošenja obvezjućih ponuda (danas je bilo otvaranje) ali rekla je da ne.

meni to sve smrdi jer je vrlo netransparentno. nisam predao ponudu jer nemam 5k kn za bacati u vjetar

međutim, ako je netko od forumaša bio - bilo bi zanimljivo čuti iskustva s otvaranja ponuda.

1600 kn/mj je puno puno previše za stan u tako lošem stanju (mislim da se treba računati još barem 300€/m2 za uređenje, dakle još minimalno 33000 € ulaganja - NEPOVRATNOG!?!?)

nema garancije da će najmoprimac imati prednost pri davanju stana u sljedeći krug najma, nakon isteka 5 godina

moje teorije zavjere su:

- netko s lovom i povjerljivim informacijama će licitirati ozbiljniju cifru za stan i za koju godinu ga otkupiti po povoljnoj cijeni

- netko s lovom i povjerljivim informacijama će licitirati realnu cifru za stan i urediti ga jeftino jer možda ima neki deal s nekim građevinarom koji mu je dužan i sl.

- netko će urediti stan o svom trošku jer već sad zna da će mu se to priznati kao trošak (rečeno je da sve troškove snosi isključivo najmoprimac)

itd...

na razgledavanju je bilo i starog i mladog, odvjetnika i arhitekata, ljudi su i metrom mjerili stan, fotkali i sl...

ja mislim da onaj koji je osvojio stan na licitaciji nije ni bio na razgledavanju

da je najam na recimo 30 godina, onda bi se to možda i isplatilo, ovako

Lijepa naša Hrvatska, Hrvatska.....
intergalaktickapic_a is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 17:37   #7
bilo neki dan na tv-u, mislim na dobro jutro hrvatska
stan koji su prikazivali teski horor, ljuste se zidovi, kada ona stara iz 20-tih godina. uglavnom ne temeljna renovacija nego totalna. i to je kao bio neki od boljih i vecih i u centru zagreba.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2014., 12:08   #8
Hvala

Zahvaljujem forumašima na informaciji i dijelim ”teoriju zavjere” ali i ”teoriju lijenosti”.
Uhljebima je svejedno - plaćica kapa na tekući i sva prava iz rada u javnom sektoru.
To što imovina propada umjesto da se koristi - njima je svejedno.

I svejedno im je što taj natječaj nije u skladu za Zakonom - ne može se dati u najam neuseljiva nekretnina npr. itd.....
Za to neće odgovarati onaj tko je sastavljao natječaj, niti dobiti manju plaću.

O podizanju vrijednosti prostora ulaganjem, neću ni govoriti.

Možda se javi ovdije netko tko se upustio u taj deal s državom...
proljetna ruza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 15:38   #9
Ima li netko da je u prvom krugu dobio stan u najam preko ovog natječaja od DUUDI-ja? Sad je u tijeku drugi krug pa me zanimaju neke nove informacije?
monkica24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2015., 10:59   #10
i mene zanima da li ima neka dobra duša iz prvog kruga da podjeli iskustva. Osobno smatram da je to odlična ideja države, ali kao i sve traljavo napravljeno. Nekako mi se čini nejasan dio šta nakon 5 godina, u te sve stanove treba uložiti jer su u derutnom stanju. i nekako ne mogu shvatiti da postoji državni ured za upravljanje državnom imovinom, i da pored njega netko ti odnio instalacije iz stana, da mi je samo znati jel i odgovarao za to.
miška is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2015., 15:30   #11
Jel išo ko gledat jučer stanove?
PowerG is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2015., 20:22   #12
Quote:
PowerG kaže: Pogledaj post
Jel išo ko gledat jučer stanove?
Ja. Rupe. Neuseljivo bez tih 300 € / m2 za adaptaciju.
IntegerS is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 15:00   #13
Bila sam na otvaranju ponuda, 2. krug, i svima nam je zapelo za oko nekoliko vrlo visokih ponuda.

Slijedeći članak iz općih uvjeta za podnošenje ponuda:

24. Ukoliko najbolji ponuditelj odustane od ponude, redosljedom svaki sljedeći ponuditelj koji ispunjava uvjete iz ovog javnog poziva, može prihvatiti iznos prvog najboljeg ponuditelja, te se s njim može zaključiti ugovor o najmu. Ukoliko nijedan od sljedećih ponuditelja ne prihvati najbolju ponudu prvog ponuditelja, natječaj za taj stan se poništava.

Što znači da bilo koja osoba koja je spremna riskirati vrijednost jamčevine može sabotirati natječaj do u nedogled - jednostavno ponudi se previsoki iznos najamnine od koje sam najbolji ponuditelj odustane,a idući natjecatelj MORA prihvatiti tu ponudu ili odustati.
Svaki ponuditelj treba stajati iza svoje ponude, a ne prihvaćati sulude iznose prvog ponuditelja koji odustaje..kod nas se nista ne moze posteno napraviti..
viccka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 12:22   #14
objavljeni su rezultati natječaja, koliko je koji stan postigao cijenu. nisam išla vidjeti stanove, po rezultatima ima mi malo nelogičnosti da je 30 kvadrata u Tomićevoj postiglo cijenu 3000 kn (prizemlje), a Ilica 31 44 kvadrata (4 kat) 1440 kn..
miška is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 14:15   #15
Traju li još ovi natječaji. imam u obitelji slučaj gdje su već u najmu drž. stana podnijeli u zahtjev za otkup, no cijena je prevelika...kad kome i ima li pravo prvenstva za nastavak najma?
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 17:33   #16
Zbog čega nisu navedene cijene najboljih ponuditelja za SVE stanove? Zašto su samo objavljene neke cijene? http://www.duudi.hr/zavrsen-javni-na...-ponude-za-18/
monkica24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2016., 21:45   #17
Dizem temu, jer je u tijeku razgledavanje stanova....itko bio i kako vam se cine....

Ima li tu koga da je uzeo u najam 2014. ili 2015. - kako ste zadovoljni stanom, zgradom, koliko ste ulozili u preuredenje....

Sva iskustva dobrodosla...
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2016., 22:03   #18
http://www.24sata.hr/news/rent-a-uza...-stanju-486430
__________________
NEzaSITNA Miss Ya
Zenabr1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 11:38   #19
Ali ja stvarno ne znam kaj su ljudi ocekivali, mramorne podove....za 250++ kn, u centru grada....

Poslano sa mog HM NOTE 1LTE koristeći Tapatalk
lipa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2016., 11:54   #20
Quote:
lipa007 kaže: Pogledaj post
Ali ja stvarno ne znam kaj su ljudi ocekivali, mramorne podove....za 250++ kn, u centru grada....

Poslano sa mog HM NOTE 1LTE koristeći Tapatalk
U svakom pogledu ovo nije u redu, kao prvo ne bi trebalo biti vlage, znam da si sve drugo mogu ljudi sami srediti., ali vlaga u stanu, samo dodatnu bolest navučeš, drugo odjeća sve pokupi miris vlage
__________________
NEzaSITNA Miss Ya
Zenabr1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:26.